UND Yunanistan’ a İş Birliği Teklifinde Bulundu

UND Yunanistan’ a İş Birliği Teklifinde Bulundu

Uluslararası Nakliyeciler Derneği, Yunanistan’a lojistik iş birliği teklifinde bulundu. Sınır kapısı girişindeki Lojistik çalışmalarda ki zorlukların kaldırılması durumunda Yunanistan yıllık 400 milyon euro kazanç elde edebileceği belirtildi.

UND Yunanistan’ a İş Birliği Teklifinde Bulundu

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Yunanistan’ın ekonomik krizle başedemediği şu dönemde lojistik alanında iş birliği teklifinde bulunuldu. Yunanistan yönetimi Türk nakliyecilerinin çağrısını dinlerse, Bulgaristan’ın Türk TIR’larından elde ettiği yıllık 400 milyon euro’luk gelire talip olacak.

UND’den yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan’da kurtarma programı için yapılan referandumdan hükümetin desteklediği “hayır” oyu çıksa da, ülkenin içinde bulunduğu krizin devam ettiği belirtildi.

UND, “Yeni bir İpek Yolu Yaratalım” sloganıyla yaptığı çağrıda, Çin’den başlayarak Anadolu, Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya uzanan ticaret yolunu yeniden canlandırmayı önerdi. UND çağrısında, bu adımın bölgedeki stratejik önemlerinden dolayı, her iki ülkenin ticaret hacimlerinde canlanma imkanı sağlayacağı kaydedildi.

400 MİLYON EURO KAZANABİLİR

Açıklamada görüşlerine yer verilen UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, TÜİK verilerine göre, Türkiye’nin Yunanistan’a 2014 yılı itibarıyla 1,5 milyar dolarlık ihracatı, 4 milyar dolarlık ithalatının bulunduğunu belirtti. İş birliğinin win-win esasına dayanacağına dikkati çeken Şener, şu şekilde ifadelerde bulundu

“Söz konusu işbirliği ile sadece Yunanistan değil aynı zamanda Türkiye de önemli kazanç elde edebilir. Avrupa Birliği,Yunanistan’ın yollarına 6 milyar euro yatırım yaptı, ancak asıl mesele bu yolları kullanarak ticareti geliştirmek olmalıdır. Türkiye’den, Bulgaristan’dan her gün 750 araç çıkarılırken Yunanistan tarafından 150-200 araç çıkabiliyor. İpsala’nın Türkiye tarafında 136, Yunanistan tarafında ise 31 personel çalışıyor. Bulgaristan,Türkiye’nin ihracat taşınması ve geçişlerinden yıllık 350-400 milyon euro gelir elde ediyor. Bu parayı Yunanistan da kazanabilir.”

“YARALARI BİR NEBZE SARABİLİR”

Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz yüzünden, Türkiye-Yunanistan sınır kapısında yaşanan sorunlarıda beraberinde getirmiştir. bu duruma değinen Şener, “Yunanistan ile yaptığımız müzakereler sonucunda Yunanistan vize başvurularında, TIR şoförleri için gereksiz olan davetiye şartını kaldırdı. Bunlar güzel gelişmeler ancak özellikle İpsala kapısının kapasitesi artırılır ve araçlar rahat geçebilirse Avrupa trafiğinin bir kısmı Yunanistan’ı doğrudan geçip, Adriyatik’teki Ro-Ro’lara binip İtalya’ya geçmek suretiyle ticareti gerçekleştirebilir. Böylece Yunanistan önemli paralar kazanabilir” diye konuştu.

Fatih Şener başka söyleminde; “Avrupa ve Asya arasında birçok güzergah çiziliyor. Türkiye bu güzergahların bazılarında yer alırken Yunanistan Çin’e kadar uzanan bu güzergahlardan hiç birinde yer almıyor. Yunanistan ve Türkiye Kipu ve İpsala kapılarını iyileştirirse buradan geçen trafik Yunanistan’a ciddi bir lojistik gelir sağlar. Bulgaristan yılda yaklaşık 400 bin araçlık trafiğiyle bu konuda iyi bir örnek ve onu model almak, Yunanistan’a ciddi gelir getirir” görüşünü savundu.

09 Temmuz 2015
1.741 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...