Almanya Schengen için serbest dolaşımı askıya aldı

Almanya Schengen için serbest dolaşımı askıya aldı

Almanya Schengen için serbest dolaşımı askıya aldı

Ortadoğudan dalga dalga gelen suriyeli mültesi göç sebebi ile Almanya Schengen için serbest dolaşımı askıya aldı. Almanya Federal Hükümeti yetkilileri göç dalgasının boyutunun beklendiği oranları aşması üzerine önlem olarak serbest dolaşım izin veren Schengen uygulamasını askıya aldı. Bu kararın ardından Mevcutta veya alınacak Schengen vizesi ile havaalanlarından yapılan geçişlerde herhangi bir değişiklik olmayacak. Ancak herhangi bir Avrupa ülkesinden Tren veya karayolu ile gelen Türk vatandaşları dahil herkes pasaport kontrolüne tabi tutulacak denildi.
Almanya’ nın serbest dolaşım izinini geçici olarak durdurmasının hemen ardından Avusturya ve Slovakya’nın sınır kapılarını kapatması üzerine Macaristan da Sırbistan sınır kapısını kapattı.
Almanya Başkanı Angele Merkel Avrupa birliği komisyonu Jean Claude Junker’ i telefon ile arayıp kendi ülkesinin kararını bildirdi.

Almanya, Suriyeli sığınmacılara yalnız 1 hafta dayanabildi

Almanya Başkanı Merkel’in emri üzerine komşu ülkelerden serbest geçiş yani (Schengen dolaşımı) askıya alınıyor. başta Almanya olmak üzere akabinde Avusturya sınırı kapatıldı ve Avusturya’dan gelen tren seferleri iptal edildi…
Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de Avusturya sınırında kontrollerin ‘geçici olarak’ yeniden devreye sokulduğunu açıkladı. Bu konu ile ilgili olarak Almanya’ya sığınmacı akınını sınırlandırmak olduğunu belirten İçişleri Bakanı de Maiziere kararın bir koalisyon içinde alındığını söyledi. De Maiziere karar alınmadan önce Avusturya ile de istişare edildiğini belirtti.
AB kuralları kriz durumunda ya da önemli güvenlik önlemi gerektiren olaylarda pasaport ya da kimlik kontrolüne tabi olmadan seyahat etmeye olanak veren sistemin istisnai olarak askıya alınmasına olanak veriyor. AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada Almanya’nın aldığı kararın kurallar kapsamında olduğu belirtildi.

AB KOMİSYONU’NDAN AÇIKLAMA

(AB) Komisyonu Almanya Federal Hükümetinin almış olduğu bu karar Avrupa Birliği, Schengen Anlaşması’na uygun olduğunu bildirdi.

AB Komisyonu’ndan yapılan ilk açıklamada sığınmacı krizi nedeniyle Almanya’nın Avusturya sınırında “geçici olarak” kontrollere başlamasının, Schengen sınır kuralları ile uyumlu olduğu kaydetti denildi

AB Komisyon’un durumu yakından izlediği ve AB Konseyi ile Parlamentosu’nu bilgilendireceği belirtilen ve bu konu hakkında yapılan açıklamada, “Çabalarımızın esas amacı, üye ülkeler arasında normal Schengen sistemine yani açık sınırlara en uygun zamanda geçiştir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Almanya’nın bugün aldığı kararın, AB Komisyonu’nun sığınmacı krizine karşı teklif ettiği önlemlerin üzerinde uzlaşılması gerektiğinin önemine işaret ettiği bildirildi.

Bugün, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Almanya’nın Avusturya sınırında yeniden kontrollere başladığını bildirdi.

14 Eylül 2015
3.501 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...