Mülteciler Türkiye’de Kalacak, Vize Kalkacak !

Mülteciler Türkiye’de Kalacak, Vize Kalkacak !

Mülteciler Türkiye’de Kalacak, Vize Kalkacak !

Avrupa Birliği komisyonu ve Türkiye arasında 2015 eylül ayından bu yana görüşülen vize serbestliği ve 3 milyar Euro maddi destekte bulunulması gibi unsurların yer aldığı eylem planında mutabakat sağlandı.

AB Komisyonu ve Tük Dışişleri yetkilileri arasında geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmeler neticesinde tarafların kısa ve uzun vadeli adımlar üzerinde anlaştıkları bildirildi. Anlaşmanın önemli adımlarından bir tanesi 3 milyar Euro tutarındaki kaynağın AB bütçesinden değil AB üye devletlerden sağlanması. Komisyonun hazırladığı öneri paketinde bu kaynağa en fazla katkıda bulunacak ülkenin 534 milyon Euro lük bütçeyle Almanya olduğu belirtildi. Mülteci akımının frenlenebilmesi için Almanya’nın doğrudan Türkiye’ye mali yardım yapması gerektiğinin altı çizildi.

Malta’nın başkenti Valetta’da bir araya gelen Avrupa komisyonu başkanlarının Türkiye’de mülteci kamplarının kurulması sürecine destek vereceklerini ve Türk vatandaşlarına AB vizesinin tam anlamıyla kaldırılmasının en kısa zamanda gerçekleşeceğini belirttiler.

Türkiye ile Zirve Görüşmesi

Sığınmacı krizinin görüşüldüğü AB Konseyi toplantısının hemen ardından yapılan basın açıklamasında Angela Merkel Türkiye ve AB arasında yakın zamanda bir zirve gerçekleşeceğini söyledi. Avrupa Birliği Konsey Başkanı Donald Tusk muhtemelen kasım ayı sonunda Türkiye ile AB arasında zirve toplantısının yapılacağını ortak bir karar ile bildirdiler. Gelen kaynaklara göre zirvenin Bürüksel’de yapılacağı ön görüldü.

15 Kasım 2015
3.034 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...