AB BAŞKANININ İTİRAFI

AB BAŞKANININ İTİRAFI

AB BAŞKANININ İTİRAFI

AB Komisyon Başkanı Donald Tusk yapılan liderler zirvesinin ardından yaptığı konuşmada Türkiye’nin yaşamış olduğu terörle mücadele yasası değişimi hakkındaki sıkıntılarını anladıklarını itiraf ederken Türkiye’nin bu konuda düzenlemeler yapılması için ısrarcı olduklarını dile getirdi.

Başkan Tusk AB komisyonu ile AB kurumları ve Türkiye arasında net tarihi olmamakla birlikte önümüzdeki aylarda bir zirve olasılığını’da görüştüklerini dile getirdi.

BİLİYORUZ TÜRKİYE İYİ NİYETLİ

Türkiye ile yeniden bir toplantıya girmeleri gerektiğini söyleyen AB Başkanı Tusk konuşmalarına şöyle devam etti  “Sonuca bağlamamız gereken bazı ortak girişimlerimiz var, sadece vize serbestisi değil. Bu konuda bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Türkiye’nin bu konuda yaşadığı bazı zorluklar var, özellikle de terörle mücadele yasasının değiştirilmesinde. Bunda Türkiye’nin art niyeti olmadığını biliyoruz. Tarafsız bakınca gerçekten de zor durumdalar. Böyle bir zirve girişimini meşru kılacak yeterince konumuz var.” Demiştir.

 

ZİRVE İLKBAHARDA OLABİLİR

AB Başkanı ile Başmüzakereci Ömer Çelik geçtiğimiz ay yapmış oldukları basın toplantısında yeniden Türkiye-AB liderler düzeyinde zirvesi yapılması gerektiği çağrısında bulunmuşlardı.

Baş Müzakereci Ömer Çelik basın toplantısında “Gelinen noktada bir tıkanıklık var. Bunu nasıl açacağız, buradan nasıl ilerleyeceğiz? Bu artık liderler düzeyinde ele alınması gereken bir konu. Liderler düzeyinde ele alınarak ilerlemenin nasıl olacağı veya ilerlemenin olup olmayacağı net bir şekilde ortaya çıkması gerekiyor.” demişti.

AB ile Türkiye arasında 29 Kasım 2015 teki anlaşmaya göre senede iki kez yapılması gereken zirvenin ikincisi 15 Aralık 2016 yapılmıştı. Başka bir AB yetkilisi zirvenin ilkbaharda olabileceğini açıkladı.

 

 

 

27 Aralık 2016
1.259 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...