TRA Pasaport Hizmetin Avantajları

Vize işlemleriniz ve başvurunuz süresince evraklarınızın eksiksiz, vize onaylanma aşamasının stressiz ve seyahatinizin engelsiz başlaması için size ve ailenize en iyi yardımcınız TRA Pasaport 7/24 canlı destek vermektedir. Tüm soru ve sorunlarınız için uzman ekiplerimizden ücretsiz destek alabilirsiniz. 7/24Destek Hattı: +9(0312) 429 0724
TÜMÜNÜ GÖR

İdata Trabzon

İDATA TRABZON

Almanya ve İtalya konsoloslukları içinde olan vize işlemlerinin belgelerinin teslim edildiği kurum İDATA olmaktadır. Seyahat etmek isteyen kişilerin artık konsolosluklar ile uğraşmasına gerek kalmadan şirketler içinden gerekli evrakları tamamlayarak vize işlemlerini yapmaları da mümkün olmaktadır.

İdata Trabzon  seyahat etmek isteyen kişilerin danışacakları ya da yardım alacakları bir noktadır. Fakat çözüm bulabilecekleri bir yer değildir. Burada önemli olan nokta vize almak isteyen kişilerin ilk olarak başvuruda bulunabilmek adına randevu almaları gerekir. Randevu alınmadan yapılan başvuruların kabul edilmesi söz konusu değildir. Sisteme 25 Eylül 2014 tarihi içinde geçilmiştir. Geçilmesinin ana nedeni artık işlemlerin parmak izi ile yapılacak olmasıdır.

İDATA TRABZON İLE ALMANYA VE İTALYA VİZESİ İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER

İdata Trabzon adresinde yer alarak vize almak için işlemlerinizi daha kısa ve garanti olmasını sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken işlemleri de eksiksiz olarak yerine getirmeniz gerekir. Bunlar;

 • Adresin web uygulamasından ya da destek hattından randevu almalısınız. Randevu işlemleri sırasında pasaportunuzun yanınızda olmasına dikkat edin. Sizlerden pasaport bilgilerinizi de isteyebilirler.
 • Randevu aldıktan sonra sizlerin vermiş olduğunuz adrese bir belge gönderilecektir. Belge içinde hazırlamanız gereken evraklar var. Evrakları randevu tarihi gelmeden önce eksiksiz olarak hazırlamaya dikkat edin.
 • Hazırlamış olduğunuz belgeleri İdata Trabzon şirketinin anlaşmalı olduğu kargolar ile adrese gönderin. Adrese gönderdiğiniz an haber vermek için şirketin destek hattını arayarak haber verin. Kargonun randevuya en az iki gün kala adres içinde olmasına özen gösterin. Çünkü belgelerinizde yanlışlık ya da eksiklikler varsa ona göre belirlenerek sizlerin tekrar düzenlemeniz sağlanacaktır.
 • Belgeleriniz artık her şeyi ile tamam olduktan sonra ve randevu günü geldiği zaman şirket içinde yerinizi alınız. Eğer bir kere 25 Eylül 2014 tarihinden sonra parmak izi verdiyseniz gelmenize gerek kalmaz. Başvurunuz şirket tarafından yapılacaktır. Fakat parmak iziniz yoksa kendiniz gelerek deneyimli kişiler ile başvurunuzu yapmanız gerekecektir.

Bu sayede işlemlerin eksiksiz olarak tamamlanması sağlanır. Vize süreniz en kısa sürede onaylanması için beklemeniz yeterli olacaktır.

PARMAK İZİ UYGULAMASI

İda Trabzon parmak izi uygulamasına 25 Eylül 2014 tarihi içinde geçmiştir. Başvuru yapmak için önceden parmak izi uygulaması yoktu. Bundan dolayı Schengen başvurusu yapacak kişiler için yeni bir uygulama getirilmiştir. Başvuru yapacak kişilerin ilk olarak randevu alması ondan sonra da gerekli evrakları tamamlaması gerekir. Her şeyi tamam olan ve randevu günü gelen kişiler bir defaya mahsus olarak İdata Trabzon adresine gelerek parmak izini vermeleri gerekir. Bir kere parmak izi verdikten sonra üzerinden 5 yıl geçene kadar tekrar vermesine gerek yoktur. Sizlerin bir kere parmak izi vermeniz beş yıl içinde tekrar başvuru yaptığınız an işlemlerinizin alanında deneyimli olan kişiler tarafından sizlerin gelmesine gerek kalmadan yapılabilmesi için önemli olmaktadır.

İŞLEM SÜREÇLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Vize işlemlerinizde bir aksama olmaması için işlemlerinizi mümkün olduğu kısa süre içinde yapmaya özen gösterin. Fakat vizenizin başlaması ve seyahate çıkmanıza daha 90 ve üzerinde gün varsa başvuru yapamazsınız. Bunların ikisini de göz önünde bulunarak uygun bir zamanda başvurunuzu da yapmanız gerekir. Aksi halde karşılaşabilecek olduğunuz sorunlar başınıza gelebilir. Vize başvurusu sürecinde başınıza gelebilecek olan durumlar;

 • Almanya ve İtalya başkonsoloslukları içinde bulunan vize işlemleri bölümü gerçekten büyük bir yoğunluk ile çalışmaktadır. Fakat bir an öyle bir yoğunluk olur ki sizler işlemlerinizi son zamanlara bıraktıysanız aksilikler ile karşılaşabilirsiniz.
 • Teknik sorunlar ve personel eksikliği olabilir. Bunların olmaması için her ne kadar büyük bir özen ile çalışılsa bile arada meydana gelen sorunlara denk gelebilir vizelerinizi almak konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz.
 • Belgelerinizi eksik ya da yanlış hazırlayabilirsiniz. Bu noktada İdata Trabzon sizlerin yanında bulunacaktır. Belgelerinizde olan aksilikler için sizlerin düzeltmesini sağlayacak.
 • İdata Trabzon her ne kadar sizlerin işlemlerini hızlandırmak için bulunuyor olsa bile burada da zaman kaybı olmaktadır. Sizlerin evraklarınızı iletmeniz, evrakların vize bölümüne gönderilmesi ve buradan tekrar pasaportunuzun gelmesi de zaman alacaktır. Bunları da hesaba katarak işlemlerinizi yapmanız gerekir.
 • Eğer pasaportun direk size gelmesi için ek olarak kargo hizmetini tercih ettiyseniz pasaportun size ulaşma süresi biraz daha uzayacaktır.
 • Alman, Türk ve İtalyan resmi günlerinden milli bayramlarına denk gelebilirsiniz. Ramazan – Paskalya- Kurban Bayramı, Noel, Yeni Yıl ve Yılbaşı gibi özel günler tatil olacaktır. Eğer böyle günlere denk gelirseniz vize alma süreniz uzayabilir. Ve belki de belgelerinizin zamanı geçerek vize işlemleri ret bile edilebilir.

Bu yapıları gözler önünde bulundurarak uygun zaman dilimleri içinde başvuru işlemlerini yapmanız sizlerin yararına olacaktır.

İDATA TRABZON ŞİRKETİNE ÖZEL HİZMETLER

İdata Trabzon her alanda müşterilerinin yanında olarak gerekli işlemleri sunmaktadır. Ek ücret alarak sunduğu hizmetler işlemlerin hızının ve gerekli olan belgelerin daha hızlı hazırlanması konusunda yardımcı olmaktadır. Fakat konsolosluğa gitmesi ve vizenin gelme süresi üzerinde en ufak bir etkisi de olmamaktadır. Sunulan hizmetler arasında;

 • Evraklardan pasaporta kadar gerekli olan biometrik fotoğraf çekimi yapılmaktadır. Bu sayede kendiniz için bu yapıda fotoğrafçı aramanıza gerek kalmadan şirket içinde çekilmesini sağlamış olacaksınız.
 • Anlaşmalı olan kargolar ile hem evraklarınızı şirkete daha güvenli ve hızlı göndermenizi sağlarken hem de pasaportunuzun size güvenilir ve hızlı gelmesini sağlayabileceksiniz.
 • Kimliklerden pasaporta kadar birçok şeyin fotokopisi sizlere gerekli olacaktır. Bunların fotokopisini şirket bünyesinde çektirerek işlemlerin daha hızlanmasını sağlamış olacaksınız.
 • Fax işlemleri ile istediğiniz belgeleri rahatça alacak ve gönderebileceksiniz.

Sizlerin avantajlarına uygun birçok hizmeti de bu şekilde bünyesinde barındırmayı tercih etmektedir.

ÖDEME YÖNTEMLERİ

İdata Trabzon şirketi için ödemeniz gereken ücrete ek vize için ödemeniz gereken bir ücret de bulunmaktadır. Vize için gerekli ödemeleri hem TL hem de Euro para birimi ile yapabileceksiniz. Sadece nakit olarak yapabileceğiniz bir ödeme yöntemi bulunmaktadır. Fakat İdata Trabzon ücretini hem nakit olarak hem de kredi kartları ile ödeyebileceksiniz. Para birimi olarak hem TL hem de Euro kullanabileceksiniz.

VİZELER İDATA TARAFINDAN MI KONSOLOSLUKLARDAN MI VERİLMEKTE?

Eskiden vize almak isteyen kişiler Almanya da İtalya konsoloslukları içinde işlemlerini halletmekteydi. Fakat gelen değişiklik ile artık işlemler konsolosluklarda değil İdata merkezi içinde halledilmesi sağlanıyor. Bu yüzden insanlar artık vizeler İdata tarafından veriliyor olarak da düşünebilir. Ama sadece vizeler ülkelerin başkonsoloslukları içinde yer alan vize bölümleri tarafından verilebilir. İdata Trabzon sadece kişilerin belgelerini hazırlamalarında ve işlemlerini hızlandırmaları konusunda yardımcı olmak için yerini almaktadır.

EVRAK VERMEK NEDEN GEREKLİ?

Vize almak için birçok farklı evrak hazırlanıyor. Hazırlanan evrakların bir tanesini bile İdata Trabzon şirketi almıyor. Bunların geneli ülkelerin başkonsoloslukları içinde buluna vize bölümlerinden istenmektedir. Vize bölümleri mevcut yasaların gereğinde, kişilerin seyahatlerindeki amacı, seyahat sırasında oluşacak masrafların nasıl karşılanacak olduğu, Türkiye içine tekrar dönüş sırasında oluşan motivasyon için istenmektedir. İstenilen ve dikkatleri çekilen hususların incelenmesi için bulunan tüm Şengen ülkeleri tarafından ortak bir şekilde belirlenmiş belgeler olmaktadır. Temel bilgileri ibraz edilmesinin gerekli olmasından dolayı belgeler isteniyor. Burada istenilen belgeler diğer Şengen ülkeleri ile aynı olurken en ufak fazlası da bulunmamaktadır.

EVRAKLARDA BULUNA N EKSİKLİKLER

Eğer eksik evrak teslim edilirse vize alma işlemlerinin daha uzun sürmesinden ret edilmesine kadar gidebilir. Fakat bunun olmaması için İdata Trabzon şirketi başvuru süresi gelmeden evrakları vize başvurusunda bulunan kişilerden almaktadır. Bu sayede belgelerde eksik bir şey olması ya da yanlış hazırlanmış bir şey olmasına olanak yoktur. Bulunan yanlışlar ve eksiklikler başvuru süresi gelene kadar tekrar hazırlanarak bu durumlarla karşılaşılmasına izin verilmiyor.

İDATA TRABZON VIP HİZMETİ

İdata Trabzon her alanda müşterilerine iyi bir hizmet sunmayı tercih etmektedir. Bundan dolayı başvuruları ofiste yaparken VIP hizmetinden yararlanma hakkı sunulmaktadır. Başvuru yapmak ve  VIP hizmetinden yararlanmak için ilk olarak randevu almanız gerekir. Bundan sonra sizlerden istenilen 75 Euro değerinde olan VIP hizmeti bedelini ödemeniz gerekir. Hizmet bedelini ödediğiniz an sizlerin belgelerinin hazırlanmasından tutun, vizelerinizin çıkmasına kadar tüm işlemlerin daha çok hızlanması sağlanır. Vize ve VIP ücretlerini sadece TL ve Euro para birimleri ile ödeyebileceksiniz. Sizler de İdata Trabzon içinde sizlere sunulan hizmetlerden yararlanırken işlemlerinizin sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

İdata Başvurularında Schengen Vize sistemine tabidir. Başvuru evrakları için Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar göz atınız.