SCHENGEN ANTLAŞMASI

SCHENGEN ANTLAŞMASI

SCHENGEN ANTLAŞMASI

1914 yılından önce birçok ülkeden diğerine pasaport alınmadan da gidilebiliyordu. 1.Dünya savaşı sona erdiğinde Ülkeler kendi sınırlarını kontrol altına almak ve güvenliklerini sağlamak amacı ile rutin pasaport uygulamasını hayata geçirdiler.1985 yılında yapılan Schengen antlaşmasına kadar seyahat edenleri büyük sıkıntıya sokan vize stresi insanların yurt dışı seyahatlerini zorlaştırarak olanaksız hale getiriyordu. Schengen antlaşması ile birlikte yurt dışı seyahatleri de kolaylaşırken üye olan Ülkelerde bu anlamda sınırlarının güvenliğini kontrol altına almış oldular.

Schengen birliğinin ilk kuruluş tarihi 1985’tir. Lüksemburg, Schengen kasabasında 1958 yılında altı ülke ile kurmuş oldukları AB. Topluluk çerçevesi içindeki Batı Almanya, Belçika, Fransa ve Lüksemburg olmak üzere dört Ülkenin sınırlar arası geçişi kolaylaştırmak ve kontrolü kaldırmak amacı ile ilk Schengen antlaşmasını kararlaştırarak imzalamışlardır. Böylelikle birçok insanın Ülkeler arası serbest seyahat kolaylığı sağlayan Avrupa birliği vize uygulaması olan Schengen antlaşmasına, 1985te Lüksemburg’un 1500 nüfuslu Schengen isimli küçük turistik kasabası isim babası olurken 1985’te dört Ülke arasında kararlaştırılan antlaşmanın uygulama konvansiyonu 19 Haziran 1990’da imzalanmıştır.

Daha sonraki görüşme 26 Mart 1995’te Schengen kasabasından geçen Morselle nehri üzerinde yüzen Prenses Marie-Astrit isimli teknede yapılarak Schengen antlaşmasının yürürlüğe girmesi sağlanmıştır. O günden bugüne kadar Schengen antlaşması üzerinde imzası olan 28 Avrupa ülkesinin yaklaşık 4.312.099 kilometrekarelik bir alanına hizmet vermektedir.

Bu zamana kadar geçen süreçte Portekiz ve İspanya ortak olurken, Avrupa birliği üyesi olmayan Monako, Norveç ve İzlanda’da bu anltlaşma içinde yer almışlardır.

2008 Aralık ayında İsviçre’de antlaşmaya dâhil edilirken Lichtenstein’ın anlaşma içine girmesi ileri bir tarihe ertelenip 1 Kasım 2009 tarihinde katılması planlanmış olsa da, Liechtenstein’ın vergi kaçırma olayları ile mücadelesinin yetersiz olduğunu söyleyen İsveç ve Almanya’nın talebi üzerine bu plan ertelenmiştir. Daha sonra 7 Mart 2011 tarihinde AB Kurulu giriş protokolünü onaylayarak Liechtenstein’ın 19 Aralık 2011 yılında Schengen bölgesine resmi olarak katılımını sağlamıştır.

Amsterdam ise Avrupa birliği hukukundan ayrı olmasına rağmen 1997de yapılan antlaşma ile hem Avrupa birliği hukukuna hem de Schengen bölgesi antlaşmasına dâhil olmuştur.

 

20 Aralık 2016
1.490 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...