Yeşil Pasaport Nasıl Alınır ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeşil pasaport, diğer pasaportlardan farklı olarak daha fazla ve vizesiz olarak rahat dolaşım özgürlüğüne sahip ve 5 yıl geçerlilik süresi olan bir pasaport türüdür. Yeşil pasaporta her kes sahip olamamaktadır. Şu anda yeşil pasaport genellikle yüksek derecelerdeki 657 sayılı devlet memurları kanuna tabi devlet memurlarına verilmektedir. Devlet memurlarının da az bir kısmı bu pasaportu almaya hak kazanmaktadır. Türkiye’de kullanılan yeşil pasaport, dünyanın tüm ülkelerinde bulunmamaktadır. Sayılı ülkelerde Türkiye’de uygulanan yeşil pasaport sistemi uygulanmaktadır.

Yeşil pasaport alabilmek için bazı şartlar mevcuttur. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, bu şartlar kadrolu devlet memurlarının yüksek okul mezunu olarak işe başlamış olması ya da daha sonradan bu derecelere düşmek için yüksek okul okuyarak, 1, 2 ve 3 üncü dereceye düşmeleri gerekmektedir. Bu derecelere düştükten sonra pasaportu almaya hak kazanmaktadırlar. Bu kadrolu memurlar dışında, devlette çalışan sözleşmeli memurlarda, bahsettiğimiz derecelere düştükten sonra pasaportu almaya hak kazanmaktadırlar. Yeşil pasaport almaya hak kazananlar arasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri ve eski bakanlar da bu hakkı kullanma hakkı bulunmaktadır. Bu hakkı kazanmış olan devlet memurları, emekli olduktan sonrada bu haklarını kullanabilmektedirler. Bu yeşil pasaport hakkını ayrıca devlet sporcusu unvanına sahip kişilerde ülkeyi temsil ettikleri için kullanma hakkına sahiptirler.

Bu hakkı kazanmış olan devlet memurları yanında birde 2017 yılında resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe giren, yeşil pasaport yasası ile devlete karşı bir suç işlememiş, ihracat işi ile uğraşan iş adamları da, ihracatçı birliğine başvurmak suretiyle gerekli şartları bulunduruyorsalar iki yılık hususi damgalı yeşil pasaport almaya hak kazanmaktadırlar. Yeşil pasaport almaya hak kazanan bu bahsettiğimiz kişilerin, ailelerine de bu haktan yararlanma hakları verilmiştir. Ancak aile fertlerine yeşil pasaport kullanabilmeleri için bazı hususi şartlar konmuştur. Bu şartları kısaca sıralayacak olursak: Çocukların 18 yaş altı olması gerekir. 25 yaş altındaki bekar, ailesi ile yaşayan, okumuş olduğu okul tarafından belgelendirilerek okuyan, herhangi bir iş sahibi olmayan çocukla ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu alan, ailesi ile yaşamak zorunda olan kaç yaşında olursa olsun fark etmeyen bekar ve işsiz engelli çocuklar. Yeşil Pasaport sahibinin vefatı durumunda, vefat edenlerin dul eşlerine, başkasıyla evlenmemiş olmaları şartıyla hususi pasaport verilmektedir. Yeşil pasaport sahibi olan kişinin, eşinin nüfus cüzdanının medeni hali kısmına ‘’dul’’ ibaresi yazdırarak yenilenmesi gerekmektedir. Yeşil pasaport hakları bulunanların, eşler için bundan başka herhangi bir şart konmamıştır.

Yeşil Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar 

Yeşil pasaport almak için kısaca sıralayacağımız evrakları hazırlayarak, İçişleri Bakanlığına müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca evrakların yanında Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi de alınmaktadır. 7 yaşından küçük çocuklardan parmak izi alınmamaktadır. Başvuru sahibinin başvuru için bizzat kendisinin bulunması gerekmektedir. Başvuru için eksiksiz tamamlamanız gereken bu evrakları maddeler halinde sıralayacak olursak:

 • Yeşil pasaport almaya hak kazanmış kişilerin çalıştığı kurum tarafından düzenlenmiş ve bu kişi tarafından da imzalanmış yeşil pasaport talep formu.
 • İçişleri bakanlığına yazılmış, iş yeri onaylı yeşil pasaport istek dilekçesi,
 • Biometrik vesikalık iki adet fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanın aslı ve fotokopisi,
 • Daha önceden alınmış eski pasaportunuz varsa onun da aslı,
 • 18 yaşından küçük çocuklar ve engelli aile fertlerinin kanuni temsilcilerinin muvakkat namesi,
 • İçişleri bakanlığı tarafından tespit edilmiş bankaya ya da maliye veznelerine yatırılmış, üzerine tahsil edildiğine dair, mühür basılmış defter bedeli dekontu,

İle İçişleri Bakanlığına müracaatınız gerekmektedir.

Yeşil Pasaportun Avantajları Nelerdir?

Yeşil pasaport almaya hak kazanan kişiler, sadece cüzi bir miktar olan defter parası öderken, hiçbir harç parası ödememesi, bordo pasaport alan şahıslar ise hem defter parası hem de ayrıca yeşil pasaporta göre, yüksek miktarda harç parası da ödemek zorunda kalmaktadır. Eğer bordo pasaportla yurt dışında bir yere gitmek iterseniz ne gibi zorluklarla karşılaşacağınızdan bahsetmek gerekirse, önce gideceğiniz ülkenin istediği belgeler araştırılacak, daha sonra iş yerinin imza sirküleri, iş yerinizin vergi levhası, hizmet dökümü, işveren mektubu, uçak biletleri, otel rezervasyonları, banka hesap ekstreleri gibi bir sürü belge istenecektir. Bu da bir yığın zaman ve para harcamanıza sebep olacaktır.  Oysa yeşil pasaport sahibi kişilere bu gibi evrak ve belgeler asla sorulmamaktadır ve yeşil pasaportlu kişiler,  bordo pasaportlu kişilerin vizesiz giremediği çoğu ülkelere, vizesiz olarak rahatça girebilmektedir ve seyahat edebilmektedirler. Bu özellikler daha hızlı, daha zaman kaybı yaşanmaksızın, özel bir ayrıcalık ve büyük avantaj olarak yeşil pasaport sahibi olan kişilere rahatlık sağlamaktadır.

Süresi Biten Yeşil Pasaport Nasıl Yenilenmektedir?

Süresi biten yeşil pasaportun süresi uzatılmamaktadır, ancak yenilemek gerekmektedir. Süre uzatımı olmamaktadır. Yeni pasaport çıkarma işlemlerini süresi bitmiş pasaportunuzu da eklemek suretiyle, yeni pasaport almak için hazırlanan evraklar ve işlemlerini tekrarlayarak yapmanız gerekmektedir. Bu işlemler için internet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü e-pasaport online randevu sisteminden, randevu alarak ve randevu gün ve saatinde, evraklarınız eksiksiz olarak başvuru yerinde olduğunuzda, çok kısa sürede yapılması gereken işlemleri hiçbir işinizi ertelemeden ve zaman kaybı yaşamadan, hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İşlemleriniz bittikten sonra, Pasaportunuz, Emniyet Müdürlüğü’ne yaptığınız başvuru sırasında vermiş olduğunuz adrese 10 iş günü içinde kurye veya kargo aracılıyla imza karşılığı teslim edilmektedir.

Yeşil Pasaport Hangi Ülkelerde Geçerli?

Yeşil pasaport kullanan kişilerin vizesiz olarak geçiş yapabileceği ülkelerde çeşitli süreler kalabilme belirlenmiştir. Bu süreler 90 günden başlayıp 14 güne kadar inmektedir. Bu ülkeler içinde en kısa süre vizesiz kalma hakkı veren ülkeler, Dominika 21 gün, Endonezya da 14 gün kadar vizeden muaf olarak kalabilme imkanınız bulunmaktadır. Yeşil pasaport sahipleri yaklaşık olarak 160 ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmekte ve bu ülkelerde belirlenen süreler kadar kalabilmektedirler. Yeşil pasaportun geçerli olduğu ülkelere herhangi bir sebeple gitmeniz gerektiğinde, internet sitelerinden, vizesiz kalabileceğiniz süreleri araştırmanız ve ona göre plan yapmanız size herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için gerekli olacaktır.

Yeşil pasaporta vize uygulayan ülkeleri alfabetik sıraya göre sıralayacak olursak: Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan, Avustralya, Botswana, Burma, Çad, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, El Salvador, Ermenistan, Fildişi Sahilleri, Gabon, Gana, Gine, Hindistan, İngiltere, Irak, İrlanda, Kamboçya, Kamerun, Kanada, Kongo, Kuzey Kore, Meksika, Nijerya, Suudi Arabistan ve Tayvan gibi ülkelerdir.

Avrupa da ise yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeleri de alfabetik sıraya göre sıralayacak olursak: Bu ülkeler, Almanya, Andora, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lithştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monaco, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino Slovakya, Slovenya ve Yunanistan gibi ülkeler Türkiye’den,  ülkelerine gelen Türklere, vize uygulamamaktadırlar. Bu ülkeler yanında Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında bazı ülkeler de Türkiye’den seyahat veya iş maksadı ile giden yeşil kartlı kişilere, vize uygulamamaktadırlar.

Pasaportlar hakkında daha detaylı bilgi için Pasaport İşlemleri sayfamızı ziyaret edin.

 

 

15 Mayıs 2017
3.849 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

 1. Hulya Ayaydin dedi ki:

  Emekli binbaşı annesi yeşil pasaport alabiliyormu

  1. Hulya Ayaydin dedi ki:

   4/3denemekliyim yeşil pasaport alabilirmiyim

   1. Gülderen Serpil Yılmaz dedi ki:

    Merhaba ben 2.dereceden emekli vefat eden babamın yeşil pasaport hakkından faydalanabilirmiyim. Benim kendi emeklim var ama 4.derece o yüzden yeşil pasaport alamıyorum.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...