FİNLANDİYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 2018

FİNLANDİYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 2018

FİNLANDİYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 2018

Vize başvuruları ve vize başvurularında gerekli olan tüm bilgiler firmamız tarafından siz değerli bireylere bildirilmektedir. Finlandiya vizesi için gerekli evraklar 2018 iki ayrı ve temel durumda değerlendirmekteyiz.
1. Finlandiya vizesi için başvuruda bulunacak olan bireylere ve bu bireylere maddi sponsor olacak bireylere ait gelir evrakları.
2. Vize başvurusunda bulunacak bireylerin kendi özlerine ait özel formlar, dilekçeler, randevu bilgileri, otel ve uçak bildirimleri, seyahat planlamaları ve bu evrakların takibi.

Finlandiya vizesi için gerekli evrakların İki ana maddede ele alındığına değindik. İlk maddede Finlandiya vizesi alacak olan birey ve bu bireylere sponsor olacakların kendilerine ait gelir belgeleriyle alakalı tüm ayrıntılı bilgiyi hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Fakat ikinci maddede Finlandiya vizesi alacak bireylere ait özel evraklardan bahsettik. Burada bahsettiğimiz evraklarla ilgili işlemleri ancak özlük dosyası elimize geçtikten sonra yaparız. Vize başvurularında gerekli olan evrakların hazırlanmadan önce sitemize göz gezdirilmelidir. Finlandiya vizesi için başvuruda bulunacak bireyler konsolosluk takip süreci hakkında da gerekli tüm bilgileri sitemizden edinebilirler.

Evraklar hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir.

 • Finlandiya vizesi için başvuruda bulunacak bireyler önceden randevu almalıdırlar. Randevu alınmadan yapılan başvurular kabul görmemektedir.
 • Finlandiya vizesi için başvurular vize tarihinden 90 gün önce yapılmaktadır.

Finlandiya vizesi için hazırlanan gerekli evraklar son kontroller için firmamıza kargo veya bizzat ulaştırılmalıdır. Bu işlem sayesinde vize başvurusunda karşımıza çıkacak olan son dakika sorunları ortadan kalkmaktadır. Evrakların tam ve eksiksiz hazırlanması vize başvuru süresini hızlandıracağı gibi vize başvurunuzun da olumlu sonuçlanacağına fayda sağlar. Ancak yanlış ve eksik hazırlanan başvuru belgeleri vize başvuru sürenizi yavaşlatacağı gibi olumsuz sonuçlanmasına da neden olacaktır.

İlk defa Finlandiya vize başvurusu yapacak kişiler

İlk defa Finlandiya vize başvurusu yapacak kişiler gerekli belgeleri hazırlamadan önce çağrı merkezimizi arayarak detaylı bilgi almalıdırlar. Aksi taktirde alınacak vize çeşidi karıştırılabilir. Böyle bir hata da vize başvurunuzun red edilmesine neden olabilir.

Finlandiya Ticari Vize

Ülkemiz ve Avrupa Birliği arasında imzalanan Ticaret antlaşması gereğince Ticari vizeler turistlik vizelere göre daha değerlidir. Finlandiya Ticari Vize için Finlandiya’dan gelecek olan bir ticari davetiyeye ya da Finlandiya’da düzenlenecek olan resmi fuar katılım belgesine ihtiyaç vardır. Her hangi bir resmi davetiye ya da fuar katılım belgesi olmaksızın yapılan vize başvuruları Ticari vize kategorisinde değerlendirilmez. Ticari vize ve diğer vizeler hakkında ayrıntılı bilgi için çağrı merkezimizi arayınız.

Finlandiya Aile, Akraba veya Arkadaş Ziyareti

Finlandiya Aile, Akraba veya Arkadaş Ziyareti için vize başvurusunda bulunacak bireylerin Finlandiya ya da yabancılar şubeden onaylı resmi bir davetiyeye ihtiyaçları vardır. Her hangi bir resmi davetiyeye sahip olmayan bireyler Finlandiya Aile, Akraba veya Arkadaş Ziyareti vize başvurusu kategorisinde başvuruda bulunmazlar. Finlandiya’ya bu alanda vize başvurusunda bulunabilmek için Finlandiya’da birinci dereceden yakınınız olmalıdır. Finlandiya Aile, Akraba veya Arkadaş Ziyareti vize başvurusu için ayrıntılı bilgiyi çağrı merkezimizden alabilirsiniz.

Finlandiya Turist Vizesi

Seyahat planlaması olan bireyler Finlandiya Turist Vizesi için başvuruda bulunabilirler. Seyahat planlaması içerisinde otel ve uçak bilgileri, dilekçe ile gidilecek yerlerin bilgilerini barındırır. Bu bilgilerle birlikte seyahat planlaması konsolosluğa bildirilmelidir. Seyahat planlaması ve turistlik vize hakkında ayrıntılı bilgi için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Finlandiya Erasmus Vizesi (Öğrenci Vizesi )

Finlandiya Erasmus Vizesi (Öğrenci Vizesi )  Finlandiya’da eğitim görecek olan ya da yarım kalan eğitimini tamamlamak isteyen öğrencilerin alacağı vize türüdür. Erasmus vizesi başvurusunda öğrenciler konsolosluğa eğitim görecekleri okulun kayıt belgelerini, kalacak yerlerin ayrıntılarını, burs ve gelir evraklarını bildirmelidir. Eğitim dışı aktivitede bulunmak isteyen bireyler bu kategoride vize alamazlar. Ayrıntılı bilgi için çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

Finlandiya Ulusal Vize ( Uzun süreli Vize )

Finlandiya Ulusal Vize ( Uzun süreli Vize ) Finlandiya da 90 günü geçkin kalmak isteyen bireylerin alacakları geçici ikamet vizesidir. Finlandiya ulusal vize başvuruları için randevular firmamız tarafından alınsa da başvurular vize alacak kişi tarafından bizzat konsolosluğa yapılmalıdır. Finlandiya ulusal vizesi alacak olan her birey konsolosluk tarafından mülakata tabi tutulur. Detaylı bilgi için çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

VFS Global Finlandiya Vize Başvurusu

VFS Global 90 günü aşmayan Finlandiya vize başvurularında yetkili olan vize başvuru merkezidir. VFS Global vize başvuru evraklarını toplamakla yetkilidir. Vizenin sonuçlanmasındaki nihai karar Finlandiya Konsolosluğu tarafından alınmaktadır. Vize başvuruları İstanbul veya Ankara’daki VFS Global ofislerine gerçekleştirilebilir.

Başvurunuzu yapmadan önce seyahatinizi hangi vize kategorisi altında gerçekleştireceğinizi belirlemeli ve başvuru evraklarınızı buna göre hazırlamalısınız. VFS Global vize başvuru merkezi bu seçiminizde size herhangi bir yönlendirme yapmayacaktır.

Başvuru Adımları

 • Finlandiya vize başvurusunda öncelikle başvurunuzu ve destekleyici belgelerinizi hazırlamalısınız.
 • Randevu alarak vize merkezini ziyaret etmelisiniz.
 • Vize başvurusu için hazırladığınız evrakları VFS Global vize başvuru ofisine teslim etmelisiniz.
 • Başvuru ücretini ödemelisiniz.

Vize ücreti ödemesi gişeden nakit olarak, kredi kartıyla veya bankamatik kartıyla ve Türk lirası olarak yapılmaktadır. Vize başvuru merkezi buna karşılık tarafınıza bir fatura düzenleyecektir.

 • Biyometrik verilerinizi kayıt ettirmelisiniz.

Belgelerin teslim edilmesinin ardından biyometri gişe işleminde parmak iziniz ve bir dijital fotoğrafınız alınacaktır.

 • Son aşamada başvuru sonucuna göre pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

Kurye hizmetinden faydalanacak olan kişilere pasaportları kurye aracılığıyla teslim edilecektir. Diğer durumlarda pasaportları elden teslim almalısınız.

VFS Global sizin adınıza almış olduğu evrakları Finlandiya Büyükelçiliğine gönderecektir. Tüm değerlendirme süreçlerini Finlandiya elçiliği gerçekleştirmektedir. Değerlendirme sürecinin sonunda elçilik tarafından pasaportunuz ve onaylanmış ise pasaportunuza yapıştırılmış olan vizeniz VFS Global vize başvuru ofislerine geri gönderilmektedir. VFS Global ofislerinden pasaport teslimler Pazartesi’den Cuma’ya kadar 13.00 – 16.00 saatlerinde gerçekleştirilmektedir. 30 gün içerisinde teslim alınmayan pasaportlar Finlandiya elçiliğine geri gönderilecek ve başvuru sahipleri pasaportlarını ancak oradan teslim alabileceklerdir. Pasaportları teslim alabilmek için aşağıdaki belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir;

 • Fatura aslı,
 • Pasaport bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın fotokopisi,

Pasaportu bir başkası tarafından teslim alınacak olan kişiler aşağıdaki belgeleri ibraz etmelidir;

 • Fatura aslı,
 • Pasaport bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın fotokopisi,
 • Pasaportu teslim alması için yetki veren kişinin kimlik fotokopisi.

Fatura aslının kaybedilmesi durumunda polis merkezinden fatura aslı kaybına dair bir bildirim belgesi temin edilmelidir.

Türkiye, Irak ve Suriye’nin tüm vatandaşlarının Schengen anlaşması altında bulunan Finlandiya’ya ya da diğer Schengen ülkelerine gitmeden önce vize başvurusunda bulunması gereklidir. Vize başvurusundan önce, başvuru sahipleri mutlaka ziyaret amaçlarını tespit etmelidirler. Schengen vizeleri mutlaka gidilecek olan ülkenin Elçiliğine gerçekleştirilmelidir. Vize başvuruları asıl varış yerine yapılmalıdır. Asıl varış yeri tüm kalış sürelerinden daha fazla kalınan Schengen ülkesidir. Eşit süreli kalışlarda vize başvurusu ilk giriş yapılacak olan ülkenin elçiliğine yapılmalıdır. VFS Global sadece 180 günlük süreçte 90 günü aşmayan vize başvurularını kabul etmekte yetkilidir.

Schengen vizesi başvurularında biyometri işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlemde başvuru sahibinin 10 parmak izin ve 1 adet fotoğrafı sisteme kaydedilmektedir. VIS sistemine depolanan bu bilgilerle 5 sene içerisinde gerçekleştireceğiniz tüm vize başvurularında tekrar biyometri işlemine gerek duyulmayacaktır.

Başvuru sahiplerinin pasaportları 10 seneden daha eski olmamalıdır.

VFS Global Finlandiya Vize Başvuru Merkezine Kimler Başvuruda Bulunabilir?

VFS Global’in Ankara ve İstanbul’da bulunan başvuru merkezlerine yapılan başvuruların tamamı Ankara’daki Finlandiya Elçiliğine iletilmektedir. Türkiye, Suriye ve Irak vatandaşları başvuruda bulunabilirler.

Finlandiya Vize İşlem Koşulları

Vize başvuru işlemleri yolculuk tarihinden 3 ay önce ibraz edilebilir. VFS Global başvuru sahiplerine seyahatlerinden 1 ay önce başvuru işlemlerini başlatmalarını önermektedir. Finlandiya elçiliği her başvuru sahibinden ilave doküman isteyebileceği gibi mülakat için Ankara Finlandiya Büyükelçiliğine de davet edebilir.

Yetki Alanları

Ankara’da bulunan Finlandiya Büyükelçiliğinin yetki alanları Türkiye, Suriye ve Irak’tır.

Finlandiya Vize Başvurusu Şahsen Mi Yapılmalıdır?
Başvuru sahipleri Finlandiya vize başvuruları için şahsen başvuru merkezini ziyaret etmelidirler. Başvurular faks, posta ya da e-posta yoluyla yapılamamaktadır.
Vize Başvurusu İçin Randevu Almak Gerekli Midir?
Evet, vize başvuru işlemleri için randevu almak gereklidir.
Vize Ücretleri Nerede ve Nasıl Ödenmelidir?
Vize ücretleri ve VFS Global servis ücretleri başvuru evraklarının teslim edilmesinden hemen sonra, nakit, kredi kartı ya da banka kartı ile vize başvuru merkezinde ödenmelidir.
Başvuru Formu Online Mı Doldurulmalıdır?
Başvuru formalarının online olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.
Finlandiya’ya Vize Alabilmek İçin Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırılmalı Mı?
Evet, Finlandiya’ya vize başvurusunda bulunabilmek için gerekli olan evraklardan bir tanesi de seyahat sağlık sigortasıdır. Yaptırılacak olan sigorta seyahatin tüm günlerini kapsamalıdır. Seyahat edecek olan kişi Finlandiya ya da AB/AET vatandaşının aile üyesiyse seyahat sigortası yaptırmasına gerek yoktur.

 

Vize Başvurusu Sırasında Eksik Evrak Olduğu Tespit Edilirse Yine De Başvuru Yapılabilir Mi?

Hayır, Finlandiya Shengen vize başvurusu gerçekleştirebilmek için başvuru sahiplerinin tüm evrakları eksiksiz olarak teslim etmesi gereklidir. Ek evraklar sadece Büyükelçiliğin talep etmesi doğrultusunda kabul edilebilir.

Davet Eden Kişi Masrafları Karşılıyorsa Başvuru Sahibinin Seyahat Gelir Evrakları Sunlmalımıdır?
Başvuru sahibinin beklenmeyen durumlar için yeterli oranda parasının olması önerilmektedir.
Evlenmek Amacıyla Finlandiya Vizesine Sahip Kişiler İçin Özel Bir Vize Tipi Mevcut Mudur?

Başvuru sahibi evlenmek amacıyla Finlandiya’ya gidiyorsa vize başvurusu esnasında bu durum belirtilmelidir. Ancak bu durum için özel bir vize kategorisi bulunmamaktadır.

Finlandiya’ya Varış ve Finlandiya’dan Ayrılış Günleri Vizenin Geçerlilik Süresine Dahil Midir?

Finlandiya’ya varış ve Finlandiya’dan ayrılış günleri ziyaret süresine dahildir. Başka bir Schengen ülkesinden Finlandiya’ya gelen kişiler için ilk ziyaret ettikleri Schengen ülkesine giriş tarihleri vizenin başlangıç tarihi olacaktır.

Finlandiya Vize Ücretleri

 • Schengen Vizesi – 220 TL
 • 0-12 yaş arası çocuklar – Ücretsiz
 • Vize kolaylığı anlaşması bulunan ülkeler için Schengen vizesi (Rusya, Ukrayna vb.) – 130 TL

Vize Ücretinden Muaf Olan Kişiler

 • AB/AEA vatandaşları ve onların aile bireyleri,
 • Okul vesayetinde bulunan çocuklar, öğrenciler ve yüksek lisans öğrencileri (her durum için ayrı değerlendirme yapılmaktadır.)
 • Bilimsel araştırma yürütme maksadıyla seyahat eden araştırmacılar. her durum için ayrı değerlendirme yapılmaktadır.)

Finlandiya Vize Kategorileri

 • Turist
 • İş Gezisi
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti
 • AB/AEA Vatandaşları ve Aile Bireyleri
 • Kültürel, Eğitim ve Sportif Faaliyet

Finlandiya Vizesi İçin İstenen Evraklar

Turist Vizesi

Genel Evraklar

 • Renkli bir fotoğrafla beraber, başvuru sahibinin imzaladığı vize başvuru formu.
 • Geçerli pasaport ve fotokopisi.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Uçak rezervasyonu veya seyahat planı.
 • Gelir belgeleri.

– Maaş bordrosu,

– Son üç aya dair banka hesap dökümü.

– Düzenli geliri kanıtlayan başka evraklar.

 • Seyahat sağlık sigortasının aslı veya fotokopisi.

30 bin Euro kapsama sahip olmalı, herhangi bir acil müdahale giderini, tıbbi sebepten ya da vefattan ötürü kişinin naaşının ülkeye geri gönderilmesi masraflarını karşılamalıdır.

Çalışanlar;

 • İşveren tarafından yazılmış yazı veya izin belgesi.
 • SGK hizmet dökümü.
 • SGK işe giriş bildirgesi.

Çiftçiler;

 • Ziraat odasından onaylı çiftçilik belgesi.

İşveren veya İşyeri sahipleri;

 • Vergi levhası.
 • Ticaret sicili gazetesi,
 • Ticaret odası kaydı.

Emekliler;

 • Emeklilik belgesi veya emekli hesap cüzdanı.

Öğrenciler;

 • Öğrenci belgesi.

Reşit olmayanlar;

İş Gezisi Vizesi

Genel evraklara ek olarak;

 • İlk defa başvuru yapanlar için iş sigortası ödeme belgesi.
 • Seyahatin amacını gösteren evraklar.

– İş toplantıları,

– Finlandiya’daki şirketten davetiye veya destek yazısı.

– Fuara katılım kartı veya katılıma dair belgeler.

Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi

Genel evraklara ek olarak;

 • Yakınlık derecesini gösteren tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • 6 aydan eski olmayan Fince, İsveççe, İngilizce veya Türkçe olarak yazılmış imzalı davetiye mektubu.

Davetiye elle yazılmış olabilir. Davetiyede davet eden kişinin ismi, adresi, doğum tarihi ve iletişim bilgileri yer almalıdır. Bunun yanında davet edilen kişinin ismi, doğum tarihi, adresi ve iletişim bilgileriyle birlikte ziyaret amacı ve ziyaret süresi, davetiyeyi gönderen kişiyle aralarındaki yakınlık derecesi yazmalıdır. Noter onaylı olması gerekmemektedir.

AB/AEA Vatandaşları ve Aile Bireyleri Vizesi

 • Renkli bir fotoğrafla beraber, başvuru sahibinin imzaladığı vize başvuru formu.
 • Geçerli pasaport ve fotokopisi.
 • Eğer başvuru sahibi Finlandiya vatandaşı ile evliyse Finlandiya’daki kayıtlı olan evlilik cüzdanı.
 • Diğer aile üyelerinin yakınlık derecelerini gösteren resmi belge.
 • 6 aydan eski olmayan Fince, İsveççe, İngilizce veya Türkçe olarak yazılmış imzalı davetiye mektubu.

Davetiye elle yazılmış olabilir. Davetiyede davet eden kişinin ismi, adresi, doğum tarihi ve iletişim bilgileri yer almalıdır. Bunun yanında davet edilen kişinin ismi, doğum tarihi, adresi ve iletişim bilgileriyle birlikte ziyaret amacı ve ziyaret süresi, davetiyeyi gönderen kişiyle aralarındaki yakınlık derecesi yazmalıdır. Noter onaylı olması gerekmemektedir.

Kültürel, Eğitim ve Sportif Faaliyet Vizesi

Genel evraklara ek olarak;

Kültürel faaliyetler veya konferanslar için;

 • Etkinliği düzenleyen organizasyondan davetiye veya kültürel servis sağlayıcı tarafından sözleşme.

Sportif faaliyetler için;

 • Spor federasyonundan veya spor kulübünden alınmış spor müsabakasına katılacağını gösteren akreditasyon kartı.
 • Gönderen spor kulübünün ya da federasyonun verdiği sertifika.

Eğitim, Öğretim veya Araştırma Programları İçin;

 • Araştırma enstitüsünden veya üniversiteden alınmış davetiye mektubu.

Başvuru sahibi öğretmen veya profesör ise;

 • Enstitü tarafından verilmiş yazı.

AB programı kapsamında ise;

 • TÜBİTAK’tan veya Türkiye Ulusal Ajansından verilmiş mektup.

 

13 Aralık 2017
2.682 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...