Gürcistan’da Vize Sevinci

Gürcistan’da Vize Sevinci

Avrupa Birliği’nin önümüzdeki yıldan itibaren vizeyi kaldırması, şehirde renkli görüntüler oluşturdu.

Brüksel’de sona eren AB zirvesinden sonra beklenen haberi Başbakan İranlı Garibaşvili verdi. Kutlamalarda sokaklar evler gibi birçok yer Gürcistan bayraklarıyla donatılırken ülkenin başkenti Tiflis bayram havasına büründü.

Bu duruma sevinen halk adeta sokaklarda bu coşkuyu kutladı. Toplum cephesinde oluşan bu olaylar devlet cephesinde de etkisini gösterdi. Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ve kabine üyeleri sosyal medya ve internet siteleri gibi yerlerden duygularını dile getirdi. Geç gelen fakat ileriye dönük bir çok düzenleme ile Gürcistan’ın artık AB üyesi olması, kalite ve yaşam standardı açısından büyük önem kazandığı aşikar.

Ülkeye gelecek olan turist artışı ve dış turizmin zenginleşmesi, ülkenin gelişmesi ve Gürcistan vatandaşlarının istedikleri ülkeye rahatlıkla gidebilmesi, ülkenin kalkınabilmesi, rahat ve yaşanabilir bir ortam yaratılması halk tarafından kaçınılmaz bir mutlu son olarak değerlendirilebilir. AB, Gürcistan vatandaşlarının vizesiz seyahatlerini gerçekleştirmeleri için gelecek yıldan itibaren, yılın ilk 6 ayında oluşturulacak olan kanuni prosedürleri yerine getirmelerini bekliyor. Gürcistan artık gelişmenin ve gelişmekte olduğunun bilincinde. Bu sıralar Gürcistan’a uçmanın tam zamanı.

Duyuru:

  1. 2015 tarihinde yürürlüğe giren kararname ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 6 ay(180 gün) içerisinde 3 ay (90 gün) vizesiz kalış süresi kaldırılmış ve böylece Gürcistan da kalış süresi 1 yıla çıkarılmıştır.
  2. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus cüzdanı ile Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımıza sınır kapısında ‘’Giriş-Çıkış’’ formu verilecektir. Vatandaşlarımız bu formu seyahati boyunca yanında taşıyacak ve tekrardan ülkemize giriş yaparken sınır kapısında ki görevliye tekrardan teslim edeceklerdir.
  3. Nüfus cüzdanları ile seyahat sadece Türkiye ve Gürcistan ile sınırlıdır. 3. Bir Ülkeye seyahat edecekler kesinlikle pasaport almaları gerekecektir.,
  4. 18 yaşından küçükler için anne ve babaları ile seyahat etmiyorlar ise kesinlikle noter onaylı muavafakatini ibraz etmek zorundadır aksi halde çıkış yapamayacaktır.
  5. Vatandaşlarımız için nüfus cüzdanlarını kaybetmeleri olasılığı göz önünde bulundurulduğundan Tiflis Büyükelçiliğimizde pasaport müracatı yapabilmeleri için fotoğraflı başka bir belgeyi yanlarında bulundurmaları (ehliyet v.s.) önem arz etmektedir.
  6. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendi adına kayıtlı arabalar ile Gürcistan’a rahatlıkla seyahat edebileceklerdir. Ancak Araçların kendi adlarına kayıtlı olmaması durumunda araç kullanma vekaletini yanlarında bulundurmaları ve İngilizce veya Gürcüce tercümesinin de yapılmış olması gerekecektir.
  7. Gürcistan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 30.000 Lari veya bu paraya tekabül eden Türk Lirası veya dövizi Gürcüstan gümrük memuruna sözlü ve yazılı olarak beyan etmeleri gereklidir. Aksi halde beyan edilmeyen para veya dövize Gürcistan mvzuatı gereğince el konulacağını bilmesi gereklidir.

Önemli: Abhazya veya Güney Osetya’ya seyahat gerçekleştiren ve bunu gösteren damga veya mühürün pasaportunuzda görünmesi durumunda hapis veya para cezasına çarptırılmanız söz konusu olabilecektir.

23 Aralık 2015
8.442 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...