Schengen Sistemi Çökme Riski Taşıyor

Schengen Sistemi Çökme Riski Taşıyor

Schengen Sistemi Çökme Riski Taşıyor

  Schengen anlaşmasının Avrupa’yı saran sığınmacı krizi sebebi ile Schengen ülkelerinin dağılma ve Schengen sisteminin çökme riski taşıdığının altını çizen AB konseyi başkanı Donald Tusk Schengen ülkelerinin en fazla 3 ay içerisinde dağılma riski taşıdığını belirtti.

 

Donald Tusk Schengen ülkelerine seslendi. Mülteci krizine 2 ay içerisinde bir çare bulunmadığı taktirde Schengen ülkelerinde vizesiz dolaşımın tarih olacağını belirtti.

Schengen antlaşmasına göre sağlanan mutabakatta adı geçen 27 ülkenin vatandaşları Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip.

Şu ana kadar sadece Almanya’ ya 1 milyondan fazla iltica başvurusu yapılmış durumda. Donald Tusk sınır kontrolleri konusunda kesin olarak bir antlaşmaya varılmaması durumunda Schengen sistemi çökme riski taşıyor diye sözlerine ekledi.

2015 Kasım ayında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen Tusk göçmen yasası konusunda antlaşma sağlandığı konusunda ortak görüş bildirmişlerdi. Ancak İtalya Türkiye’ye yapılacak 3 milyar avroluk finansal desteğin üye ülkelerden değil AB bütçesinden karşılanması gerektiğini ve Türkiye’ye ayırılan finansal desteğin nasıl kullanılacağı konusunda daha net kararların alınması gerektiğini savunup bu karara karşı olduğunu belirtmişti.

19 Ocak 2016
1.878 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...