TRA Pasaport Hizmetin Avantajları

Vize işlemleriniz ve başvurunuz süresince evraklarınızın eksiksiz, vize onaylanma aşamasının stressiz ve seyahatinizin engelsiz başlaması için size ve ailenize en iyi yardımcınız TRA Pasaport 7/24 canlı destek vermektedir. Tüm soru ve sorunlarınız için uzman ekiplerimizden ücretsiz destek alabilirsiniz. 7/24Destek Hattı: +9(0312) 429 0724
TÜMÜNÜ GÖR

Aile Arkadaş ve Akraba Ziyareti

Aile Arkadaş ve Akraba Ziyareti

Aile ve arkadaş ve akraba ziyareti vizelerinde kesinlikle davetiye ibraz edilmelidir. Davetiye ibraz edilmeden yapılan başvuru Aile ve Arkadaş ziyareti kategorisinde yer almaz. İlk defa yurt dışı deneyiminde sahip olacak kişilerin özellikle Schengen bölgesinde kesinlikle parmak izi verme zorunluluğu vardır. 2015 yılı içerisinde herhangi bir Schengen ülkesinden Schengen Vizesi almış kişilerin tekrardan parmak izleri alınmamaktadır. Yurt dışına yapılacak seyahatler için pek çok dünya ülkesi vize alınmasını talep etmektedir. Vize başvurusu için gerekli olan belgelere Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Aslında vize demek, bir ülkenin ilgili makamlarının o ülkeye giriş için izin vermesi demektir. Ancak unutulmamalıdır ki vize alınması o ülkeye girişin garantilenmesi anlamı taşımaz. Sınırdaki ilgili memur, ülkeye girişi reddetme veya ülkede bulunulacak süreyle alakalı değişiklik yapma hakkına sahiptir. Ayrıca her vize başvurusunun da olumlu olacağı beklenemez. Böyle bir genelleme bulunmamaktadır. O nedenle yurt dışına seyahat planlaması yapacak kişiler, bu kuralları kabul ederek işlemlerini yürütmelidirler.

Vize alınmak istenildiğinde, vizenin çeşitlerinin olduğu görülmektedir. Turist vizesi, ziyaretçi vizesi gibi farklı türde vizeler mevcuttur. Bunun asıl nedeni, yurt dışına yapılacak seyahatin amacıdır. Yani bir kişi yabancı bir ülkeye sadece gezmek, yeni yerler görmek ve eğlenmek maksatlı gidiyorsa bu kişi için başvurulması gereken vize türü turist vizesi olmaktadır. Kişiler vize başvurusunda bulunurken, yapacakları seyahatin amacını net bir şekilde ve doğru olarak belirlemelidirler. Aksi halde hem başvuru işlemlerinde sorun yaşayabilirler hem de vizelerinin kapsamı dışında davranırlarsa vize ihlaline yol açabilirler. Örneğin, ticari amaçla yurt dışına seyahat eden biri öğrenim göremez ya da turist vizesi ile giden biri orada çalışamaz. Bu durumların yaşandığı haller vize ihlaline girer ve cezai yükümlülükleri vardır. O nedenle hem vize başvurusunda hızlı ve kolay sonuca ulaşmak için hem de seyahat esnasında kötü sürprizlerle karşılaşmamak için, vizenin kapsamına çok dikkat edilmeli ve yurt dışı seyahatinin amacı çok iyi belirlenmelidir.

AİLE ARKADAŞ VEYA AKRABA ZİYARETİ VİZESİ NASIL ALINIR?
Siz değerli müşterilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk. Başvuru öncesinde durum değerlendirmeniz uzman ekiplerimiz ile çağrı merkezden yapılmaktadır.

Aile, Arkadaş veya Akraba ziyareti vizesi Nasıl Alınır?

Aile, Akraba veya Arkadaş ziyareti vizesi; vize türlerinden biri olup yurt dışında bulunan aile, arkadaş veya akraba ziyaretleri için başvuruda bulunulan vize türünün tam adıdır. Bu vizeyle alakalı olarak istenen belgeler ülkelere göre ve ziyaret edilecek kişilerin özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Evraklarla ilgili en garanti bilgi ilgili kurumdan edinilmelidir. Fakat ziyaretçi vizesi için en öncelikli belge, akraba ziyaretinde akrabalık bağının kanıtlandığı belgeler olabilmektedir. Bununla ilgili nüfus kayıt örnekleri istenebilir. Arkadaş ziyaretlerinde ise bir bağ söz konusu olmadığından uygulanacak prosedürler ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu vize türünde de ticari vize de istendiği gibi davetiye istenebilmektedir. Yabancı ülkede bulunan arkadaş ya da akraba konu olan davetiyeyi göndermektedir. İşlem yapılırken bu davetiyenin aslı ile işlem yapılmakta olup davetiye vize başvurusunda bulunacak olan kişi adına ve bizzat o kişinin şahsına gelmelidir.

Bahsi geçen vize türü kısa süreli bir vizedir. Yapılacak olan ziyaretlerin süresi kısa şekildedir. Yurt dışına yapılması planlanan bu ziyaretin amacı anne ve baba ziyareti olabilmektedir. Bununla birlikte eş ve çocukları ziyaret etmek ya da onları gözetmek için de yapılabilir. Akrabalarla görüşme talebinden doğan başvuru da ziyaretçi vizesi kapsamındadır. Kişilerin yurt dışında bulunan aile, arkadaş ya da akrabalarıyla ilgili olarak düzenli seyahat etmelerini gerektiren durumlar varsa, normalde kısa süreli kategoride bulunan ziyaretçi vizesi bazı ülkeler için uzun dönem haline dönüşebilmektedir. Kişiler ilgili ülke merciine neden düzenli seyahat etmeleri gerektiğinin beyanında bulunarak ve bu beyanı belgeler ile ispatlayarak, uzun dönem şeklinde ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunabilmektedirler. Uzun dönem vizeye dönüş yapan kişiler belli seçenekler ile süreli ziyaret imkânına kavuşabilirler. Ancak ülkelerin bu dönemle ilgili de değişen prosedürleri olabilmektedir. Mesela kişi, 3 yıllık uzun dönem ziyaretçi vizesi almış olsa bile, gittiği ülkede en uzun altı ay kalıp sonra ülkeden çıkış yapılması şartıyla karşılaşabilmektedir. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi, ziyaretçi vizesi ile ilgili olan prosedürlerin ülkelere ve ziyaret edilecek kişilere göre değişkenlik gösterebildiği unutulmamalıdır.

Belgelerin Doğruluğuna Dikkat Edin

Ziyaretçi vizesi başvurusunda hızlı bir şekilde sonuca ulaşmak için istenen evrakları eksiksiz olarak hazırlamak gereklidir. Öyle ki, başvuru esnasında evraklarla ilgili yaşanılan bir sıkıntı başvurunun yapılamamasına yol açabilir. Ayrıca bazen aynı gün içerisinde tekrar başvuru yapma olanağı da olmayabilmektedir. Bu da, kişilerin seyahatleri ile ilgili planlarının aksamasına, zaman ve para kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle istenilen evraklar düzenli bir şekilde ve eksiksiz olarak hazırlanırsa, ziyaretçi vizesi alımında daha hızlı sonuca ulaşılabilmektedir.

Kişiler ziyaretçi vizesi ile ilgili başvuru işlemlerini ve devamında gereken prosedürleri kendileri uygularlar. Ancak kimi zaman, zamanı az olan kimseler ya da işlemlerde hata çıkma olasılığını ortadan kaldırmak isteyen garantici bireyler, ziyaretçi vizesi ile ilgili olarak danışmanlık hizmetlerine başvurabilirler. Bu sayede yapılacak olan işlemler ile ilgili hem daha hızlı harekete derler hem de işlemlerin uzman gözüyle ilerlemesine olanak sunmuş olurlar. danışmanlık hizmetini sunan pek çok kurum bulunmaktadır. Öyle ki danışmanlık hizmetleri günümüzde çok fazla gelişmiştir. Ziyaretçi vizesi başvuru formunu bile doldurtma hizmetine ulaşmak mümkündür. Zamanı parasından daha değerli olan kimseler için bu hizmetler bulunmaz bir nimettir.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortanızı Unutmayın.

30.000 Euro teminatlı zorunlu seyahat sağlık sigortası her kategoride vize başvurusu için zorunludur. Firmamız bu hizmeti vize başvurularında düşük fiyat garantisi ile sağlamaktadır. Uluslararası sağlık sigortası çok mühim bir konu olup, tüm seyahat süresince ihtiyaç duyulabilecek tutar üzerinden olmalıdır. Çünkü ülkeye geri dönüşte, acil olarak tıbbi bakıma veya hastaneye ihtiyaç duyulduğunda ya da buna benzer konularda bahsedilen sağlık sigortasının ehemmiyeti büyüktür. Bu nedenle ülkeler uluslar arası sağlık sigortasına gereken önemi göstermektedirler. Vize başvurularında her işlem kendi içerisinde önemli ve hassasiyet gösterilmesi gereken bir işlemdir. Ancak ülkelerin üzerinde çok daha fazla durduğu konulara çok daha fazlaca dikkat edilmelidir. Önemli olan noktalara dikkat edilmesi ve işlemlerin tam ve eksiksiz olması, ziyaretçi vizesi alımında hızlı bir sürece ve olumlu koşullara kavuşmanızı sağlamaktadır. Fakat hep söylediğimiz gibi, ülkelerin ilgili mercilerinin yapılan başvuruyu reddetme ihtimalleri her daim bulunmaktadır. Bu, en başından kabul edilmesi gereken bir kuraldır.

Ziyaretçi vizesi ile ailenizi, arkadaşlarınızı veya akrabalarınızı ziyaret etme olanağına sahip olursunuz. Vize türlerinin her biri kendi içinde farklı öneme sahiptir. Ancak ziyaretçi vizesi almak isteyenlerin amacı, sevdiklerine ulaşmaktır. Bu nedenle de ortaya sorun çıkmasından çok korkulmaktadır. İşin ucunda olanlar kişinin sevdiği, özlemini çektiği veya gözetmek durumunda olduğu kişilerdir. Bu nedenle ziyaretçi vizesi için başvuru yapacak kişiler hem kendi faydaları için hem de ülkelerin çıkarları doğrultusunda koyulan kurallara uymak adına dikkatli ve özenli davranmalıdırlar. Başvuru işlemlerinde hatadan kaçınmalılar ve tüm işlemleri eksiksiz yapmalıdırlar. Aksi halde ortaya çıkan sorunun oluşturduğu para kaybı bir yana, zaman kaybı ve sevilen kişilere ulaşmadaki güçlük çok zor olmaktadır. İlgili ülke mercilerinin talepleri doğrultusunda davranılarak, gerekirse danışmanlık hizmetine sahip olarak ziyaretçi vizesi almada hızlı, güvenilir ve etkili adımlar atılmalıdır. Bu sayede planlanan aile, akraba veya arkadaş ziyaretleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Belirlenen süreler içerisinde yapılan seyahat sorunsuz ve istenilen şekilde geçer. Ziyaretçi vizesinin kişilere sağladığı imkân ve olanaklardan yararlanabilmek ve gidilmesi planlanan ülke için gerekli olan ziyaretçi vizesini kolayca alabilmek için, bahsedilen konuların üzerinde durmakta fayda vardır. Doğru hamleler, dikkat, kurallara uyma ve istenileni eksiksiz yapma ile ziyaretçi vizesi hakkında tüm süreçler hızlıca tamamlanabilir. Gerekli olan prosedürlerin tam olarak sağlandığı durumlarda, ziyaretçi vizesi için yapılan başvuru yüksek oranda olumlu olmaktadır. Yapılacak seyahatin ziyaretçi vizesi kapsamında olduğundan emin olunmalı ve bu kapsam dışında hareket etmekten kaçınılmalıdır. Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar