PASAPORT TARİH OLACAK

PASAPORT TARİH OLACAK

AVUSTURALYA PİLOT BÖLGE

Pilot bölge Avustralya’da Canberra Havaalanında denenecek olan Seamless Traveler ismi verilen sistem kullanıcılarını büyük ölçüde rahatlatırken eski sistem pasaport tarih olacak.

Temmuz 2020 de kullanıma geçmesi planlanan projenin hazırlıkları sürerken yapılan açıklamada bu sistemin Ülkeye giriş noktalarının yüzde 90’ında kullanılması planlanıyor.

BİYOMETRİK GÖZ VE PARMAK İZİ TARAMASI YAPILACAK

Avustralya’ya girecek olan yabancılar bu sistemle pasaport olmadan yüz, göz (iris) ve parmak izi algılayan biyometrik Seamless Traveler sistem ile giriş yapacak kişinin tüm bilgilerine ulaşarak kesintisiz ve hızlı geçiş yapılmasını sağlayacaktır.

YOLCULAR HAVAALANINDAN BEKLEME YAPMADAN YÜRÜYEREK ÇIKACAKLAR

Bir aksilik çıkmazsa bu uygulama Avustralya’ya giren yabancı ziyaretçilerin normal ülke vatandaşı gibi havaalanında insansız elektronik istasyonlar sayesinde kontrol için bekleme yapmadan seri bir şekilde geçiş yapacaklardır.

BİOMETRİK SİSTEM TARTIŞMALARIDA BERABERİNDE GETİRDİ

Sistemin geçerliliği 3 yıl olduğu açıklanırken Ülkeler kolay arası geçiş sistemi biyometrik teknolojisi bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Eski pasaport tarih olacak, yeni Biyometrik Seamless Traveler teknolojisi ile büyük bir adım atılmış olsa’da eleştirenler tarafından mahremiyetin zedelediği, etik olmadığı ayrıca ırklara karşı önyargılı davranıldığı ve oldukça pahalı olacağı yönünde söylentiler var. Sistemin kurucuları yaptıkları açıklamalarda 94 Milyon Dolar bütçeli sistemin eksiklerinin olduğunu kabul ederken 2020’ye kadar pürüzlerin giderilip düzeltileceği ve kullanıcılara daha ucuza getirme gayretinde olduklarını dile getirdi.

TRA VİZE HABER 2017

 

 

26 Ocak 2017
1.331 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. narin Karataş dedi ki:

    Artık kalksında rahat edelim birsuru para zaman gidiyor pasaport almak için

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...