TRA Pasaport Hizmetin Avantajları

Vize işlemleriniz ve başvurunuz süresince evraklarınızın eksiksiz, vize onaylanma aşamasının stressiz ve seyahatinizin engelsiz başlaması için size ve ailenize en iyi yardımcınız TRA Pasaport 7/24 canlı destek vermektedir. Tüm soru ve sorunlarınız için uzman ekiplerimizden ücretsiz destek alabilirsiniz. 7/24Destek Hattı: +9(0312) 429 0724
TÜMÜNÜ GÖR

TURİSTİK VİZE

TURİSTİK VİZE

Turistik vize ve Turistin kelime anlamına bakıldığında bir takım amaçlarla geziye çıkmış olan kimse şeklinde karşımıza çıkar. Bu amaçlar dinlenme, eğlenme, yeni yerleri görme ve tanıma olabilir. Buradan yola çıkılarak turisti tanımlayacak olursak turist, bir yeri gezmek ve görmek, o yerde dinlenmek ve eğlenmek aynı zamanda alışveriş yapmak amacıyla düzenlenen geziye katılan kişidir. Turist kişilerin harcadığı paralara da döviz denmektedir. Turistlerin gittikleri ülke ekonomisine katkıları olduğu gibi kendileri için de bu ezgiden edindikleri faydalar olmaktadır. Gidilen ülke için; o ülkeye döviz girdisi sağlanmaktadır. En önemli katkı bu olmaktadır devamında da ülke ekonomisi için pek çok alanda ciddi boyutlara ulaşan yararlar söz konusudur.

Seyahat Hangi Amaçla Yapılacaktır

 Turist, gittiği ülkeden kendine pek çok fayda sağlayarak geri döner. Yeni yerlerin görülmesi ve keşfedilmesi kişinin kendi dünyasına yaptığı mükemmel bir katkıdır. Turistik gezi her alanda olabileceği için geniş çaplı bir bilgi edinimi söz konusudur. Tarihi alanda, kültürel kapsamda veya sportif şekilde çok fazla gezi kategorisi mevcuttur. Kişiler kendi zevklerine ve isteklerine göre istedikleri gezide bulunabilirler. Tabi ki bu gezi için sağlanması gereken bir adım vardır. O da turistik vize sahip olmak gerektiğidir. Yurt dışına yapılan seyahatler de vize istenmesi, pek çok dünya ülkesi için geçerli olan bir durumdur. Pasaporta ek olarak ilave edilen bu vize kaydıyla seyahatin gerçekleşmesi mümkün olmaktadır. Vize almak için kişinin öncelikle yapacağı seyahat amacını belirlemesi ve ilgili kategoride vize işlemlerine başlaması gereklidir. Burada anlatılmak istenen durum, bir kişi turist amaçlı yurt dışına seyahat edecekse alması gerekli olan vize türü turistik vizedir. Bu kişi ticari vize ya da eğitim vizesi kapsamında başvuru yapamamaktadır. O nedenle vize için öncelikli adım, yapılacak seyahat amacının hangi kategoride olduğunun net bir şekilde belirlenmesidir.

Turistik Vize Tarihlerine Dikkat Edin

Gezi yapacak olan kişinin pasaportunun sayfasında yer alması gereken belge vize olarak tanımlanmaktadır. Bir kişi vize üzerinde belirtilen tarihler kapsamında seyahatini gerçekleştirebilmektedir. Unutulmaması gereken noktalardan biri de turist vizesi, ülkeye girişi garanti etmez. Yani giriş noktasında bulunan memur, ülkeye giriş izni vermeme hakkına sahiptir. Aynı şekilde ilgili memurun ret hakkı ve ülkede kalınabilecek süre hakkında, süreyi değiştirme hakkı da vardır. Turistik gezi için edinilmesi gereken vize türü turist vizesi olup, bu vize için gerekli olan evraklar başvuran kişinin bazı niteliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Mesela turist vizesi başvurusu yapan kişinin emekli olmasıyla öğrenci olması, turistik vize için istenen evraklarda değişikliğe neden olabilmektedir. Tabi ki genel olarak herkesten istenen evraklar vardır. Ancak geziye çıkacak olan kişinin özellikleri de istenilen evraklarda değişikliğe neden olabilmektedir.

Turistik Vize Alınması İçin Gereken Şartlar

Turistik vize kişinin eğlence maksatlı yapacağı yurt dışı gezileri için başvurması gereken bir vize türüdür. Bu kategoriden vize alınabilmesi için yapılacak olan seyahatin tamamen turistik amaçlar çerçevesinde olması gerekir. Aksi halde kişinin bu kategoride vize alması ve gezinin organizasyonuna dâhil olması mümkün değildir. Bir kişi turistik vize başvurusu yapacağında ondan bir takım evraklar istenerek süreç ilerlemesi sağlanır. Ama turistik vize de bilinmesi gereken en önemli ayrıntı, o kişiden uçak ve otel rezervasyonunun ve tur satışlarının bilgilerinin istendiğidir. Bununla birlikte kişi turist vizesi için başvuruda bulunduğunda, çıkacağı gezinin masraflarını nasıl ödeyeceğini de bildirmesi gerektiğini bilmelidir. Tabi tüm bu önemli noktalar arasında uluslar arası sağlık sigortası da vardır. Yapılması planlanan turistik amaçlı gezi için başvurulan vize şartında öncelikli olarak yer alan durum, uluslar arası sağlık sigortasının yapılması olmaktadır. Bakıldığı zaman tüm detaylar ve istenen bilgiler hem geziyi gerçekleştirecek turist için hem de giriş yapılacak olan ülke için önem taşımaktadır.

Turist vizesinde istenen bilgilerin aslında en genel adı seyahat planlamasının yapılmasıdır. Turist vizesi için seyahat planlaması yapılması zorunludur. Yapılacak olan bu planlama hem vize işlemleri aşamasında hem de kişiye gezisi esansında fayda sağlayacaktır. Kalınacak yer, uçak bilgisi, sigorta yapılması, masrafların ödenmesi gibi en önemli konular planlanmaktadır. Bu sayede turistik gezide bulunan kişi de herhangi bir sürprizle karşılaşmaz ve gezisinde herhangi bir aksaklık yaşamaz. Kişiler turist vizesi kapsamında hareket ederlerken yardımcı olan kuruluşlar sayesinde kolaylıkla ilerleme sağlarlar. İşlemler kişinin kendisi tarafından yapılsa da pek çok firmadan sağlanabilen danışmanlık hizmetiyle de turist vizesi alanın tüm merak edilenler cevaplarına kavuşabilir.

Kişiler yürütülmesi gereken süreci, yapılması gereken işlemleri ve seyahat planlamalarını danışmanlık hizmetine sahip olarak çok daha kolay ve eksiksiz halledebilirler. Turist vizesi işlemlerinin hızlıca halledilmesi, yapılması planlanan gezi için oldukça önemlidir. Çünkü kişi, eğlenme ve dinlenme maksatlı bir organizasyon gerçekleştirecektir. Bu nedenle sorun yaşanması veya zaman kaybına uğranılması kişiyi hem somut olarak hem de duygusal anlamda olumsuz etkileyecektir. Yeni yerler görmek, tanımak ve dinlenmek isteyen kişilerin yapacakları gezi için alınması gereken turist vizesi için genel anlamda bilinmesi gerekenler bu şekildedir. Önemli olan kişinin seyahat planlamasını doğru bir şekilde yapması ve istenilen işlemleri hızlıca halletmesidir.

Yapılacak olan gezi için gerekli olan prosedürler hem gidilecek olan ülke hem de ülkeye giriş yapacak turist yararınadır. Turist vizesi sahibi olmak isteyen kişi, bu kategoride yer aldığını gösteren belgelerin ibrazını yapmalıdır. Çünkü yurt dışı gezilerinde gerekli olan vize işlemlerinin en öncelikli adımı, seyahat türü ve amacının belirlenmesidir. Bu sayede çıkılacak olan seyahatte kötü sürprizler yaşanmaz ve gezi aksamaz. Sonuç itibari ile bakıldığında, kısa süreli de olsa bir ülke değişikliği söz konusudur. Aşina olunmayan kişiler ve çevre, bu gezi her ne kadar gezmek ve eğlenmek için yapılıyor olursa olsun kişileri şaşırtan durumlardır. O nedenle turist vizesi mutlaka en doğru şekilde edinilmeli ve istenen işlemler hassasiyetle sağlanmalıdır.

Turizm amaçlı bir gezi planlaması söz konusu ise ve kişi bu geziyi ülke dışına yapacaksa, pek çok dünya ülkesinde geçerli olan vize için, ilgili işlemleri başlatarak turist vizesine sahip olmalıdır. Turist vizesi edinilirken atlanılmaması gereken en önemli nokta, yapılması planlanan gezinin turizm amaçlı olduğunun net olarak belirtilmesidir. Bu netlik, yapılan işlemlerde açıklanmalı ve gerekli olan süreç başarıyla tamamlanmalıdır. Ülkeden ülkeye seyahat etmek eğlenceli ve farklı olduğu kadar sorumluluk isteyen bir durumdur. Bu sorumluluk kişinin hem kendisiyle alakalı hem de gittiği ülke ile alakalı olmaktadır. Yapılan turist vizesi işlemleri hem kişiye hem de gidilecek ülkeye fayda sağlayacak ve her şeyin net olmasına yardımcı olacaktır. Eğer yurt dışına iş amaçlı gidiyorsanız, turist vizesi alamayacağınızı unutmamalısınız. Yurt dışına çıkış amacınızı belirleyin ve en uygun olan vize türünü almak için harekete geçin. Gerekli haller için danışmanlık hizmeti alarak da kafanızdaki soru işaretlerinin büyümesine olanak vermeyin. Alacağınız danışmanlık hizmetiyle hem turist vizesi için gerekli olan planlamayı yapın hem de tüm süreci hızlı, kolay ve güvenilir şekilde ilerletin. Tercih size kalmaktadır. Her ne yapılırsa yapılsın önemli olan gezmek, eğlenmek ve dinlenmek amaçlı yapılan bu gezide sorun oluşmamasıdır.

TURİSTİK VİZE BAŞVURUSU HAKKINDA AKLINIZDA SORU İŞARETLERİ KALMASIN
Siz değerli müşterilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.

VİZE NEDİR?
Vize, bir devletin ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesine girebileceğini gösteren bir kayıttır.
VİZE NEREDEN ALINIR ?
Vizeler, seyahat edilecek ülkenin
1. Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;
2. Başkonsolosluğundan veya
3. Konsolosluğundan alınır.
4. Bazı ülkeler, Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebilmektedirler.
VİZE ALIRKEN, HANGİ BELGELER İSTENİR?
Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi) ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi alınması gerekmektedir.
BİR ÜLKENİN HANGİ TEMSİLCİLİĞİNDEN VİZE ALABİLİRİM?
Uluslararası kural; vize başvurunuzu daimi ikametinizin olduğu yerden yapmanızdır.
Bir ülkenin Türkiye’de birden çok Başkonsolosluk ve Konsolosluğu var ise, vize başvurunuzu ikametinizin bulunduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerekir.
Bu hususu da ilgili temsilcilikten önceden öğrenmenizde yarar vardır.
KİMLERE VİZE VERİLMEZ?
Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir. Bu husus, tartışılmaz temel bir kuraldır. Devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler. Her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi vardır. Ayrıca, yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya, ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi mümkündür.
BİR ÜLKENİN VİZE BAŞVURUMU REDDETMEYE HAKKI VAR MIDIR?
Uluslararası hukukta Devletlerin ulusal egemenlik yetkileri esastır. Bu egemenliklerini sınırları içerisinde çıkardıkları yasalar ile diledikleri gibi kullanırlar. Ulusal egemenlik yetkileri arasında ülkelerine hangi yabancıların hangi koşullarla girebileceklerini belirlemek de vardır. Vize bu amaca hizmet etmektedir. Devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır. Devletler egemenlik yetkilerini kendi iradeleriyle sınırlayabilirler.
BAŞVURUM REDDEDİLİRSE, NASIL İTİRAZ EDEBİLİRİM?
Vize Başvurusunun reddine itiraz öncelikle vizeyi reddeden temsilciliğe yazılı olarak müracaatla yapılmaktadır. Herhangi olumlu bir yanıt alınamaması halinde, itiraz için yargı yoluna başvurmak mümkündür. Ancak vize reddinde yargı yolunun açık olduğu ülkeler sayıca fazla değildir. Ayrıca, genelde uzun zaman alan mahkeme süreci sonunda mahkemenin devlet aleyhine sonuçlanma olasılığı zayıftır. Diğer önemli bir husus, bir devletin yasaları yargı yolunu vize müracaatçısının itirazı için açık tutuyorsa, bu davaya o devletin mahkemeleri bakacaktır. Dolayısıyla, o ülkenin bir avukatını tutmanız gerekmektedir.
VİZE İHLALİ NEDİR?
Vize ihlali, aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha fazla vizeyi veren ülkede kalmanız veya vizeyi veriliş amacı dışında kullanmanızdır. Örneğin; bir öğrenci vizesi ile çalışmak veya, turist vizesi ile öğrenim görmek vize ihlalidir.
SCHENGEN VİZESİ NEDİR?
Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınır (iç sınır denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır.

Schengene üye ülkeler aşağıda sunulmaktadır:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.

Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, İtalya’nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.

Schengen ülkeleri ortak Schengen Information System-SIS adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır.

Gerekli Evraklar için Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar sayfamızı ziyaret edin.