3 dk içerisinde Türkiye Vizesi

3 dk içerisinde Türkiye Vizesi

3 dk içerisinde Türkiye Vizesi

Sınır kapıları ve havaalanlarındaki kuyrukların önüne geçilmesi iamacı ile uygulanmaya başlanan Türkiye e-vize ile yılın ilk yarısında 3 milyondan fazla yabancı 3 dakika içinde Türkiye vizesi aldı. Hele ki bayramı yaşadığımız tatil ve seyahatin yoğun olduğu bu günlerde Türkiye’ye gelen Turistlerin sorun yaşamaması adına gerekli hassasiyetler gösterildi denilmektedir.
Dışişleri Bakanlığı’ndan edinilen verilere göre, 2015 yılının ocak-haziran döneminde e-Vize’ye 3 milyon 516 bin 815 başvuru yapılmış olup yine bu dönemde alınan başvuruların 3 milyon 79 bin 6’sı, yani yaklaşık yüzde 87’si kabul edilip e-Vize olarak düzenlendi denilmektedir.
Uygulamanın hizmete girdiği 2013 yılı nisan ayında haftada 2 bine yakın e-Vize verilirken, bu rakam yaz aylarının gelmesiyle birlikte günde 40-45 binlere ulaştı. Bu yıl içerisinde en fazla e-Vize verilen tarih 13 Temmuz olurken, o gün 46 bin 749 e-Vize düzenlendi.
En çok Pasaport sahiplerinden Türkiye başvurusunda bulunan ülkeler İngiltere, Hollanda, Irak, Belçika ve ABD olarak sıralandı. Bu dönemde e-Vize kapsamında toplanan vize harcı 70 milyon 416 bin 958 dolar olarak netleşti
THY ‘den Kampanyya ( 10 milyonuncu e-Vize’nin sahibine THY bileti hediye)
Artık e-Vize başvurusunun yapıldığı “www.evisa.gov.tr” s Çince, Hollandaca ve Arapça dillerinde de hizmet vermeye başlamıştır. Bunlarla birlikte web sitesinin hizmet verdiği dil sayısı 9’a çıktı. Ayrıca web sitesinin Norveçce hizmet vermesi için de çalışmalar devam ediyor.
Diğer yandan, özellikle Asya’da en yoğun kullanılan ödeme sistemi olan UnionPay’ın sistem entegre olmasıyla UnionPay kartlarla e-Vize alınması da mümkün hale geldi.
Yılın ilk 6 ayında Atatürk Havalimanı’nda bulunan ve yabancıların e-vize almalarına olanak sağlayan e-Vize kioskları üzerinden de toplam 49 bin 771 e-Vize verildi.
Uygulamanın başladığı 17 Nisan 2013’ten bu yana 9 milyon 700 bin civarında e-Vize düzenlenirken, 10 milyonuncu e-Vize’nin sahibine ödül olarak THY bileti verilecek.
Sadece 3 dakika içinde e-Vize alabilmek mümkün
Bireyler “www.evisa.gov.tr” üzerinden ortalama sadece 3 dakika içinde e-Vize alabilmek mümkün olabiliyor. Turizm ve ticaret amaçlı seyahatler için Türkiye vizesi, Dışişleri Bakanlığı’nın yurt dışı temsilciliklerinden, hudut kapılarından ve e-Vize Başvuru Sistemi üzerinden ediniliyor.
Yurt dışı temsilciliklerinde yapılan Türkiye vizesi başvuruları tüm yabancılara açıkken, hudut kapılarından ve e-Vize sistemi üzerinden başvurular ancak belirli ülke vatandaşları için gerekli bazı şartları yerine getirmeleri kaydıyla mümkün olmaktadır.

19 Temmuz 2015
6.165 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Sinan dedi ki:

    Onlar 3 dk da Biz 3 ayda seyahat edebiliyoruz…

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...