TÜM TÜRKLERİN AVRUPA’YA VİZESİZ GİRECEĞİ ANLAMINA GELMİYOR

TÜM TÜRKLERİN AVRUPA’YA VİZESİZ GİRECEĞİ ANLAMINA GELMİYOR

AB Komisyonu, Türkiye ile görüşülen vize serbestisi sürecinin olumlu sonuçlanması durumunda, tüm Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vize almadan seyahat edeceği anlamının çıkmadığını açıkladı.

Günlük basın toplantısında AB Komisyon sözcüleri, Geri Kabul Anlaşması’nın tam olarak uygulanması durumunda vize serbestisinin gündeme geleceğini dile getirdi. Bu konuda ise ilk raporun bu yıl sonunda açıklanması bekleniyor.

AB komisyon sözcüleri, Türkiye’nin kendi üzerine düşen görevleri yerine getirmesi durumunda, güvenli bir şekilde sistemin çalıştığını test edebilmek için, öncelikli olarak iş adamları gibi gruplara vizesiz giriş hakkının verilebileceğini ve daha sonra kategorinin genişletilebileceğine dikkat çekti.

AB ilerleme raporunun, ne zaman açıklanacağına ilişkin soruları ise AB Komisyonu Başkanı, basının ilgisinin en zirvede olacağı zamanda açıklayacağını ve şuan için belirlenen bir tarihin olmadığını söyledi. Türkiye’ye, insan hakları ve basın özgürlüğü üzerine sert eleştiriler getirmesi beklenen raporun seçim sonrasına bırakılmasının ve Avrupa’ya mülteci akınının durdurulmasında kilit rol oynayabilecek Ankara’yı da kızdırmama amacı güttüğü iddia edilmişti.

21 Ekim 2015
1.953 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...