Almanya ile Türkiye Geri Kabul Anlaşması

Almanya ile Türkiye Geri Kabul Anlaşması

AB liderler zirvesi Türkiye ile iş birliği konusunda anlaşıldığını açıkladı.

Türkiye göçmen akınının kontrol altına alınması durumunda, anlaşma karşılığı AB’den 3 milyar Euro mali yardım ve vatandaşlarına Schengen vizesi kolaylığı sağlanmasını istemişti.

Brüksel’de yapılan ve saatler süren AB liderler zirvesinin ardından yapılan açıklamada, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, “ Türk yetkililerle son haftalarda yaptığımız görüşmelerin tek bir amacı vardı: Türkiye üzerinden Avrupa’ya yapılan göçmen akınını kontrol altına almak. Eylem planı bu yönde çok büyük bir adım“ dedi.

28 liderin oybirliğiyle yaptığı anlaşmada iki ana madde var. Bunlardan ilki, Türk vatandaşları için Schengen bölgesine vize serbestisi çalışmalarını hızlandırmak. Diğeri ise Türkiye-AB müzakerelerini yeniden canlandırmak olacak.

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker’da vize kolaylığı konusunda çalışmaların hızlandırılacağını belirtti.

Anlaşma karşılığında ise Türkiye’den sınır güvenliğinin arttırılması ve AB’ye yasadışı yollardan giren göçmenlerin geri alınması isteniyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Schengen vizesi konusunda adım atılmadan geri kabul anlaşmasına varılmayacağını belirtti.

Göçmenler Avrupa’ya Türkiye ve Yunanistan üzerinden ulaşıyor. Suriyeli göçmen sayısı ise Türkiye’de yaklaşık olarak 2 milyonun üzerinde.

09 Kasım 2015
2.478 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...