2023 İhracat Hedefi Doğrultusunda İhracatçılara Yeşil Pasaport

2023 İhracat Hedefi Doğrultusunda İhracatçılara Yeşil Pasaport

2023 İhracat Hedefi Doğrultusunda İhracatçılara Yeşil Pasaport

Türkiye’de ihracat yapan ve yıllık olarak 143 milyar dolar döviz getirisi sağlayan 65 bin ihracatçının uzun yıllardan beri talep ettiği yeşil pasaportlar için ilk somut adımlar hükümet tarafından atıldı.

2023 hedefleri doğrultusunda İhracatın geliştirilmesi için Yeşil Pasaport takviyesi, Türkiye’ye yıllık bazda 143 milyar dolar civarında döviz getirisi sağlayan 65 bin ihracatçının uzun süreden beri talep etmiş olduğu yeşil pasaportlarla ilgili olarak düğmeye basıldı. Yeşil pasaporta sahip olmalarıyla birlikte ihracatçıların Pazar çeşitlendirmesi sağlaması ve yeni pazarlar kazanması hedefleniyor.

Resmi gazetede 9 Ağustos itibariyle yayınlanan, Yatırım ortamında iyileşmeye gidilebilmesi amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanunun 7. Maddesi ile son üç yıl içerisinde Banaklar kurulu tarafından belirlenecek ortalama tutarın üzerinden ihracat gerçekleştiren şirketlerin yetkililerine iki yıl süreyle hususi damgalı (yeşil) pasaportlar verilebilir, hükmünün getirildiği ifade edildi.

İhracat yaparken hızlı hareket etmenin çok önemli olduğuna değinen Ege İhracatçılar Birliği Koordinatörü Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, özellikle ihracatçıların yeni pazarlara giriş yaparken yeşil pasaportlu olmalarının onlara hızlı hareket etme kabiliyeti yaratacağını söyledi. Türkiye’nin koymuş olduğu 2023 ihracat hedefine ulaşabilmek için Pazar çeşitlendirmesine gidilmesinin şart olduğunu belirten Emre Kızılgüneşler, özellikle Uzakdoğu ülkelerinde vize başvurularının 2 ila 3 hafta gibi sürelerde sonuçlandığını belirtti. Yeşil pasaportların çıkmasıyla birlikte Pazar çeşitlendirmesinin hız kazanacağını ifade eden Kızılgüneşler, Türkiye’deki binlerce ihracatçının bu kararla birlikte hareket kabiliyetine kavuşacağını ifade etti. Yılda sadece bir kez pasaport kullanan devlet memurlarında yeşil pasaport bulunuyorken, her ay yurt dışına seyahat eden ihracatçılarda yeşil pasaport olmamasının büyük eksiklik olduğunu vurgulan Kızılgüneşler, hükümetin bu kararla doğru ve önemli bir adım attığını söyledi.

İhracatçıların İşi Kolaylaşacak

İhracatçılar için yeşil pasaport uygulamasının devreye sokulmasına en çok sevinen sektörlerin başında Türk Doğaltaş sektörü gelmektedir. Türk Doğaltaş sektörünün ihracatında uzak doğu ülkelerinin payının % 50 civarında olması ve bu ülkelere alınan vizelerde zorluklarla karşılaşılmasından ötürü EgeMaden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, yeşil pasaport uygulamasının işlerini büyük oranda kolaylaştıracağını ifade etti. Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ülkelerine ihracat yapan Doğaltaş sektöründe yeşil pasaport uygulamasının başlatılmasıyla birlikte hareket kabiliyetlerinin artacağına değinen Mevlüt Kaya, yeşil pasaportun ihracatçılar için moral ve motivasyon kaynağı olacağını ve ihracatçılara gecikmiş bir itibar iadesinin bu sayede yapılacağını ifade etti. Kaya, 15 Temmuz sonrasında hedeflerinin inadına üretim, inadına ihracat olduğunu ve bu sloganı hayata geçirebilmek için yeşil pasaport uygulamasının bir itici güç niteliğinde olduğunu söyledi. İhracat dünyasının uzun yıllardan beri talep ettiği yeşil pasaport uygulamasını hayata geçiren Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi başta olmak üzere bu konuda emeği geçen herkese teker teker teşekkür ettiklerini belirtti. İhracatçılar yeşil pasaport verilirken, ihracatçı birlikleri yönetim kurullarına girebilmek için şart koşulan ihracat rakamlarının esas alınmasını ve her firmada yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu başkan yardımcısı olmak üzere en az iki kişiye yeşil pasaport uygulanmasını istiyorlar.

Türkiye’de Kullanılan Pasaport Türleri Nelerdir?

1- Umuma Mahsus Pasaportlar (Bordo Renkli)

Bordo renge sahip olan umuma mahsus pasaportlar, pasaport kanunun 15. Maddesi uyarınca, Türk vatandaşlarının umuma mahsus olan münferit ve umuma mahsus müşterek pasaportları yurt içi ve yurt dışında kullanmak üzere İçişleri Bakanlığı ya da İçişleri bakanlığının yetkilendirmiş olduğu valilikler tarafından, yabancı ülkelerde ise Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarınca verilen pasaportlardır.

2 -Hizmet Damgalı Pasaportlar (Gri Renkli)

Gri renge sahip olan hizmet damgalı pasaportlar, pasaport kanununun 14 B maddesi uyarınca, kendilerine diplomatik ya da hususi damgalı pasaport verilmesi mümkün olmayan kimselere, hükümet tarafından, hususi idareler tarafından ya da belediyeler tarafından resmi bir vazifeyle yurt dışına gönderilen veya bu kişilerin dış ülkelerde bir vazife almaları halinde verilmektedir. Bu pasaportlar genellikle Türkiye Cumhuriyetinin üyesi olduğu uluslararası kuruluşlarda memur statüsünde çalışmakta olan kişiler ile birlikte Türk Kızılay Cemiyeti tarafından görevlendirilenlere ve Türk Hava Kurumu tarafından görev almış olan kişilere verilmektedir.

3 -Hususi Damgalı Pasaportlar (Yeşil Renkli)

Yeşil renkli olarak düzenlenen hususi damgalı pasaportlar, pasaport kanununun 14 A bendinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinin eski üyeleri, eski bakanlar, birinci, ikinci ve üçüncü derecelerde kadrolarda yer alan ya da bu kadrolar karşılık gösterilen veya Emekli Sandığı ile ilişkilendirilerek emekli kesenekleri bu dereceler üzerinden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılmakta olan devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine ve birinci derece kadroyla emekliliğe hak kazanmış olan belediye çalışanlarına verilmektedir. Bunun haricinde diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden daha başka herhangi bir resmi vazifeyle ya da kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilmektedir.

4- Diplomatik Pasaportlar (Siyah Renkli)

Siyah renkli olarak düzenlenen diplomatik pasaportlar, pasaport kanununun 13 maddesi uyarınca, muvakkat görev ya da seyahat için gidenlere görevlerinin ya da seyahatlerinin mahiyetine göre verilmektedir. Bu pasaportlar bir seyahate mahsus olmak üzere veya azami iki sene süreyle verilebilirken, daimi görevle giden kişilere Dışişleri Bakanlığı tarafından tespit edilen sürelerde geçerli olmak kaydıyla verilebilirler.

 

 

 

 

 

 

20 Eylül 2016
1.722 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...