SCHENGEN VİZESİ 2017

SCHENGEN VİZESİ 2017

SCHENGEN VİZESİ 2017

Schengen vizesi 2017 yılı itibarı ile yurt dışına seyahat edecek olanların Schengen vizesi hakkında bilmesi gereken bilgiler.

Pasaport yabancı ülkelere gidecek olanlara yetkili kuruluşlarca verilen, yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan belgedir.

Vize herhangi bir devletin kendi ülkesinden olmayan yabancı ülke vatandaşlarının, sınırlarından içeri girerken pasaporta ek olarak uygulanan, dış temsilciliklerindeki Büyükelçiliklerin konsolosluk bölümündeki yetkili makamlardan alınması gereken giriş serbestliği uygulama belgesidir.

Schengen vizesi kuruluşu Lüksemburg 1985 olan Schengen vizesi antlaşmasında ortaklı veya anlaşmalı olan AB Ülkeleri arasında seyahat kolaylığı sağlayan vizedir.

SCHENGEN VİZESİ KALKTIMI?

2017’de yapılan AB topluluğu zirvesinde alınan kararlar gereği ve Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan özel müzakereler sonucunda haziran ayında yürürlüğe girerek vizenin kalkması yönünde planlanmakta olan vize muafiyeti ile ilgili henüz bir onay ve karar alınmamıştır. Bu durumda Schengen vizesi ile gidilecek Ülkelere sıkıntısız ve kolaylıkla gidilebiliyor.

YURT DIŞI SEYAHATLERDE ÖCELİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Yut dışı seyahatlerde öncelikle yapılması gerekenler Schengen Vizesi 2017 için Türkiye’den yapılacak olan başvuru işlemlerinde kişilerin mevcut pasaportlarının güncel ve geçerliliğini koruyor olması önem taşımaktadır.

Vize başvurularında yapılacak olan işlemlerin tamamı için herhangi bir muafiyet düşünülmeden gidilecek olan ülkenin istemiş olduğu evrakları eksiksiz bir şekilde temin etmek gerekmektedir. Schengen Vize alım işlemlerinde gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanarak ilgili makama aktarılması ve resmi sürecin başlaması arasında en az bir ay öncesinde sürece dâhil olunması gerekmektedir.

PARMAK İZİ UYGULAMASI KAÇ YAŞA KADARDIR?

Schengen Vizesi 2017 tarihi itibari ile vize başvurularında 12 yaş ve üzeri her bir bireyin şahıs olarak Konsoloslukların resmi işlemlerin alınmış olduğu departmanlara parmak izi verilmesi gerekmektedir. Verilecek olan parmak izi ile birlikte 5 yıl süre ile bütün Schengen ülkelerine herhangi bir vize başvuru sürecine dâhil olunulmadan seyahat gerçekleşebilmektedir. Schengen Vizesi için yapılacak olan şahsi vize başvurularının sonuçlanma tarihleri ortalama olarak bir iş haftası ile üç iş haftasında değişkenlik göstererek tamamlanmaktadır. Bu süreç içerisinde Konsolosluk tarafından vize başvurusunda bulunan kişilerden ek belge talebinde bulunabilinmektedir.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRILMASI MECBURİDİR

Schengen hava sahasına giriş yapılması için getirilen kural doğrultusunda seyahat sağlık sigortası yaptırılması mecburidir. Başvuru süreci içerisinde işlemlerin kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi adına Vize Başvuru Merkezi hizmet vererek müşterilere bu süreç içerisinde gerekli bütün belgelerin ilgili Konsolosluk departmanına ve resmi kurumlara aktarılmasında etkin rol oynayarak işlemlerin eksiksiz bir şekilde gerçekleşme sürecinde rol oynamaktadır.

UZUN SÜRELİ VİZE ALMAK İÇİN

Schengen Vizesi için Ulusal Vize adı ile geçmekte olan 90 günden uzun süreli vize almak için  direkt olarak Schengen üyesi ülke Konsolosluğu’na giriş yaptırılarak vize başvuru talebinde bulunulması gerekmektedir. Yurt dışı vize başvurularında Schengen Vizesi için gerçekleştirilecek olan işlemlerin resmi kurumların çalışma saatleri ve iş günlerinde hizmet verdiği göz önünde bulundurularak yapılması gerekmektedir.

SCHENGEN VİZESİ KULLANIM SÜRECİ

Schengen vizesi kullanım süreci Avrupa Birliği’nin çıkartmış olduğu yasa doğrultusunda Schengen Vizesine sahip olan kişilerin kullanım sürecinde vize başvurularının ardından alınan Schengen Vizesinin 5 yıl süre ile herhangi bir vize başvuru sürecine gerek kalmadan Schengen’e üye ülkeler arasında vizesiz geçiş imkânı sağlanılmaktadır. Schengen Vizesi alım sürecinde yapılacak olan bütün işlemler resmi makamlar aracılığı ile gerçekleştirilmelidir.

Schengen vizesi için gerekli evraklar 2017 için sayfamızı ziyaret edin.

09 Ocak 2017
2.428 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

 1. Reyiz Tamur dedi ki:

  Schengen Vizesi 2017 tarihinde kalkması ümidiyle.

 2. murat dedi ki:

  Yunansitan’a vize alıp diğer ülkeri gezme şansım varmı? Yunanistan italya Almanya Fransa Hollnda vs. gezebilir miyim?

  1. Pasaport Vizesi dedi ki:

   Tabi ki Murat bey. Yunanistan Schengen ülkesi olması sebebi ile Yunanistan vizesi ile diğer 26 Schengen ülkesine rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...