PASAPORT YENİLEME

PASAPORT YENİLEME

Pasaport Yenileme

Yurt dışındaki ülkeleri ziyaret etmek istediğiniz de mutlaka güncel bir pasaportunuzun olması gerekir. Pasaportunuz güncel değil ise yurtdışına çıkamazsınız. Bunun için gerekli şartları yerine getirerek pasaportunuzu yenilemeniz gerekir. Bunun için yasal sürecin tamamlanması gerekir. Pasaport yenileme işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Randevu sistemi ile çalışan bu işleyişten yararlanarak kısa süre içerisinde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Her Türk vatandaşı yurt dışına çıkacak ise mutlaka bu pasaport için gerekli yasal süreci tamamlaması gerekir. Pasaport yenileme için istenen bazı evraklar bulunur. Bunların tamamlanması ve ibraz edilmesi gerekir. Ayrıca sunulan evrakların doğruluğu da sizin açınızdan önem taşır. Bu konuda mutlaka özen göstererek hareket etmelisiniz.

İnternetin Gücünü Kullanın

İnternetin gelişmesi ve herkes tarafından kullanılmaya başlaması ile birçok işlem bu alandan yapılmaya başlanmıştır. Pasaport yenileme işlemleri de internet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için ilgili kuruma başvurarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Randevu sistemi ile çalışan bu yerden İnternet üzerinden randevu oluşturabilirsiniz. Aldığınız pasaportun süresi bitmiş ise yurtdışına süresi biten pasaport ile çıkamazsınız. Eğer yurt dışına sürekli giden birisi iseniz pasaportunuzu 10 yıllık almanız daha doğru bir hareket olacaktır. Kısa süreli alınan pasaportun süresi bittikten sonra geçerliliği kalmayacaktır. Pasaport yenileme işleminde sizden ücret de talep edilmektedir. Yenileme süresine göre ödeyeceğiniz rakam da değişkenlik gösterir. Bundan dolayı ödeyeceğiniz güncel rakamı tam olarak öğrenmeniz gerekir. Eğer  6 aylık bir pasaport almak istiyorsanız ödeyeceğiniz güncel rakam 214,1 TL olacaktır. Ancak 10 yıl gibi uzun süreli bir pasaport almak istiyorsanız ödeyeceğiniz rakam da 667,1 TL olacaktır.

Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır

Pasaportunuzun süresi bittikten sonra tekrar yenilemek isterseniz bazı adımları izlemeniz gerekiyor. Bu adımları yerine getirdikten sonra pasaportunuza kısa süre içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Randevunuzu Alın

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sunulan online randevu kısmından istediğiniz tarihe randevu oluşturmanız gerekiyor. Randevu oluşturduktan sonra hazırladığınız belgeler ile birlikte randevu saatinde olmanız gerekir. Eğer randevu gününü değiştirmek isterseniz gene aynı sistem üzerinden girerek güncelleme yapabilirsiniz.

Belgelerinizi Hazırlayın

Başvuru için gerekli olan belgeleri temin etmeniz gerekir. Eksiksiz olan belgeler sayesinde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Randevu oluşturduğunuzda gerekli olan belgeleri sistem size belirtmektedir. Gerekli olan belgeler, süresi bitmiş olan pasaportunuz, nüfus cüzdanınız gerekiyor. Ayrıca biyometrik olarak çekilmiş 2 adet resim de eklemeniz gerekiyor. Kaç yıllık pasaport ihtiyacınız var ise onun ödemesini gösterir dekontunda ibraz edilmesi gerekiyor. Ayrıca parmak izi vermemişseniz parmak izinizde işlem sırasında alınıyor. Pasaport yenileme için sizden çok fazla belge istenmiyor. Ancak istenilen bilgi ve belgelerin yasal süreç içerisinde ibraz edilmesi ve doğrululuğu büyük önem taşıyor. Bundan dolayı bu ayrıntıya dikkat etmeniz gerekiyor.

Pasaport Başvurunuzu Yapın

Randevu günümüzde belgeleriniz ile birlikte hazır olmanız yeterli olacaktır. Eğer randevu gününü ve saatini kaçırır iseniz tekrar randevu almanız gerekecektir. Başvurunuzu yaptıktan sonra pasaportunuzu almanız için belirli bir süre beklemeniz gerekir. Belirtmiş olduğunuz adrese en kısa süre içerisinde pasaportunuz gönderilir ve bundan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Pasaportunuz geldiğinde içerisinde yer alan bilgileri mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer herhangi bir yanlışlık söz konusu ise hemen geri bildirimde bulunmanız gerekir. Pasaportunuzu aldıktan sonra yurt dışına güvenilir bir şekilde çıkabilirsiniz.

Pasaportunuzun durumu hakkında bilgi almak isterseniz Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Pasaportunuzun hangi aşamada olduğunu da bu sayede öğrenebilirsiniz. Pasaport konusunda kurumsal firmalardan destek alacaksanız mutlaka sunulan hizmet içeriğine de dikkat etmelisiniz. Ayrıca size verilen hizmetin kapsamı ve alınacak ücret bilgisi hakkında da bilginizin olması gerekir.

Pasaport yenileme konusunda mutlaka yetkisi olan kişi ve kurumlardan destek almanız gerekir. Bu sayede işlemlerinizi hızlı ve güvenilir bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Ayrıca pasaport yenileme süresince mutlaka uzun süreli pasaport almayı tercih etmelisiniz. Çünkü ödeyeceğiniz harç tutarını bir kere ödemiş olur ve ileride olacak zamlardan da etkilenmemiş olursunuz. 10 yıllık pasaporta sahip olmanız yurt dışına bu işlemleri uygulamadan çıkmanıza yardımcı olur. Bundan dolayı sürekli olarak yurt dışı ziyaretleriniz varsa bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz.

Pasaport için Gerekli Evraklar inceleyebilirsiniz.

 

 

15 Mayıs 2017
1.914 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...