Çipli Pasaportlar ve Vize Muafiyeti

Çipli Pasaportlar ve Vize Muafiyeti

Yeni Nesil Çipli Pasaportlar Temmuz 2016

Yurt dışı çıkışlar için gerekli olan pasaportlarda yeni bir dönem başlıyor. Schengen ülkelerine vize muafiyeti sağlayacak olan yeni çipli pasaportların 2016 senesi içerisinde verilmeye başlayacağını söyleyen Dış İşleri Bakan Yardımcısı Naci Koro’nun çipli pasaportlarla ilgili yaptığı açıklamalar, sık seyahat eden ve bu seyahatlerinde vize sorunları yaşayanlar tarafından heyecanla karşılandı. Pasaport boyutlarında da küçülme sağlayacak olan çipli pasaportların 1 Haziran itibariyle dağıtılmaya başlanacağı açıklandı. AB’ nin 72 kriterini tamamladığımızı düşünüyoruz, diye konuşan Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Avrupa Birliğinin verdiği Türkiye’ye vizeler kaldırılsın,tavsiyesiyle birlikte sürecin başladığını ve 2016 Haziran ayı itibariyle sürecin tamamlanacağını söyledi. AB’nin aldığı karar için çok fedakâr bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Bozkır, tam üyelik içinde çalışmalarına devam ettiklerini sözlerine ekledi.

ÇİPLİ PASAPORTLARIN FARKI NE?

Schengen ülkelerinde vizesiz dolaşım imkânı getiren yeni çipli pasaportların eski pasaportlardan boyutları bakımından farklı olduğu gözlenirken, sayfa sayılarında da azalmaya gidildiği dikkatleri çekti. Sayfa kalitesi de farklılaştırılan yeni çipli pasaportların üzerinde tahrifat ve oynama yapılması bu uygulamayla engellendi. Kimlik bilgileri sayfasına koyulacak olan çipin içerisinde piyometrik fotoğraf, kişisel bilgiler ve parmak izi kaydı yer alırken, eski nesil pasaportlar da geçerlilik sürelerinin dolmasından itibaren artık kimlik yerine dahi kullanılmayacak ve yeni çipli pasaportlarla değişimi sağlanacaktır.

SAHTECİLİK TAMAMEN SONA ERİYOR

Eski pasaportlar üzerinde gerçekleştirilen sahtecilik işlemlerinin yeni çipli pasaportlarda tamamen engellendiği görülmektedir. Eski pasaportlarda resimler ve kişisel bilgiler ustalıkla değiştirilirken, yeni nesil çipli pasaportlarda uygulanan güvenlik önlemleri ve tüm bilgilerin çip üzerinde kayıtlı olmasıyla sahtecilik işlemlerinin önüne geçiliyor. Bilgisayar teknolojisinin kullanıldığı sistem, sınır kontrol noktalarında karşılıklı bilgi alışverişi teknolojisi sayesinde artık yasal olmayan seyahatleri imkânsız hale getiriyor.

SÜRESİ BİTMEMİŞ PASAPORTLAR KULLANILMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

Schengen ülkelerine gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Eski pasaportlarında hali hazırda geçerliliği devam eden Schengen vizeleri bulunmakta ise Pasaportlarını yenilemeden rahatlıkla seyahatlerini gerçekleştirebilecekler ancak Eski pasaportu olup da hali hazırda geçerliliği devam eden Schengen vizeleri yok ise pasaportlarını yenilemeleri gerekecek.
Eski pasaport sahipleri sadece defter bedeli ödeyerek pasaportlarının geçerlilik tarihi kadar pasaportlarını yenileyebilecekler.

Pasaport için Gerekli Evraklar

 

 

(Tanya Jaziri)

05 Mayıs 2016
7.693 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Pasaport Vizesi dedi ki:

    Emniyetten yeni nesil çipli pasaport aldığınızda eski pasaportun sayfalarına iptal yazıp size iade ediyorlar. Eski ve yeni pasaportunuzla beraber çıkış yapabiliyorsunuz. Yani eski pasaporttaki vizeniz geçerliliğini korumaktadır. ta ki vizenin süresi dolana kadar.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...