T.C.ÇİP’Lİ KİMLİK KARTI

T.C.ÇİP’Lİ KİMLİK KARTI

YENİ T.C. ÇİP’Lİ KİMLİK KARTI UYGULAMASINA START VERİLDİ

 

02.09.2016 Yapmış olduğu açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım 2017 yılı itibariyle yeni kimlik kartı dağıtımına başlanacağını duyurmuş hatta ilk dağıtım pilot bölge olarak 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale’de yapılmıştı.

02 Ocak 2017 de Denizli İl Nüfus Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada yeni kimliklerin Uluslar arası standartlara uygun olarak Türkiye genelinde çıkartıldığını ilan ederek vatandaşların yeni kimlikler için müracaat etmelerini istedi.

 

YENİ KİMLİKLERİN ESKİLERDEN FARKI NEDİR?

Yeni kimliklere Nüfus Cüzdanı tanımı yapılırken yeni kimliklere T.C. Kimlik Kartı unvanı verilip boyut olarak kredi kartı büyüklüğünde olmak üzere dahada küçülmüştür. Eskiden bayanlara pembe erkeklere mavi olan Nüfus Cüzdanı yenilenen T.C. Kimlik kartı ile erkek kadın ayırmaksızın Türkuaz renginde tek renk olarak uygulanacaktır.

T.C Kimlik Kartı Uluslar arası standartlara uygun olduğu gibi, en gelişmiş güvenlik öğelerini de içinde barındırmaktadır. Yeni kimlik kartlarında vatandaşa ait fotoğraf, nüfus ve biyometrik bilgileri temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmiştir. Çalıntı, kayıp ve güvensiz kimseler tarafından içindeki bilgilerin üretilmesi ve değiştirilmesini imkânsız hale getirecek şekilde hazırlanmıştır.

 

YENİ KİMLİĞİMİZİ NEREDEN NASIL ALIRIZ?

Yeni kimlik kartı başvurusu için Yurt içinde randevusuz olarak İlçe Nüfus Müdürlüklerine veya Genel Müdürlük Web portalı yolu ile yâda Çağrı Merkezi (199) aranarak randevulu başvuru yapılabilir.

 

YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLARIMIZ NEREYE MÜRACAT EDECEKLER?

Yurt dışında çalışan ikamet eden Vatandaşlarımız bulundukları Ülkedeki Dış Temsilciliklere şahsen müracaat ederek kimliklerini değiştirebilirler.

 

YENİ KİMLİK KARTLARI İÇİN NE KADAR PARA ÖDEYECEĞİZ?

Süresi on yıl olan yeni T.C. Kimlik kartları için 15 Yaşından büyük olanlar Yurt içinde İlçe Nüfus Müdürliklerine Yurt dışında ikamet edenler için bulundukları ülkenin Dış Temsilciliklerine şahsen başvuru yapabilirler. Çip’li Kimlik kartı almak için müracaatta yeni kart için 16 TL kayıp kimlikler için 32 TL alınacaktır. Doğum için alınan kimlikten her hangi bir ücret talep edilmeyecek açıklaması yapılmıştır.

PVize Haber 2017

02 Ocak 2017
1.850 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. ADANAN BİLİR dedi ki:

    VATANA MİLLETE HAYIRLI OLSUN BAKALIM

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...