AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

AİLE BİRLEŞİMİ NEDİR?

Yabancı bir Ülkede yaşayan uzun süreli oturum hakkı bulunan veya o Ülkenin vatandaşı olan biri ile Türkiye’de yaşayan eş ve çocukların ailece yaşamak için yaptıkları müracaata aile birleşimi denir.

ÜLKELERİN AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİNE BAKIŞ AÇISI NEDİR?

Ülkelerin yabancılar anayasasında Aile birleşimi Vizesi önemli haklardan biri sayılarak somut kurallara göre ayarlanmaktadır. Bu ayarlamalar kendi vatandaşının veya oturum izni almış yabancı uyruklunun, eşini yâda çocuklarını kendi belirlemiş olduğu somut kurallara bağlı kalmak şartı ile aile bağını dağıtmama adına oturma müsaadesi ile Aile birleşimi Vizesi vermekle birlikte eşin veya çocukların aileden bağımsız oturma müsaadesi ne’de kavuşmayı ayarlar.

 

AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ KOŞULLARI;

Aile birleşimi Vizesi Ülkeden Ülkeye değişiklik gösterir. Örnek olarak Almanya’yı ele alırsak, Almanya için aile birleşimi almak kolay değildir. Almanya’da 1 Ocak 2005’de çıkan göç yasası 28 Ağustos 2007 tarihinde yapılan bazı değişiklikler ile yürürlüğe girmiştir. Bu yasa birçok şartı’da beraberinde getirmiştir. Bu şartlardan en önemli iki evrak, Almanya’ya gelecek eşin Aile birleşimi Vizesi’nde belirtmesi öncelikli olan temel düzeyde Almanca öğrenmesi gerekmektedir ve Almanya’da yaşayan davet gönderen eşin yeterli ve devam eden gelirinin olduğunu ispatlaması lazımdır.

ALMANCA BİLGİSİNİ NASIL KANITLAYACAK?

Başvuru yapan Türk vatandaşı aile birleşimi Vize başvurusunda temel düzeyde Almanca bildiğini kanıtlaması şartı istenmektedir. Almanca bilemeyenler için ise Alman Başkonsolosluğunun verdiği bilgiye göre, Goethe Enstitüsü, merkezi Viyana olan Avusturya Dil Diploması, (ÖSD) Almanca eğitimi vererek sınav sonucunda Neupert A 1 isimlendirilen temel düzeyde Almanca seviyesini kanıtlayan sertifika vermektedir. Bu sertifikanın düzenlenen Aile birleşimi vizesi evrakları içine konularak temel düzeyde Almanca bilgisi kanıtlanmış olmaktadır.

ALMANCA SINAVINDAN MUAF OLANLAR;

Bazı özel durumlarda Almanya’ya gelecek eşin Almanca bildiğini kanıtlamasına gerek yoktur. Bu gibi özel durumlar şunlardır; Bedensel veya zihinsel engel, Ağır ruhsal rahatsızlıklar, Yüksek okul mezunu olup Almanya’da iş bulma kapasitesi olanlar, Eşleri Almanya’da yönetici konumunda bulunanlar, Araştırmacılar ve bir şirketin kurucusu olanlar. Bu gibi durumda olanlar Aile birleşimi Vizesi başvurusunda Almanca bilgisi olduğunu kanıtlamaları gerekmemektedir.

DİĞER ŞARTLAR NELERDİR?

Almanya’da yaşayan eşin ikamet ettiği evin metrekare büyüklüğü önemlidir. Bu şartta kişi başı dokuz metrekarelik yaşam alanı olması gerekmektedir. Bununla beraber Türkiye’den gelecek eş 18 yaşından büyük olmalı ve Almanya’da yaşayan eşin sağlık sigortası istenilen şartlar arasındadır.

 

AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ RET ALABİLİRMİ?

Temel düzeyde Almanca öğrendiğini kanıtlayamadığı durumda, Almanya’da yaşayan eşin yeterli ve sürekli gelir düzeyi olmadığında, eşler arasındaki yaş farkının oldukça fazla olması halinde sahte evlilik şüphesi ile, yapılan mülakatta sorulan sorulara tatmin edici cevaplar verilemediğinde ve eksik evrak yüzünden ret alma olasılığı oldukça fazladır.

2017 pvize

05 Ocak 2017
1.816 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...