Kosova ve Bosna Hersek Arasında Vize Sorunu

Kosova ve Bosna Hersek Arasında Vize Sorunu

Kosova ve Bosna Hersek Arasında Vize Sorunu

 

Saray Bosna’da bir araya gelen Kosova ve Bosna Hersekli iş adamları iki ülke arasında ki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için vizelerin kaldırılmasına yönelik çağrıda bulundu.

İş adamları, Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi’nde yaptığı toplantıda Bosna Hersek ve Kosova arasında ki ekonomik ilişkilerin artması için gerekenler konusunda görüş alış verişinde bulundu.
İş adamlarının buluşmasını organize eden Bosna Hersek Federasyonu Ticaret Odası Başkanı Mirsad Jasarpahic, yapılan araştırmaların iki ülke arasında ki vizelerin kaldırılması durumunda ticaretin de güçlendirileceğini ortaya koyduğunu ve vize uygulaması yüzünden Bosna Hersek’in ekonomik bakımdan kayıplar yaşadığını kaydetti.

Bosna Hersekli iş adamlarının vize uygulamasından dolayı, her gün ortalama 2 milyon avro kaybettiğini de dile getiren Jasarpahic, daha önce de Kosovalı iş adamlarının vizeden dolayı ortaklıktan vazgeçtiklerini de ifade etti.
Bosna Hersek’in ihracatının vize uygulamasından dolayı düştüğünü ve vize uygulamasına bir çözüm bulunması için hükümete talepte bulunduklarını söyledi.
Kosovalı iş adamı Ami Krasnici de ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi için vize uygulamasının kaldırılmasına istekte bulunduklarını söyleyerek, ABD’nin bile Kosova iş adamlarına Bosna Hersek’ten daha kolay vize verdiğini savundu.
İki gün sürecek toplantıların ardından, iki ülkenin de iş adamları vize uygulamasının kaldırılması için Bosna Hersek Hükümeti’ne ortak bir dilekçe takdim edecekler.

26 Ekim 2015
2.450 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...