SINIR DIŞINDAN SINIRLARA UZANAN SÖZLEŞME

SINIR DIŞINDAN SINIRLARA UZANAN SÖZLEŞME

AB liderleri Brüksel’de sığınmacı krizini görüşerek 7 saat süren görüşmenin ardından, AB Konsey Başkanı Donald Tusk sığınmacı krizi konusunda bir anlaşmaya varıldığını açıkladı.

AB’den vize pazarlığı konusunda dış sınırları koruyacak bazı önemli kararları aldıklarını açıklayan Tusk “Mevcut olan sığınmacı krizi konusunda Türkiye ile AB ortak eylem planı anlaşmasını memnuniyetle karşılayabiliriz” dedi.

Türk liderler geçtiğimiz haftalarda Brüksel, Ankara ve New York’da yaptıkları yoğun görüşmelerin ardından Türkiye’den AB’ye olan sığınmacı akışını yavaşlatmaya yönelik bir amaç doğrultusunda eylem planının bu yönde olması gerektiği vurgulandı.

Sığınmacılar Artık Mağdur Olmayacak

Tusk, Türkiye ile yapılacak bu anlaşmanın ardından sığınmacı akışının yavaşlatılmasının bir anlam ifade edeceğine yönelik, aldıkları bir diğer kararın da AB Sınır Ajansı’na (Frontex) daha fazla görev verilmesi gerektiğini düşünüyor. Sınırların korunmasında büyük bir başarı olduğunu dile getiren AB başkanı gelecek yıllarda sığınmacı akışına yönelik hazırlıkları yapacaklarını, sığınmacıların ilk olarak vardıkları AB ülkelerinde kayıt edilmelerini öngören Dublin Sözleşmesini hazırladıklarını ve faaliyete geçireceklerini söyledi.

AB’den “Yeter ki Suriyelileri Siz Alın”

AB Komisyon Başkanı Juncker, Türkiye’nin sığınmacıları kabul etmesi şartı ile vize serbestisini hızlandıracağını duyurdu. Ankara’nın şartı ise 2016 yılının ilk yarısında vizelerin kaldırılması.

Juncker “Türk ortaklarımızla bu konuda anlaşmamız, bu temel kriterlerimizden uzaklaşacağımız anlamına gelmez” diyerek Türkiye’nin başka bir kriterinin olmamasını yineledi.

Vizesiz Avrupa Seneye Başlıyor

Türkiye ile AB arasındaki Vize Serbestisi Diyaloglarının ardından Geri Kabul Anlaşması’nın imzalanmasıyla, AB ülkelerinde; Türkiye de dahil olmak üzere yasadışı yollarla ülkede bulunma, ikamet etme gibi durumları sağlamayan ya da sağlayamayacak olan kişilerin anlaşmada belirtilen şartlar ve kurallar çerçevesinde geldikleri ülkelere geri gönderilmesi şartı doğrultusunda Danimarka, İngiltere ve İrlanda’yı kapsamayan AB’ye vizesiz seyahat süreci başlayacak.

17 Ekim 2015
1.810 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...