VİZE NEDİR

VİZE NEDİR

VİZE Nedir?

Vize herhangi bir devletin kendi ülkesinden olmayan yabancı ülke vatandaşlarının, sınırlarından içeri girerken pasaporta ek olarak uygulanan, dış temsilciliklerindeki Büyükelçiliklerin konsolosluk bölümündeki yetkili makamlardan alınması gereken giriş serbestliği uygulama belgesidir.

SHENGEN VİZESİ NEDİR?

Schengen vizesi Avrupa birliği üye ülkeleri tarafından, ikinci dünya savaşından sonra karşılıklı ekonomik, parasal çıkarları korumak ve ortak dış politika birliği sağlayarak amacı ile 1958 yılında Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve İtalya’yla birlikte altı ülke ile imzalanan Schengen anlaşmasının uygulandığı vize prosedürüdür.  Böylece Batı Almanya, Lüksemburg, Fransa, Belçika olmak üzere dört ülkenin kendi aralarında sınır kontrolünü ortadan kaldırarak vatandaşlarını rahatlatmak amacı ile sınır geçişi kontrolünü kolaylaştıran Schengen vizesi uygulamasını 1995te yürürlüğe sokmuştur. Bu uygulama ile Avrupa birliği üyesi 27 ülke arasında Schengen vizesi sınır kontrolü zorluklarını ortadan kaldırarak büyük ölçüde ülke sınırlarına giriş kolaylığı ve rahatlığı sağlamıştır.

Schengen vizesi antlaşmasında imzaları bulunması nedeni ile topluluk olarak kendi aralarında geçiş üstünlüğü ve rahatlığı vardır. Schengen anlaşmasına dâhil olmayan ülke veya ülkelerin vatandaşları Schengen vizesi aldığı takdirde her hangi bir Schengen bölgesine dâhil olan bir veya birden çok ülkeye serbestçe geçiş yaparak seyahat edebilir.

Dünya genelinde Türkiye olarak Schengen vizesi uygulamasını kullanan ülkeler arasında 5. Sıradadır. Yılda 600 bin Türk vatandaşı Schengen vizesini kullanarak yurt dışına gidiyor.

 

Schengen vizesi ile AB. Topluluğu içinde yer alan imzalı veya ortaklı ülkelere Turistik amaçlı, Aile, Akraba, Arkadaş ziyareti, Ticari, Fuar, Ticari davetiyeli seyahatler için sınırdan geçiş üstünlüğü sağlamaktadır.

Vize alınırken dikkate alınması gerek bazı önemli noktalar vardır:

Vize başvurusunun, gitmeyi düşünülen tarihten minimum bir ay öncesinden yapılması gerekiyor. Ülkeler arası değişkenlik gösteren, çalışma ve öğrenim için yapılan başvurular iki veya üç ay gibi bir zamana uzayabiliyor.

Başvurulan ülke tarafından vize ret edilebilir. Ret etme nedenini yazılı veya sözlü olarak açıklasalar da açıklama zorunlulukları yoktur.

Vize başvurusu yapıldığında pasaport geçerlilik süresini vizeden muaf olunsa bile gidilecek ülkedeki pasaport geçerlilik süresini ülke konsolosluğundan yetkili mercilere sorularak öğrenilmesi gerekmektedir.

Eskimiş ve yıpranmış pasaportla vize almış olunsa bile sınır kapısından geri çevrilme olasılığı her zaman vardır.

 

 

20 Aralık 2016
1.176 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. MEHMET KAZAN ERZURUM dedi ki:

    Çok açıklayıcı olmuş tşk ederim

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...