BELÇİKA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 2017

BELÇİKA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 2017

BELÇİKA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 2017

Belçika vizesi için gerekli evraklar nedir? Belçika vize başvurusunda bulunacak başvuru sahipleri randevu günü ve saatinde evrakları eksiksiz hazır bulundurması gerekmektedir. Belçika vizesi sorularınız için 0312 429 0312 numaralı çağrı merkezinden ücretsiz destek alabilirsiniz.

Belçika vizesi
için gerekli evraklar iki temel durumda değerlendirilir. 
1. Belçika vizesi alacak şahısların ya da destekçilerinin gelir belgeleri.
2. Şahıslara ait özel formlar, randevu dokümanları, uçak ve otel bilgileri, seyahat planlaması, evrakların takibi.

İki maddede sınıflandırdığımız Belçika vizesi için gerekli evrakları 1. Maddede temel durumlar ile alakalı tüm bilgileri hemen hemen her yerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Fakat 2. Maddede kişiye özel bilgilerin ve evrakların hazırlanmasından sonra firmamıza ulaşmasından sonra yapılacak işlem türüdür. Firmamıza ait sitemizde vize başvurusu sırasında gerekli evrakların yanı sıra konsolosluk takibinin yapıldığı süreç hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmanız mümkün. Belçika vizesi alacak bireylerin sitemizde yer alan tüm bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları gerekmektedir. İletişim 0312 429 0312 numaralı çağrı merkezinden hizmet vermektedir.

Evraklar hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir.

1- Belçika vize başvurusu sırasında randevu almadan yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

2- Vize başvuru işlemleri vize tarihinden 90 gün önce yapılmalıdır.

Belçika vizesi başvurularında hazırlanan evrak ve belgelerin vize başvuru tarihinden önce firmamıza kargo ile iletilmesi başvuru sırasında olacak olan her türlü sorunu ortadan kaldırmaktadır. Vize başvuru süresinin hızlanması ve olumlu sonuçlanması için gerekli evrakların eksiksiz ve hatasız hazırlanması gerekir. Aksi taktirde başvuru olumsuz cevaplanabilir.
İlk defa Belçika vize başvurusu yapacak kişiler

İlk defa Belçika vize başvurusu yapacak kişiler evrak ve gerekli dokümanları hazırlamadan önce firmamızın çağrı merkezini arayarak ayrıntılı bilgi almaları oldukça önemlidir. Ön bilgi alınmadan hazırlanan başvuru evraklarında vize çeşitleri karıştırılabilmektedir. Böyle bir karışıklıkta vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir.

Türkiye’deki Belçika Büyükelçiliği / Başkonsolosluğuna Kimler Vize Başvurusunda Bulunabilir?

Türkiye’deki Belçika Büyükelçiliği / Başkonsolosluğuna aşağıdaki kişiler vize başvurusunda bulunabilir:

 • Türk vatandaşları,
 • Türkiye’de ikamet etmekte olan yabancı uyruklu vatandaşlar,
 • Türkiye’deki Belçika Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğunun yetkili olduğu yabancı ülkelerdeki vatandaşlar.

Vize Başvuru İşlemlerini Kimler Yürütebilir?

 • Başvuru sahibinin kendisi,
 • Başvuru sahibinin temsilcisi,
 • Seyahat acenteleri.

Belçika Ticari Vize

Avrupa Birliği ile ülkemiz arasında yapılan Ticari antlaşmaya göre ticari olarak alınan vizeler turistlik vizelere göre oldukça fazla değerli. Belçika Ticari Vize  için Belçika dan gelecek olan her hangi bir ticari davetiyeye ihtiyaç vardır. Belçika dan gelen her hangi bir fuar katılım belgesi ya da ticari davetiye olmazsa başvurunuz ticari vize başvurusu olarak değerlendirilmemektedir. Ticari vize başvurusu süresinde Ticari vize alacak bireylerin kalacakları otel ve uçak bilgilerini konsolosluğa iletmeleri gerekmektedir. Belçika Ticari vizesi hakkında ayrıntılı bilgiyi çağrı merkezimizden alabilirsiniz.

Belçika Aile, Akraba veya Arkadaş Ziyareti

Belçika’dan ya da yabancılar şubeden onaylı resmi bir davetiyeniz olması taktirinde Belçika Aile, Akraba veya Arkadaş Ziyareti için vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Her hangi resmi bir davetiyeye sahip olmadığınız taktirde vize başvurunuz Belçika Aile, Akraba veya Arkadaş Ziyareti kategorisinde yer almaz. Avrupa Birliği ülkelerinde 1. Dereceden yakını olan şahıslar bu kategoride vize başvurularını sürdürebilir. Belçika Aile, Akraba veya Arkadaş Ziyareti ayrıntılı bilgi için çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

Belçika Turist Vizesi

Belçika Turist Vizesi başvurusunda bulunacak olan bireylerin başvuru öncesi bir seyahat planlamasına sahip olması gerekmektedir. Seyahat planlaması içerisinde konaklanacak otel bilgileri, uçak konfirmeleri, dilekçe ile gidilip görülecek yerler ve ülkeler hakkında tüm bilgilerin bulunması gerekmektedir. Seyahat planlaması hakkında ayrıntılı bilgi için çağrı merkezimizi arayabilir, aklınıza takılan soruların cevabını müşteri temsilcilerimizden alabilirsiniz.

Belçika Erasmus Vizesi (Öğrenci Vizesi )

Belçika Erasmus Vizesi (Öğrenci Vizesi ) Belçika da eğitimini tamamlamak isteyen ya da eğitim görmek isteyen öğrencilerin aldığı vize türüdür. Belçika Erasmus Vizesi (Öğrenci Vizesi ) vize başvurusu sürecinde şahıslar tarafından; okul kayıt belgeleri, konaklama ve uçak bilgileri, burs ve gelir evrakları konsolosluğa bildirilmelidir. Belçika da eğitim dışında faaliyetlerde bulunacak olan bireylerin vize başvuruları bu kategoride ele alınmaz. Detaylı bilgi için çağrı merkezimizi arayınız.

Belçika Ulusal Vize ( Uzun süreli Vize )

Belçika Ulusal Vize ( Uzun süreli Vize ) konaklama sürecinin 90 günü aşkın olacağı zaman alınan geçici ikamet vize türüdür. Belçika Ulusal Vize ( Uzun süreli Vize ) için bireylerin konsolosluğa bizzat başvurmaları gerekmektedir. Fakat vize başvurusu için randevular firmamız tarafından alınmaktadır. Başvurularda konsolosluk bireyleri mülakata dahil etmektedir. Ulusal vize hakkında ayrıntılı bilgiyi çağrı merkezimizden alabilirsiniz.

Tüm vize kategorileri için gerekli olan belgeler:

Vize başvurusunda bulunacak olan başvuru sahipleri aşağıda belirtilen zorunlu şartları karşılamalıdırlar.

 • Geçerli pasaport.

Vizenin belirtileceği en az iki tane boş sayfası olmalıdır. İki boş sayfası olmayan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir.

 • Başvuru formu.

İmzalanmış ve tarih atılmış olan başvuru formları eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

 • Vize tipine uygun dokümanlar.
 • Orijinal pasaport ölçülerine sahip fotoğraf.
 • Seyahat sağlık sigortası.

Belçikayı ziyaret etmek isteyen kişiler için seyahat sağlık sigortası zorunludur. Sigorta, yaralanma ya da sağlık nedenleriyle tıbbi tedavi, ülkeye iade maliyetleri, hastanede yatış gibi durumları kapsamalıdır.

 • Gelir durumunu kanıtlayan evraklar.
 • Masrafların ne şekilde karşılanacağını bildiren evraklar.
 • Uzun dönem vize başvuruları için sağlık raporu.

Belçika elçiliği tarafından belirlenmiş olan doktorlardan alınması zorunludur.

Zorunlu belgelere ek olarak 18 yaşın altındaki başvuru sahipleri için aşağıda bulunan belgeler hazırlanmalıdır:

 • Anne ve baba tarafından ya da yasal vasi tarafından imzalanmış yurt dışı seyahat için başvuru formu.

Eğer reşit olmayan çocuk sadece ebeveynlerinden bir tanesinin koruması altında ise bu gerekliliği gösteren belge başvuru dosyasına eklenmelidir.

 • Başvuru sahibi çocuk için anne ve babası tarafından imzalanmış noterden onaylı muvafakatname.

Ebeveynlerden bir tanesi çocuğa refakat ediyorsa yine kalan anne ya da baba tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname eklenmelidir.

 • Reşit olmayan başvuru sahipleri için yasal velisini gösteren belgeler.

Kimlik cüzdan fotokopisi, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği vb.

 • Reşit olmayan kişi ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi.

Evraklara yeminli tercümandan (ingilizce, fransızca, flemenkçe) tercüme, noter tastiği, noterin bağlı bulunduğu kaymakamlıktan apostil kaşesi yaptırılması gereklidir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

Online Belçika Vize Randevusu için TIKLAYINIZ

06 Ekim 2017
1.829 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...