SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR 2017

SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR 2017

SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR 2017

Schengen vize başvurusunda bulunabilmeniz için öncelikle  (Schengen Vize Randevusu) almanız gereklidir. Randevu ve tüm sorularınız hakkında bilgi alabilmek için 0312 429 0312 numaralı çağrı merkezimizden ücretsiz destek alabilirsiniz.

Schengen vizesi turistik seyahat vs. için gidilecek olan Avrupa Birliği üyesi devletlerin herhangi birinin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılıyla pasaporta eklenen izin belgesi olup Schengen Vizesi başvuru işlemleri gidilecek ülkelerin Konsolosluklarına veya Konsoloslukları temsil eden vize başvuru merkezlerine yapılır. Schengen vizesi başvurusunda kişinin pasaportunun umuma mahsus pasaport, hizmet, diplomatik, hususi veya seyahat belgesi olmak üzere pasaporta göre, seyahat amacına ve gidilecek ülkenin kuralları gereğince değişkenlik gösterir. İlk defa Schengen vizesi alan bir yabancı öncelikle gitmek istediği ülkeye girer örneğin Almanya için Schengen vizesi alan yabancı bu vize ile Fransa’dan giriş yapamaz ancak Almanya’dan giriş yaparak oradan diğer Schengen ülkelerine rahatlıkla vizesiz giriş çıkış yapabilmektedir.

SIS (Schengen Information System) ismi verilen veri tabanı tüm Schengen ülkelerinin yararlandığı bir sistemdir. Bu sistem Schengen ülkelerine girmek isteyen yabancıların bilgileri ile ülkelerin kendi bilgilerinin toplandığı Schengen üyesi ülkelerinin yetkili makamlarının kullandığı bir veri bankasıdır. Bu çerçevede AB üyesi ülkelere seyahat ve oturma izini vizeleri Schengen vizesi ile çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır.

SCHENGEN VİZE BAŞVURUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Vize her ülke vatandaşının egemenlik hakkıdır. Eksik evrak veya ülkelerin kendi kuralları gereği Schengen vizesinin kabul edileceği gibi ret’te alacağını önceden kabul edip bilmek gerekiyor

Schengen vizesi başvurusunda başvuruların ya şahsen veya vekâlet verilmek şartı ile aracı kişilerce yapılır.

Pasaportun yıpranmış yırtılmış olması vize alınmış olsa bile, sınırdan geri gönderilme gibi riski vardır. Eski pasaportun yenilenmesinde yarar vardır.

Pasaportun geçerlilik süresi başvuru tarihinden en az bir yıl olmalıdır.

Vize başvurularında evrakların eksiksiz ve güncel olmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde eksik veya sahte belgeler konsolosluk tarafından incelendiğinde başvurunun ret alma olasılığı çok yüksektir.

Mülakatta yetkilinin sorduğu sorulara doğru ve mantıklı cevap vererek yetkili kişinin gidecek şahıs hakkında olumlu izlenimin olması vize işlemi hızını ve şansını arttırır. (Bütün mülakatlar seyahat edilecek ülke makamları yabancıları kendi ülkelerine alırken kendi belirledikleri koşulları taşıyıp taşımadıklarını anlamak için yapılır)

Schengen vizesi ile seyahat edecek kişi, seyahat sırasında harcayacağı gerekli maddi olanaklara sahip olduğunu belgelemesi gerekiyor.(Banka dökümleri gayrimenkul tapusu, araba ruhsat fotokopileri vs.)

Schengen vizesi başvurularında her ülke konsoloslukların kendi adına belirlediği başvuru ve işlem harcı başvuru sırasında ödenmelidir.

SCHENGEN VİZESİ KİMLERE VİZE VERİLMEZ

Schengen vizesi müracaatında her ülke kendi topraklarına kimlerin, nasıl gireceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirler. Bu durum tüm ülkeler için uluslararası hukuk gereği kendi egemenliği ve yetkisindedir. Bu hukuk her devletin tartışılmaz temel kuralıdır. Egemenlik haklarını kendi sınırları içinde çıkardıkları yasalarla istedikleri gibi sınırlandırma ve kullanma hakkına sahiptirler.

Devletlerin kendi ülkelerine girmesi yasaklı ve sakıncalı olan yabancı listesi vardır.

Yabancı yasaklı listesinde ismi bulunmayan başvuru sahibinin ekonomik, sosyolojik yük olacağı, kamu düzenini ve sağlığını bozacağı riskini gördüğünde aynı gerekçelerle Schengen vizesi vermeyebilir.

Müracaat eden kişinin herhangi bir işi yoksa yeterli bir gelire sahip değilse potansiyel göçmen sayılacağından Schengen vizesi alma şansı çok düşük ret alma olasılığı oldukça fazladır.

Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar 2017 |-sayfamıza da göz atın

 

Sormak istediklerinizi ve düşünceleriniz için…
Yorumlarınız  çok önemlidir. Alt kısımdan yorum yapabilirsiniz.

29 Mayıs 2017
4.804 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM

 1. seyfi Aydınoğlu dedi ki:

  Parmak izi uygulaması kaç yıl geçerli oluyor

  1. Pasaport Vizesi dedi ki:

   Toplamda 5 yıl geçerliliği vardır.

 2. SITKI dedi ki:

  1O SENELİK PASAPORTUM GEÇERLİLİĞİ VAR. BİR SEFER 2016 SENESİ ŞCHENGEN VİZESİ ALDIM. BU SENEDE ALMAK İSTİYORUM NELER LAZIM. TEŞEKKÜRLER

  1. Pasaport Vizesi dedi ki:

   Schengen vizesi için Gerekli Evraklar 2017 bölümünden ulaşabilirsiniz.

 3. Ramazan dedi ki:

  En az kaç aylik vize veriliyor

  1. Pasaport Vizesi dedi ki:

   Talep edilen gün sayısı kadar vize verilmektedir. Schengen vizeleri 90 günle sınırlıdır. Yani maksimum 90 gün.

 4. Diyar semi dedi ki:

  En son altı aylık almanya vizesi aldım ardından tekrar başvurdugumda beş günlük verdiler kullanmadım tekrar başvurmak istiyrum acaba. Ne kadar alırım?tşk

  1. Pasaport Vizesi dedi ki:

   Ne kadar talep ederseniz o kadar günlük vize alacaksınız. Almanya Konsolosluğu Turistik ve aile arkadaş ziyaretlerinde tarihlerde çok fazla opsiyon tanımıyor. Ticari Vizeler hariç.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...