AB’den Schengen Müjdesi

AB’den Schengen Müjdesi

AB’den Schengen Müjdesi

Geçtiğimiz hafta yapmış olduğu toplantıda alınan karar gereği Gürcistan vatandaşları Avrupa birliği üyesi Schengen ülkelerine 180 günlük süre içinde 90 gün boyunca turistik, iş ve ticaret için vizesiz girme hakkına 66 hayır 553 evet oyu ile onaylayarak Gürcistan’ a Schengen üyesi ülkelerine vizesiz giriş hakkı sağladı. Avrupa Birliği Parlamentosu 2016 yılı sonlarında yapmış olduğu zirve toplantısında Türkiye için almış olduğu kararla, Türkiye için Schengen, Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz giriş kararını çeşitli bahanelerle dondurup ileri bir tarihe atarak çifte standart uygulandığı yönünde tartışmalarını gündeme getirdi.

VİZENİN KALKMASI GÜRCİSTAN DA BAYRAM HAVASI ESTİRDİ

Brüksel’de yapılan AP Genel Kurul toplantısında büyük çoğunluğun evet demesi ile Gürcistan vatandaşlarının Schengen bölgesi ülkelerine girerken vize serbesti kararı alındığını duyan Gürcüler büyük sevinç ve heyecan yaşayarak ülkede adeta bayram havası estirdi.

Mtatsminda Tepesindeki Tiflis Kulesi ve Kura Nehri üzerinde bulunan Barış Köprüsü AB bayrağının renkleriyle ışıklandırılarak aydınlatıldı.

Gürcistan halkı bu haber üzerine sokaklarda dans edip ülkenin çeşitli yerlerinde verdikleri konserlerle sevinçlerini birbirleri ile paylaştılar.

05 Şubat 2017
1.361 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...