SCHENGEN VİZESİ SON DURUM

SCHENGEN VİZESİ SON DURUM

SCHENGEN VİZESİ SON DURUM

İngiltere Schengen ülkesi olmamasına rağmen Türklere Schengen vize muafiyeti olsa da olmasa da vize prosedürü aralıksız devam edecek derken, İsveç ise ‘’ Ülkeme bir daha sığınmacı almayacağım’’ diyen Macaristan ve Avusturya başta olmak üzere ”ya sığınmacıları kabul edin yada Schengen’ i terk edin” diyerek resti çekti

Schengen vizesi için son durum, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonucunda Türk vatandaşları için AB komisyonu tarafından teklif planı hazırlanacağı fikri gündemde. Alınacak olan karar doğrultusunda Avrupa Birliği’ne üye ülkeler oybirliği ile karara varacaktır. Kararların verilmesinde Schengen’e üye olan 26 ülkeden bir tanesinin vereceği red yanıtı dahilinde Schengen Vizesi için aynı kurallara bağlı kalınacak ve vize muafiyeti gerçekleşmeyecektir. Bu durum dahilinde Avrupa’ya vizesiz seyahat yolunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Haziran ayında yapılması öngörülen resmi açıklama sürecine kadar herhangi bir değişiklik olmadan normal prosedürlere uyarak vize başvuru sürecine dahil olması gerekmektedir.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan prensip anlaşması ile Suriyeli sığınmacı krizi için çözüm görüşmeleri yapıldı. Bu görüşmelerin ardından alınan kararlar dahilinde Avrupa Birliği Suriye’li sığınmacılar için Türkiye’ye 3 milyar Euro bir ödeme yaparak Suriyeli sığınmacıların Türkiye’de kalması için taahhütte bulundu.

Schengen Vizesi için başvurularda gerekli bütün evrakların ve pasaportun eksiksiz bir şekilde resmi sürece dahil edilmesi gerekmektedir. Vize başvuru sürecinde Pasaport Vizesi Başvuru Merkezi tarafından gerekli evrakların ve pasaport işlemlerinin aktarımı gidilecek olan ülke için işlem yapmakta olan resmi kuruma eksiksiz bir şekilde gönderilmektedir.

Schengen Vizesi alımı için Avrupa Birliği ve Türkiye mutabakata varıncaya kadar vize başvuru sürecinde gerekli belgelerin ve pasaport işlemlerinin vize başvuru sürecinde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde büyük bir önemi bulunmaktadır. Vize başvurularında gerekli evrakların ve pasaport işlemlerinin resmi süreçten en az iki hafta öncesi bir tarihte hazırlık sürecine dahil edilmesi gerekir. Vize işlemlerini ile ilgili gerekli bütün bilgiler için Pasaport Vizesi Başvuru Merkezi hizmet vermektedir.

Schengen Vizesi için başvuruların onaylanma süreci gidilecek olan kişinin durumuna ve gidilecek olan ülkeye göre süreç içerisinde değişkenlik göstermektedir. Bu süreç vize başvuru sürecinde eksiksiz bir şekilde aktarım tamamlanması durumunda bir iş haftası ile dört iş haftası arasında değişkenlik göstererek tamamlanmaktadır. Gerekli işlemlerin tamamlanması ve resmi sürecin onaylanma sürecinde Pasaport Vizesi Başvuru Merkezi işlem sürecini kolaylaştırmaktadır. Seyahat gerçekleştirecek olan kişiler için vize işlemlerini eksiksiz bir şekilde tamamlamaları yurt dışına çıkış sürecinde önem arz etmektedir.

Almanya Parlamentosu Karıştı:

Davutoğlu Merkel görüşmesinden sonra olumlu açıklamalar yapılması Almanya da geniş yankı buldu. Merkel’ in kendi partisi CDU Hıristiyan Demokrat Birlik partisi içerisinde ‘’Türkiye’ye büyük ödünler verilmekte’’ olarak yorumlandı.

CSU Partisi sözcüsü Andreas Scheuer Türklere vizenin tam olarak kaldırılması konusunda bizim tavrımız nettir ve kaldırılmasını istemiyoruz diyerek Türklere büyük ödünler verilmekte şeklinde tavrını yorumladı. Merkel’ in partisini ve kendisini zora sokacak adımlardan kaçınması gerektiği konusunda uyarılar aldığı da gelen bilgiler arasında.

11 Mart 2016
6.386 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...