Erasmus ve Master eğitim

Erasmus ve Master eğitim

ERASMUS ve MASTER EĞİTİM

Üniversitelerin, öğrencilerine bir veya iki dönemlik süre boyunca okul ile bağlantısı olan bir Avrupa Birliği üyesi ülkede okuma imkanı verilmesine Erasmus denmektedir. Erasmus’un amacı, yüksek öğretim okullarının birbirleri ile ortaklaşa projeler yaparak, Avrupa’da bulunan öğretim kalitesinin arttırılmasını ve kültürlerin her ülkede tanıtılmasını sağlayarak, iş hayatındaki istihdamın ve iş hayatına adım atacak olan bireylerin düşüncelerini geliştirmektir. Her üniversitenin Erasmus anlaşmaları farklılık göstermektedir. Erasmus programına dahil olan ülkelerle her üniversite farklı anlaşmalar yapmaktadır. Her yüksek öğretim kurumunun bir Erasmus programı bulunmakta ve Erasmus programına katılabilecek öğrenciler için yapmaları gereken işlemler detaylı olarak anlatılmaktadır.

Erasmus Sınavı

Erasmus öğrenim hareketliliği sınavına hem öğrenciler hem de personeller katılabilmektedir. Öğrencilere ve personellere uygulanan sınavlar birbirinden farklı olarak aynı temeller esas alınarak gerçekleştirilmektedir. Erasmus sınavı üç aşamadan oluşmaktadır. Bunlar; okuma ve anlama, yazma ve konuşma şeklindedir. Her üniversitenin Erasmus sınavı birbirinden farklı olmaktadır. Her üniversitenin kendisine ait bir Erasmus sınavı hazırlama hakkı bulunmaktadır. Öğrenci ve personellerin belirtilen aşamaların hepsinden geçmesi gerekmektedir. Erasmus öğrenim hareketliliğine dahil olmak için bir tek bu aşamalardan geçmek yeterli değildir. Aynı zamanda öğrencinin iyi bir not ortalamasının bulunması gerekmektedir. Çünkü sınavlar okuldan okula farklılık gösterse de Erasmus sınavı %60, öğrenci not ortalaması %40 olarak etkilemektedir. Öğrencinin her iki alanda da gösterdiği başarıdan sonra, ortalama bir not belirlenir. Erasmus sınavı aşamalarından 50 puanın altında alan öğrenciler, Erasmus hareketliliğine dahil olamazlar. 50 puanı geçen her öğrencinin Erasmus hareketliliğinden faydalanma hakkı bulunmaktadır. Bu hakkı elde eden öğrencilerin, tıpkı üniversiteye girmeden önce yaptıkları üniversite tercihi gibi, bölümleriyle anlaşmalı bulunan okullara, okullarının internet sitesi üzerinden tercih yapması gerekmektedir. Her Erasmus hareketliliği bulunduğunuz yıldan bir sonraki yıl veya dönem için uygulanmak üzere geçerlidir ve sınava girdikten sonra elde ettiğiniz haktan sonra hemen tercih yapmak istemezseniz 3 yıl boyunca hakkınızı kullanma imkanınız bulunmaktadır.

Erasmus Öğrenim Hareketliliği

Erasmus sınavından başarılı bir sonuç elde eden her öğrencinin Erasmus öğrenim hareketliliği programına katılma hakkı bulunmaktadır. Bu hakkı elde eden öğrencinin, okul ile anlaşmalı 27 ülkeden 3 tanesini seçerek tercih yapma hakkı bulunmaktadır. Öğrencinin veya personelin bu noktada tercihlerini çok dikkatli yapması gerekmektedir. Çünkü her ülke, belirli bir kontenjanda öğrenci veya personel almaktadır. Erasmus öğrenim hareketliliği boyunca aynı zamanda hibeli veya hibesiz öğrenci veya personel durumu bulunmaktadır. Erasmus hakkı bulunan öğrencilerin ya da personellerin, öğrenim durumuna veya devletten aldığı burs ya da kredilere bakılarak öğrenciye hibe verme durumu vardır. Hibe, yurtdışında okuyacak öğrenciye verilen burstur. Erasmus sınavı açıklandığında öğrencilerin hibeli veya hibesiz olarak gideceği de açıklanmaktadır. Eğer hibe çıkmaz ise, hibesiz gidebilmek adına okulunuza tekrardan başvurabilme hakkınız bulunmaktadır.

MASTER EĞİTİMİ

Master, Türkçe anlamıyla ustalık demektir. Master eğitimi yüksek öğretimde bulunan öğrencilerin mezun olduktan sonra alanlarında uzmanlaşmak, ustalaşmak adına iki yıl boyunca ek olarak öğrenim görmesine verilen eğitim şeklidir. Master eğitimi, yüksek lisans olarak da bilinmektedir. Alanında uzman olmak isteyenlerin 4 yıllık eğitimin ardından 2 yıl daha eğitim alarak alanlarında uzman olabilmesi için yüksek lisans yapmaları gerekmektedir. Her yüksek öğretim kurumunun kendine ait bir yüksek lisans programı bulunmaktadır. Yüksek lisans programı her okula göre farklı program içerse de iki aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar; ders ve tez aşamasıdır. Master eğitimi veya yüksek lisans programına katılan öğrencilerin, iki yıl boyunca ek ders görmelerinin sonunda gördükleri derslerden sonra alanlarının bulunduğu konu ile ilgili bir tez hazırlamaları gerekmektedir. İki aşama süresi boyunca ve sonucunda kişinin başarılı olması gerekmektedir. Bazı yüksek öğretim kurumları bu programı yabancı dil gerektirecek şekilde yapmaktadır. Yabancı dil zorunluluğu bulunan yüksek öğretim kurumlarında %70 yabancı dil ağırlıklı olarak yüksek lisans eğitimi verilmekte ve tezlerinde bu doğrultuda hazırlanmasını şart koymaktadır.

Yüksek Lisans Programı

Master eğitimi veya yüksek lisans eğitimi olarak bilinen bu program her üniversitede farklılık göstermektedir. Lakin gösterilen farklılığa rağmen, öğrencilerin aşamalardan başarılı bir şekilde ayrılması gerekmektedir. Yüksek lisans yapan öğrencilere yüksek lisansları sonucunda yüksek lisans programı başarı belgesi verilerek, alanlarında uzman oldukları belgelenmektedir. İş hayatında oldukça gereken bu belge ile öğrenciler daha iyi yerlerde ve statülerde çalışabilmek adına yüksek lisans eğitimi almaktadırlar. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencinin alanına yakın bir eğitim alması da muhtemeldir. Örneğin; öğrenci 4 yıllık işletme bölümü okuduktan sonra yüksek lisansını maliye veya iktisat bölümünden yapabilmektedir. Yüksek lisans yapıldıktan sonra öğrencinin yüksek öğretim kurumunda kalma hakkıda bulunarak, eğitimci olma hakkı da bulunmaktadır.

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans

Master eğitimi veya yüksek lisans programı içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bu ayrım tezli veya tezsiz yüksek lisans olarak gerçekleşmektedir.

Tezli yüksek lisans programında, öğrenci iki yıllık eğitiminin ardından kendi araştırmasını yaparak bir tez sunmak zorundadır. Bu tezinde öğrencinin, bilgi edinme, bilgiyi kullanabilme ve yorumlayabilme ile bilgiyi kanıtlama ya da çürütme değerleri sorgulanarak, tezinin kabulü veya reddi yapılmaktadır. Tezi kabul edilmeyen öğrenci, yüksek lisans programını tamamlamış sayılmamaktadır. Tezli yüksek lisans programında öğrenci 21 ile 30 kredi arasında ders seçme hakkına sahiptir. Bu kredi içerisinde zorunlu ve seçmeli olarak göreceği 7 adet ders bulunmaktadır. İki yıllık eğitimi boyunca iki yılda da 7 adet ders seçmek zorundadır. Bu 7 adet dersinden ardından, yapacağı araştırma ile bir tez sunarak, tezin kabul edilmesini beklemesi gerekmektedir.

Tezsiz yüksek lisans programı ise, tamamen öğrencinin alanında uzmanlaşmasını veya alanında derin bilgiye sahip olabilmesi için yapılan bir programdır. Tezsiz yüksek lisans programında öğrenci iki yıllık eğitiminin ardından tez sunmak zorunda değildir. İki yıl boyunca her iki yılda da en az 30 kredilik ders seçmek zorundadır. Bu 30 kredili dersin zorunlu ve seçmeli dersler olarak 10 adet olması zorunludur.

02 Ocak 2017
1.118 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...