TRA Pasaport Hizmetin Avantajları

Vize işlemleriniz ve başvurunuz süresince evraklarınızın eksiksiz, vize onaylanma aşamasının stressiz ve seyahatinizin engelsiz başlaması için size ve ailenize en iyi yardımcınız TRA Pasaport 7/24 canlı destek vermektedir. Tüm soru ve sorunlarınız için uzman ekiplerimizden ücretsiz destek alabilirsiniz. 7/24Destek Hattı: +9(0312) 429 0724
TÜMÜNÜ GÖR

Almanya Aile Birleşimi

Almanya Aile Birleşimi

Almanya Aile Birleşimi, eşlerin veya çocukların birlikte yaşamak için bir araya gelmesi yoluyla yapılan göç anlamına gelmekle birlikte; bu hak kişilere uluslararası kanunlarla da tanınmış bir hak kapsamındadır.

Almanya Aile birleşimi yasaları, hem ailenin bir araya gelmesini sağlamasının yanı sıra hem de ülkelerin her türlü göçü kontrol altına alma hakkını da saklı tutarak bir denge oluşturmaya çalışılmasını amaçlamaktadır. 2. dünya savaşı sonrasında ekonomisi güçlü çalışma birliği ile birlikte büyümeye başlayan Almanya duyduğu insan gücü ihtiyacını kendi ülkesinde karşılayamayınca kapılarını diğer dünya ülkelerinden gelecek insan gücüne açmıştır. Böylelikle Türkiye’den Almanya’ya işçi göçleri başlamış özellikle bu durum 1960’lar sonrası yüksek bir seviyeye ulaşmıştır. Almanya’ya yapılan işçi göçü sonrası ise bölünen aile birliği sorununun ortaya çıkması sebebiyle Almanya da yaşayan eş ve Türkiye’de ki eş ve çocuklar için yasalarında belirlediği şartlar dahilinde aile birleşimi vizesi gündeme gelmiş ve günümüze kadar hala da devam etmektedir.

Almanya Aile birleşimi vizesi için Alman hükumetinin ve Almanya yasalarının belirlediği şartları eksiksiz yerine getirmek, Alman Konsolosluğunun öngördüğü ek şartları da sağlamanız gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ise aile birleşimi başvurularında dikkat edilmesi gereken en önemli husus aile birleşimini hangi amaçla yaptığınızdır. Bu amaçlar ise Almanya’da ki eşin yanına mı? Yoksa çocuk üzerinden mi aile birleşimi mi? Ve bakıma muhtaç anne ve babanızı mı? Yanına getirmek istediğinize göre değişiklik arz etmektedir.

Son yıllarda özellikle artan mülteci krizi Türkiye’nin yanı sıra Almanya içinde ciddi bir sorun olması sebebiyle aile birleşimi yasalarında genel bir değişiklik olmasa da kişilerin bu duruma hassasiyetle yaklaşmaları ön görülmektedir.

Aile birleşimi için gerekli evraklar için ya da yapmanız gerekenler için danışmalık desteğimizi alabilir ve süreci sizin ve aileniz için daha rahat ve konforlu hale getirebilirsiniz.

Aile birleşimi

Çocuk üzerinden Aile Birleşimi

Şartlar: Almanya’da sürekli oturum izini bulunan, yerleşme iznine sahip olunması veya oturma iznine sahip olması durumunda çocuk üzerinden aile birleşimi yapabilmektedirler.
Çocuk üzerinden aile birleşimi yapacak temel kriterler arasında yeterli büyüklükte konutun bulunması gerekir ancak çocukların 2. Yaşlarını dolduruncaya kadar yerleşke büyüklüğünün hesabı dikkate alınmaz. Çocuğun Almanya’da doğumu gerçekleştiği andan itibaren doğum belgesi ve çocuğun Alman pasaportunun çıkması ile bu evraklar uzun süreli vize başvuru sürecine dâhil edilir. Bu süre zarfı içerisinde aile fertlerinden birinin Almanya’da ikamet etmesi durumunda ebeveyne oturum izni verilir.

(1) Evlilik ve aile, devlet düzeninin özel koruması altındadır.
(2) Çocukların bakım ve eğitimi, ana ve babanın doğal hakkı ve en önde gelen yükümlülüğüdür. Devlet toplumu, onların bu görevi yerine getirmelerini gözetir.
(3) Velilerin iradesine aykırı olarak çocukları ailelerinden ayırmak, ancak bir yasaya dayanarak ve velilerin yükümlülüklerini yerine getirmemeleri veya başka nedenlerle çocukların bakımsız kalmaları durumunda olanaklıdır.
(4) Her anne, toplumun koruma ve himayesini isteme hakkına sahiptir.
(5) Evlilik dışı çocuklara, yasa yoluyla bedeni ve manevi gelişmeleri ve toplum içindeki konumları bakımından, evlilik içi çocuklarla eşit koşullar sağlanır.

Almanya’da bulunan Eş ile Aile Birleşimi

Almanya’da ki eş ile aile birleşimi yapabilmek için oturum izni müsaadesi başvurunda bulunacak kişilerin evraklarını eksiksiz hazırlaması gerekir. Eksik teslim edilen evrakların red gerekçesi olarak sayılabileceği unutulmamalıdır.
Yabancıların sadece Almanya’ya gelmek ve Almanya’da ikametinin sağlanması sebebi ile evlilik yapanların başvuruları reddedilmektedir. Almanya’ da bulunan eş ile aile birleşimi işleminde Almanya’da ki hane sahibinin gelirine bakılır ayrıca Almanya’ da ikamet edecekleri evin yeterli olması durumunda oturum izni müsaadesi verilir. Hane sabinin sosyal yardım alması, işsiz olması ve herhangi bir gelir beyan edememesi durumunda oturum izni müsaadesi reddedilir.

idata vize danışmanlık