SCHENGEN VİZESİ KALKIYOR MU?

SCHENGEN VİZESİ KALKIYOR MU?

SCHENGEN VİZESİ KALKIYOR MU?

Beklenen tarihe sayılı günler kala beklenen açıklamalar sırayla gelmeye başladı. 2016 yılı itibari ile AB ve Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonucunda Avrupa’ya vizesiz gidiş imkanı sağlayan somut adımlar atılmıştır.Bu kapsamda yapılan görüşmelerde vize muafiyeti ,Suriye vatandaşları için izlenecek olan yol haritası , kaçak iadesi ve geçiş süreci ile ilgili birtakım bildirgeler yayınlanmıştır.

Schengen vizesi kalkıyor mu? Türkiye ile yapılan mutabakatta vize serbestliği olması konusunda pek çok avantaj sağlanarak Schengen ülkelerine herhangi bir vize başvuru süreci olmadan muafiyet hakkı tanınması öngörülmektedir. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki vize serbestliği diyaloğunda mutabakat metni yayınlanmış ve geri kabul antlaşması imzalanarak Avrupa’ya vizesiz seyahat sağlanılması adına önemli gelişmeler yaşanmıştır. Vize muafiyeti için yapılan antlaşma bütün Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeleri kapsamamaktadır. İngiltere, İrlanda ve Danimarka için vize muafiyeti sağlanılmamaktadır. Bunun sebebi İngiltere ve İrlanda’nın farklı özgürlük, güvenlik ve adalet politikaları benimsemiş olduğundan kaynaklanmaktadır. Avrupa Birliği’nin almış olduğu kararlar bu iki ülkeyi bağlamamaktadır. Danimarka’nın Schengen üye ülkeleri arasında olması, ancak Schengen üzerinde izlediği politika doğrultusunda Geri Kabul Antlaşması Danimarka için uygulanmamaktadır. Bunun için Danimarka ile yeni bir anlaşma yapılması gerekir.

Geri kabul anlaşması ile bir ülkede yasadışı çalışan kişiler için anlaşma yapılan ana ülkeye veya son olarak geçiş sağlanılan ülkeye gönderim yapılması amaçlanır. Anlaşma ilkeleri gereğince Türkiye’den veya Avrupa Birliği’ne üye bir ülke içinde, ülkeye giriş, ikamet ve benzeri durumlar sağlanılmayan durumdaki kişiler için anlaşma için belirlenmiş kurallar dahilinde geri gönderim yapılması amaçlanılmaktadır.

Türkiye’ye  Schengen Vizesi Muafiyeti sağlanılması için Avrupa Birliği ile yapılan geri kabul anlaşması ile ülkelerin anlaşma şartlarına uygun olan düzensiz göçmen niteliğindeki üçüncü ülke sınıfındaki vatandaşlar için 3 yıllık bir geçiş sürecinin ardından kabul edilmesi öngörülmektedir. Bu kapsamda Türkiye’den Avrupa ülkelerine yasadışı yollar kullanılarak giden vatandaşlar anlaşma sağlanılmasının ardından 3 yıl sonra geri alım sağlanılmaya başlanılacaktır. Bu durum Türkiye’ye gelen kişiler içinde aynı şekilde geçerli olacaktır. Vize muafiyeti için koşulların hızlı bir şekilde sağlanılması için izlenilecek yol haritasının ve geri kabul anlaşmasının kabulünün en erken sürede yapılması durumunda erkenden muafiyet sağlanılabilir.

Schengen Vizesi başvurularında kesin bir antlaşma sağlanılıp Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vizeden muafiyet sağlanılana kadar yapılacak olan başvurular Schengen Vizesi alım kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu sürecin gerçekleştirilmesinde vize başvurularının resmi işlem sürecinden en az iki hafta önce hazırlanıyor olması gerekmektedir. Avrupa’ya gerçekleştirilecek seyahatler için vize başvuru sürecinde gerekli belgelerin hazırlanması ve ülke Konsolosluklarının yönlendirmiş olduğu aracı şirketlere belgelerin aktarılma sürecinde hizmet veren Pasaport Vizesi Başvuru Merkezi aracılığı ile işlem sürecinde kolaylık sağlanılması adına danışmanlık hizmeti verilmektedir.

08 Mart 2016
2.471 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...