Öğrenci Pasaportu 2017

Öğrenci Pasaportu 2017

ÖĞRENCİ PASAPORTU 2017

Gezmek isteyen, İnterrail yapmak isteyen veya Work and Travel yapmak isteyen ya da sadece bir bordo pasaporta sahip olmak isteyen tüm 25 yaş altında olan öğrencilere verilen pasaporta öğrenci pasaportu denmektedir. Öğrenci pasaportu yaklaşık 2 yıl öncesine kadar her öğrenciye verilmemekteydi. Her okulun kendine göre yaptığı düzenlemeler, uygulamalar veya sınavlar yolu ile öğrenciler, öğrenci pasaportu almaya hak kazanarak bu pasaportu elde ediyordu. Yapılan yeni düzenlemeler ve değiştirilen hükümler sayesinde, 10 Şubat 2016 yılından itibaren her öğrencinin, öğrenci pasaportu alabilmesi sağlanarak, öğrencilere müjdeli haber verildi. Peki öğrenci pasaportunun diğer pasaportlardan farkı neydi?

Öğrenciye Harçsız Pasaport

25 yaş altında bulunan her öğrencinin, hiçbir beyan göstermeksizin çıkartmaya hak kazandığı öğrenci pasaportunun, diğer pasaportlardan tek farkı “harçsız” olmasıdır. Pasaport çıkartırken, pasaport harcı ödenmesi gerekmektedir. Pasaport harcı, pasaportun 6 aylık, 1 yıllık ve 6 yıllık olmasına göre değişmektedir. 2 yıl öncesine kadar öğrenciye “indirimli” uygulanan pasaport harçları, getirilen yeni düzenlemeye göre kaldırıldı. Artık tüm 25 yaş altında okuyan kişilerin, öğrenciye harçsız pasaport imkanından yararlanma hakkı getirilerek, pasaport alacak öğrencilerin üzerinden harç ödeme zorunluluğu kaldırıldı. Eskiden sadece yarışma, sosyal veya sportif aktiviteler için harçsız pasaport verilen öğrenciler yerine artık tüm öğrencilere bu hakkın tanınması ile öğrencilerin yurt dışına gitmelerini kolaylaştırmak hedeflenmektedir. Peki bu öğrenci pasaportu kimlere ne şekilde verilmektedir?

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

Öncelikle öğrenci pasaportu alabilmek için herhangi bir okul veya kurum içerisinde öğrenci olmanız gerekmektedir. 25 yaş altında olduğunuz takdirde öğrenci pasaportu çıkarabilirsiniz. Öğrenci pasaportu için gerekli belgeler; öğrencinin okuduğuna dair mühürlü ve imzalı belge, öğrencinin okuldan alacağı ıslak imzalı öğrenim belgesi, nüfus cüzdanının aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, var ise eski pasaport ya da pasaportlar ve son olarak da pasaport defter bedelinin ödendiğine dair belge gereklidir.

Pasaport defter bedeli ile pasaport harcı farklıdır. Pasaport defter bedeli 2017 yılında 87,5 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Anlaşmalı bankalardan birine giderek pasaport defter bedelini yatırıp, alacağınız makbuz ile öğrenci pasaportu almak için başvurabilirsiniz.

02 Ocak 2017
3.248 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Fatma dedi ki:

    Meslek yapanlarda ögrenci sayiliyormu sonucda onlarda okula gidiyor?

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...