Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi, Bazı Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin kendi içlerinde yapmış oldukları anlaşma ile sınırdaki polis kontrolleri yapılmadan geçilmesidir. Yani schengen vizesi yaptırmışsanız ve bu antlaşmayı kabul etmiş herhangi bir ülkeye geçerken size sunulan geçiş kolaylığıdır. Amacı ise devletlerarası birlikteliktir. Bildiğiniz üzere 2. Dünya savaşından sonra Avrupa’da kopukluk ve parçalanmalar olmuştur. Binlerce insan bu savaşta ölmüştür. Avrupa devletleri bu savaştan kendilerine büyük ders çıkarak ileride aynı hataya düşmemek için Avrupa Birliği adında yapılandırma kurdu.

Schengen Vizesi Nedir? Aslında Avrupa birliği vatandaşlığı ismi sayesinde üst bir kimlik oluşturmak istemiştir. Ülkemiz de Avrupa Birliği’ne aday olmuş ülkelerden birsidir. Schengen Bölgesine üye kaydı yaptırmak isteyerek Avrupa Birliğine vize kullanmadan seyahat etmeyi amaçlamıştır. Ancak Türkiye’nin önünde şart koyulmuş ve bazı imzaların atılması istenmiştir.

Schengen bölgesinde 90 güne kadar seyahat izni verilir. Schengen vizesi başvuru türleri şöyledir:

  1. Ticari Seyahatler
  2. Turistlik Seyahatler
  3. Akraba veya arkadaş seyahatleri
  4. Konferansa Katılma
  5. Eğitim Seyahatleri
  6. Kültürel Seyahat
  7. Spor Allananında Seyahat

Bu vize sayesinde 6 aç içinde en fazla 3 ay kalış izni verilmektedir. Schengen vizesini hangi ülkeden aldığınız önemi yoktur. Anlaşma dahilindeki tüm ülkeleri almış olduğunuz vize ile gezebilirsiniz.

Schengen Vizesi Hangi Ülkelerde Seyahat Etmek İçin Geçerlidir?

AB üyesi olan Macaristan, İtalya, Portekiz, Fransa, Hollanda, Danimarka, Slovenya, Estonya, İzlanda Almanya, İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, İspanya. Ayrıca bu saydığımız ülkeler arasından Norveç, İsveç, İzlanda ve Lihtenştayn’da schengen vizesi alarak kısa süreli seyahatler yapabilirler.

Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan ise AB birliğine üye olmuşlardır. Fakat henüz Schengen Vizesi verme haklarına sahip değildirler. Başka ülkelerde geçerliği olan Schengen Vizesi ile bu ülkelere seyahat edebilirsiniz. Ülke gümrük kapılarında hiçbir sorunla karşılaşmamak için çok girişli vizeye sahip olmalısınız.

Schengen vizesini almış olmanız, Schengen alanına rahatlıkla girebileceksiniz anlamına gelmemektedir.

Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Schengen Vize Başvurusu, seyahat edeceğiniz yere gitmeden en az 2 hafta önceden yapılmalıdır. Seyahat başlangıç tarihinden en az 90 gün önce başvuru yapabilirsiniz. Ama acil bir işinizin çıktığını düşünürsek 15 gün önceden başvuru yapılabilirsiniz. iş yoğunluğuna göre başvurunuzun onaylanması gecikebilir. Yani istediğiniz tarihi başvurunuzun sonucu geçebilir. Schengen vize başvurusunu son güne bırakmamanız gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra gecikmeler yaşanabilecektir. Bu tür olaylarla karşılaşmamak için daha önceden başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Schengen Vize başvurusunu yapmak istiyorsanız, seyahat etmeye karar verdiğiniz ülkenin konsolosluğuna ve Büyükelçiliğine ya da başvuru merkezlerine başvurunuzu yapabilirsiniz. Seyahatiniz sırasında ilk gideceğiniz ülkenin büyükelçiliğine; birkaç ülke gezeceğim diyorsanız en son gittiğiniz ülkenin konsolosluğuna vize başvurusu yapılmalıdır. Hollanda, İtalya, Almanya ve Belçika gibi ülkelere gidecekseniz tüm vize işlemlerinizi kendi ülkelerinin konsolosluklarında yapmanız gerekmektedir. Schengen anlaşması sayesinde sınır kapılarında bazı Avrupa ülkelerine girişleriniz hızlanacak ve çok kolay bir şekilde sınır kapısından geçeceksiniz. Herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız seyahat planınız ve pasaportlarınızla birlikte rezervasyon yaptınız yeri bildirmeniz gerekmektedir.

Sizde bizim firmamızın aracılığıyla rahat bir şekilde schengen vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Sürekli Avrupa ülkelerine seyahate çıkıyorsanız firmamız size kaliteli bir hizmet sunacaktır. Schengen vizesi hakkında tüm merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz. Sizlerde schengen vizesinin sunmuş olduğu ayrıcalıklar ile Avrupa ülkelerini gezmek isterseniz firmamız size bu konuda danışmanlık yapacaktır. On seneyi aşkın süredir sizlere bu hizmeti sağlamaktayız. Bu bakımdan da deneyimlerimizin ve tecrübelerimizin olduğunu bilmenizde fayda var. Deneyimlerimiz ve tecrübelerimiz ile vize alma süreciniz daha da hızlanacaktır. Bununla beraber daha rahat bir şekilde vize başvuru süreci geçireceğinizden de emin olabilirsiniz. Sizlere yapacağımız danışmanlığın yanında evrak takibinizi de yapıyor ve sizin adınıza dosyanızı da oluşturuyoruz. Böylelikle çok daha kolay bir vize süreci geçirmiş oluyorsunuz.

Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar için tıklayınız.

31 Mart 2017
1.348 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...