DAVUTOĞLU SCHENGEN İÇİN TARİH VERDİ

DAVUTOĞLU SCHENGEN İÇİN TARİH VERDİ

Merkel Davutoğlu Görüşmesi

Türkiye’ye ziyaretlerini sürdüren Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyerek Shengen anlaşmasının 2016 Temmuz gibi devreye gireceğini açıkladı.

Davutoğlu, “Ümit ediyoruz ki; 2016 yılı itibari ile hem geri kabul anlaşması hem de Shengen vize uygulaması hayata geçer.” dedi.

Saat 13.00 gibi başlayan ve yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika süren toplantının ardından yapılan ortak açıklamada liderlerin bu süre zarfında, başta mülteciler olmak üzere Suriye’deki gelişen ve gelişmekte olan olayları konuştuklarını aktardı. Cesur bir tavır sergileyen Merkel, Ahmet Davutoğlu’nun takdirini kazanırken, Davutoğlu da ayrıca bu ziyaretin 1 Kasım öncesine denk gelişine ilişkin “ Ziyaretin hiçbir partiye destek anlamına gelmemesi gerekir.” diyerek konuşmasına devam etti.

AB İlerleme Raporu’ndan da bahseden Davutoğlu, raporun açıklanmasının ertelenmesi hakkında ise teknik bir süreç olduğunu ve önemli olan objektif değerlendirmelerin olması ve Türkiye’nin AB sürecine katkı yapan ve yapabilecek bir nitelikte olduğundan bahsetti.

2016 Vizeli Shengen

Davutoğlu, 2017 yılı için planlanan Shengen konusunu 2016 yılı için tamamlamayı ve gerçekleştirmek için büyük çaba sarf ettiklerini açıkladı. Bu durumdan Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir vizyon oluşumunu üretebileceklerini ve sürece yeni bir soluk getireceklerini kaydetti. Temel amaçlarının, Geri Kabul Anlaşması ve Shengen Anlaşması’nın devreye girmesi olduğunu kamuoyu ile paylaştı.

19 Ekim 2015
2.131 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...