TRA Pasaport Hizmetin Avantajları

Vize işlemleriniz ve başvurunuz süresince evraklarınızın eksiksiz, vize onaylanma aşamasının stressiz ve seyahatinizin engelsiz başlaması için size ve ailenize en iyi yardımcınız TRA Pasaport 7/24 canlı destek vermektedir. Tüm soru ve sorunlarınız için uzman ekiplerimizden ücretsiz destek alabilirsiniz. 7/24Destek Hattı: +9(0312) 429 0724
TÜMÜNÜ GÖR

Ticari Vize

Ticari Vize

Ticari Vize herhangi bir ticari maksatla yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin seyahat etmek istedikleri ülke temsilciliklerinden ülkelerine ziyaretleri için talep edilen vize türüdür. Pek çok dünya ülkesi vize konusunda gereklilik yönünde hemfikirdir. Çünkü vize, herhangi bir ülkeye giriş yapılabilmesi için o ülkenin ilgili makamlarından izin alınması demektir. Vize için yapılacak başvurularda kişiden bir takım evraklar istenmektedir. Fakat istenecek olan bu belge ve evraklar pek çok kıstasa göre değişiklik gösterebilir. Her şeyden evvel yurt dışına gerçekleştirilecek olan seyahatin amacına göre değişiklikler söz konusu olmaktadır. Bununla birlikte başvuranın özellikleri ve pasaport türü gibi kıstaslara göre de değişiklik gösterebilirler. İstenecek olan belgeler için en net bilgi, ilgili temsilcilikten sağlanmalıdır.

Ticari Vize başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar söz konusudur. Ticari vize için de diğer vize türleri için de başvurular şahsen yapılmalıdır. Pasaport yırtılmamış ve yıpranmamış olmalıdır. Kimi zaman yıpranmış bir pasaporta vize alınabilmekte ancak bu durumda sınırdan geri çevrilme olasılığı da yükselmektedir. Bu nedenle pasaportun yıpranmamış olması ve yırtık olmaması önemlidir. Ayrıca pasaportla ilgili olarak geçerlilik süresine de dikkat edilmeli, süreyle ilgili bilgiler ilgili kurumlardan edinilmelidir. Ticari vize başvurusu yaparken eksiksiz belgelerle başvuruda bulunmak gereklidir. Ancak unutulmamalıdır ki vize, egemenlik demektir. Yani başvuru yapmak demek kabul göreceği anlamı taşımaz. Başvuru reddi söz konusu olabilmektedir. Ayrıca vize işlemlerinde ekonomik yeterliliğe sahip olmanız da önem taşımaktadır. Gerekli olan masrafların nasıl ödeneceği belgelenilmesi istenen bir durumdur.

 Ticari Vizenin Amacı Belirtilmelidir

Vize başvurularında vize türlerine dikkat etmek gereklidir. Yapılacak olan yurt dışı seyahatinin amacına göre vize türleri kaşımıza çıkmaktadır. Yani bir kişi eğitim amaçlı yurt dışına çıkacaksa o kişiye ticari vize verilmesi beklenemez. Vizenin veriliş amacı çok önemlidir. Bu nedenle yurt dışı seyahatinin amacının ne olduğu çok iyi bir şekilde ve net olarak belirlenmelidir. Zaten vizeyi veriliş amacı dışında kullanmak, vize ihlali anlamına gelir. Örneğin, öğrenci vizesiyle çalışamaz ya da turist vizesi ile öğrenim göremezsiniz. Bunlar vize ihlalidir ve cezai sorumlulukları olmaktadır. Bu nedenle hangi kategoride vize alınacağına dair karar en net şekilde ve çok iyi düşünülerek verilmelidir.

Ticari vize kongre, seminer veya fuar amaçlı yapılması planlanan yurt dışı seyahati için başvurulması gereken vize çeşididir. Ticari vize denildiğinde akla ilk gelen şirket sahibi olma zorunluluğu olup olmadığıdır. Ticari vize için böyle bir şart yoktur. Şirket sahibi ya da şirket çalışanı, her iki şekilde de bu vizeye sahip olunması mümkündür. Burada en önemli olan şey, yapılacak olan ziyaretin ticari amaç taşımasıdır. Ticari vize için kimi zaman yurt dışından gelen davetiye şartı söz konusu olurken kimi zaman da davetiyesiz bir gidiş söz konusu olabilmektedir. Burada önemli olan kıstaslardan biri gidilecek tarih ve katılım sağlanacak organizasyondur. Davetiye durumu bu kıstaslara göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer davetiye şartı varsa, yurt dışından gelen davetiyenin mutlaka başvuruda belirtilmesi gereklidir. Ayrıca bu davetiye başvuru sahibi adına gelmeli ve bizzat başvuru sahibinin kendisine gelmelidir.

Ticari vize alınması turist vizesine göre çok daha değerli konumda olabilir. Ancak yine de ticari vizenin alınması daha kolaydır diye net olarak bir ifade de bulunulamaz. Çünkü bu, değişken bir durumdur. Normal şartlarda ortada gidilecek bir ticari organizasyon mevcutsa ve firma ile ilgili bilgiler tam şekildeyse ticari vize alım ihtimali oldukça yüksektir.  Ama dediğimiz gibi bu durum kesinlik kazanmış mutlak bir doğru değildir ve durumdan duruma göre değişiklik gösterebilir. Unutulmamalıdır ki ticari vizenin alınıp alınamaması hakkındaki kararı konsolosluklar verir. Ancak burada önem taşıyan unsurlar vardır. Ticari vize alımında bu unsurlara dikkat etmek gerekir. Dosyanın tam bir şekilde, eksik olmadan hazırlanması ve sunulan bilgilerin doğruluğu çok mühimdir. Ayrıca başvuru sahibine sorulacak olan sorular varsa, bu sorulara verilen yanıtlar da ticari vize alımında kolaylık açısından belirleyici olmaktadır.

Ticari vize için en önemli evraklar, vizenin türü kapsamından dolayı firma bilgileri olmaktadır. Firma bilgilerinden kasıt, vergi levhası, bordo ve bunlara benzer evraklardır. İstenen evraklar vize türlerine göre değişiklik gösterir. Burada belirleyici olan unsur, alınacak olan vizenin türü olmaktadır. Aynı zamanda gidilmesi düşünülen ülkeden gelen davetiye de önemlidir. Bu davetiye de yapılacak organizasyonun bilgileri yer almaktadır. Davetiye bazen zorunlu bir şart olmakla birlikte bazen de zorunlu kılınmamıştır. Ancak davetiye yazısı vize prosedürleri düşünüldüğünde aranılan ve önem taşıyan bir evrak olmaktadır. Davetiye olmayan ve şartı aranmayan durumlarda, dilekçe yazımıyla gidiş amacı konsolosluğa tam ve eksiksiz şekilde iletilebilmektedir.

Ticari Vize Nasıl Alınır

 Ticari vizenin kapsamı, kişilerin yurt dışında ticari bir faaliyette bulunmaları şeklindedir. Yapılacak iş faaliyetinin yanı sıra kongre, fuar veya seminer gibi gerekçeler de söz konusudur. Her iki durum için de alınması gerekli olan vize, ticari vizedir. Her şirket sahibinin ticari vize alması gibi bir şart yoktur. Eğer yurt dışına ticari amaçlı bir seyahat gerçekleştirilecekse işveren ya da şirket çalışanı ticari vize almak için başvuruda bulunabilmektedir. Önemli olan seyahat kategorisinin ticari kapsam dışına çıkmaması ve istenilen evrakların eksiksiz şekilde tamamlanmasıdır.

Kişiler vize işlemlerini sağlarken edinilen bilgiler doğrultusunda hareket ederler. Ancak kimi zaman danışmanlık hizmeti de tercih edilen hizmetler arasındadır. Çünkü başvurunun ret olması ya da başvurunun aksaması zaman kaybı olarak kişiye geri yansır. Bu nedenle ticari vize alanında verilen danışmanlık hizmetleri büyük kolaylıklar sağlar. Öyle ki bu hizmetler oldukça gelişmiş olup, kişilerin zorlandıkları ya da hız kazanmak istedikleri her süreçte, kişilerin yardımına koşmaktadır. Tabi ki karar başvuru yapan kişinindir. Ancak başvuru yapıldığı gün yaşanacak bir aksaklık, başvuru işleminin sekteye uğramasına hatta aynı günde tekrar başvuru yapılamaz konuma gelinmesine neden olabilir. Neysek ki ticari vize alanında, her koşulda geçerli olan destek hizmetlerin varlığı söz konusudur.

Yurt dışına yapılacak olan seyahatler için gerekli olan vize için ve vize türlerinden ticari vize için olan genel bilgiler bu şekildedir. Bu bilgiler de değişiklik olması muhtemel olup, en net bilginin ilgili kurumdan sağlanacağı unutulmamalıdır. En temel olan ve değişmeyen iki şey vardır. Bunlardan biri ticari vize alıyorsanız, yapılacak olan seyahat kapsamının bu vizeye uygunluğundan emin olmalısınızdır. Diğeri ise ticari vize başvurunuzda istenen evraklarla ve isteniyorsa davetiye ile birlikte tam olarak hazır olmanız gerektiğidir. Bu şartlarda vize almak kolaydır fakat kesin değildir. İlgili ülke makamlarınca ticari vize taleplerinin reddedilebileceği gerçeği de unutulmamalıdır. Gerekli bilgiler ışığında ve yapılması gereken faaliyetler tam olarak sağlanarak kolayca vize almak ve yurt dışı seyahatinde bir sorun yaşamamak mümkün olabilmektedir. Ticari vize alınması demek, ülke ekonomileri için gelişmişlik demektir. Bu nedenle turist vizesine göre alınması daha kolay olan bir vize türü olabilmektedir. Ancak bu genel kanının, kesinlik taşımadığı ve mutlak bir doğru olmadığı gözden kaçırılmamalıdır. Ticari vize başvurusunun reddedilme ihtimali ya da vize alınsa bile sınırdan geri çevrilme ihtimali her daim olabilmektedir.

TURİSTİK VİZE BAŞVURUSU HAKKINDA AKLINIZDA SORU İŞARETLERİ KALMASIN
Siz değerli müşterilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.

VİZE NEDİR?
Vize, bir devletin ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesine girebileceğini gösteren bir kayıttır.
VİZE NEREDEN ALINIR ?
Vizeler, seyahat edilecek ülkenin
1. Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;
2. Başkonsolosluğundan veya
3. Konsolosluğundan alınır.
4. Bazı ülkeler, Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebilmektedirler.
VİZE ALIRKEN, HANGİ BELGELER İSTENİR?
Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi) ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi alınması gerekmektedir.
BİR ÜLKENİN HANGİ TEMSİLCİLİĞİNDEN VİZE ALABİLİRİM?
Uluslararası kural; vize başvurunuzu daimi ikametinizin olduğu yerden yapmanızdır.
Bir ülkenin Türkiye’de birden çok Başkonsolosluk ve Konsolosluğu var ise, vize başvurunuzu ikametinizin bulunduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerekir.
Bu hususu da ilgili temsilcilikten önceden öğrenmenizde yarar vardır.
KİMLERE VİZE VERİLMEZ?
Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir. Bu husus, tartışılmaz temel bir kuraldır. Devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler. Her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi vardır. Ayrıca, yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya, ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi mümkündür.
BİR ÜLKENİN VİZE BAŞVURUMU REDDETMEYE HAKKI VAR MIDIR?
Uluslararası hukukta Devletlerin ulusal egemenlik yetkileri esastır. Bu egemenliklerini sınırları içerisinde çıkardıkları yasalar ile diledikleri gibi kullanırlar. Ulusal egemenlik yetkileri arasında ülkelerine hangi yabancıların hangi koşullarla girebileceklerini belirlemek de vardır. Vize bu amaca hizmet etmektedir. Devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır. Devletler egemenlik yetkilerini kendi iradeleriyle sınırlayabilirler.
BAŞVURUM REDDEDİLİRSE, NASIL İTİRAZ EDEBİLİRİM?
Vize Başvurusunun reddine itiraz öncelikle vizeyi reddeden temsilciliğe yazılı olarak müracaatla yapılmaktadır. Herhangi olumlu bir yanıt alınamaması halinde, itiraz için yargı yoluna başvurmak mümkündür. Ancak vize reddinde yargı yolunun açık olduğu ülkeler sayıca fazla değildir. Ayrıca, genelde uzun zaman alan mahkeme süreci sonunda mahkemenin devlet aleyhine sonuçlanma olasılığı zayıftır. Diğer önemli bir husus, bir devletin yasaları yargı yolunu vize müracaatçısının itirazı için açık tutuyorsa, bu davaya o devletin mahkemeleri bakacaktır. Dolayısıyla, o ülkenin bir avukatını tutmanız gerekmektedir.
VİZE İHLALİ NEDİR?
Vize ihlali, aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha fazla vizeyi veren ülkede kalmanız veya vizeyi veriliş amacı dışında kullanmanızdır. Örneğin; bir öğrenci vizesi ile çalışmak veya, turist vizesi ile öğrenim görmek vize ihlalidir.
SCHENGEN VİZESİ NEDİR?
Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınır (iç sınır denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır.

Schengene üye ülkeler aşağıda sunulmaktadır:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.

Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, İtalya’nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.

Schengen ülkeleri ortak Schengen Information System-SIS adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır.

Gerekli Evraklar için- Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar –sayfamızı ziyaret edin.