E-İKAMET BAŞVURU

E-İKAMET BAŞVURU

E İkamet Başvuru

Türkiye’de yaşayan vatandaşlar ikamet sistemine bağlı olarak belli bir düzen içerisinde yaşamaktadır. Hangi ülkede yaşarsak yaşayalım, ikamet sistemi mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Bu anlayışa dayalı olarak; Türkiye’ye göç eden yabancı uyruklu vatandaşlar için de aynı şartlar geçerli olmaktadır. İkamet sistemi uygulanmadan önce, göçmen vatandaşların, ikamet süreleri ve hangi amaçla Türkiye’de bulundukları önemli bir konudur. İkamet başvurusu yapılmadan önce, il göç idaresi resmi web sitesine girerek, burada yer alan e randevu ve e ikamet başvuru sistemini kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Randevu sistemi ile randevunuzu gönderdikten sonra, randevu günü ve saati için beklemeniz gerekmektedir. Sonra e ikamet başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. E ikamet başvuru, ikamet türüne göre değişiklik göstermektedir. Kısa dönem, uzun dönem, aile ve öğrenci türüne göre ikamet başvurularından birini tercih ederek, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İkamet İzin Belgesi Harcı

Yabancı vatandaşlar, Türkiye’de ikamet ettikleri süre içerisinde, sağlık, eğitim ve ticaret gibi unsurlardan yararlanabilmektedir. İkamet süresine göre sağlık konusunda; yaralanma, acil durumlar ve yatarak tedavi gibi süreçlerden yararlanabilmektedir. Eğer ikamet süresi uzatılacaksa, sağlık poliçesi yaptırması ve belgelendirmesi gerekmektir. Sağlık poliçesi olan yabancı uyruklu vatandaşlar, diğer sağlık alanlarından da yararlanabilmektedir. E-İkamet başvuru süresince yatırılması gereken harç miktarı son güncellemelere göre 205 TL olarak belirlenmiştir. İkamet harçlarının düzenli olarak yatırılmaması halinde faizli olarak cezası kesilmektedir. Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların, harç bedelini yatırmaları gerekmektedir.

E İkamet Sistemi

İkamet sistemine başvurular elektronik ortamda alınmaktadır. e ikamet.goc.gov.tr adresinden elektronik başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten e randevu sistemini kullanarak, randevu saati alındıktan sonra, ikamet için istenen belgeler tamamlanarak, il göç idaresi müdürlüklerine teslim edilir. Türkiye’ye tatil veya iş amaçlı gelen yabancı uyruklu vatandaşların ikamet süreleri uzadığı zaman, ikamet tezkeresine sahip olmaları gerekir. Bunun için sistemde yer alan ikamet uzatma bölümünden, istenen belgeler ve şartlar takip edilmelidir. İkamet süresini uzatmak isteyen vatandaşlar, ikamet süresinin bitmesine 2 ay kala elektronik ortamdan form doldurması gerekmektedir. Eğer 2 aydan daha fazla ikamet izin süreniz bulunuyorsa, sistem uzatma işlemi için aktif olmayacaktır. Tarih ve belge takiplerinin doğru ve düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Göç İdaresi teşkilatı, kolaylık sağlayıcı bu sistem sayesinde, yabancı uyruklu vatandaşların tüm işlemlerini hızlı şekilde çözmektedir. Ayrıca Türkiye’de çalışma izni bulunan göçmenlerin, ikamet izni almasına gerek kalmadan, çalışma izinleri bulundukları süre içerisinde, Türkiye’de konaklaya bilmektedirler.

TRA Pasaport Vize Danışmanlık Hizmetiyle Müşterilerin Yanında Yer Alıyor

Sektöründe uzman, kadrolaşmış ve tecrübeli TRA Pasaport Vize Danışmanlık, e-ikamet başvuru işlemleri ve diğer çözülmesi gereken tüm işlemler konusunda, müşterilerinin yanında olarak, sorunlara kesin çözümler getirmektedir. İnsan haklarının korunması konusundaki hassasiyeti göz önünde bulundurarak, tüm yabancı uyruklu vatandaşların, Türkiye’de yaşaması ve haklarının savunulması konusunda destek olmaktadır. Özellikle e-ikamet başvuru ve uzatma başvurularında karşılaşılabilecek engellere karşılık, önceden tecrübeli olan kadro, işleyişin nasıl yürüdüğünün bilincinde davranmaktadır. Pasaport, ikamet, sınır dışı problemleri veya bağlı bulunulan ülke konsolosluklarınca irtibat konusunda, TRA Danışmanlık müşterilerin yanındadır. Yabancı kişilerin Türkiye’de bağlı bulunduğu bir danışmanlık firmasına ihtiyacı vardır. Danışmanlık firması sayesinde, gelecek işlemler veya hazırlanacak belgeler konusunda doğru ve hızlı sonuçlara ulaşılmaktadır. Elektronik ortamda gerçekleşmesi gereken başvurularda veya belge takibi gereken durumlarda, danışmanlık firması olması gereken takipleri yaparak, belgelerin doğru şekilde hazırlanmasını sağlamaktadır. Belgelerin hatasız olması ve müdürlüklere zamanında teslim edilmesi konusunda güvenilir hizmet veren danışmanlık firması, müşteri memnuniyeti anlayışıyla yaklaşmaktadır.

 

 

20 Şubat 2017
895 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...