TRA Pasaport Hizmetin Avantajları

Vize işlemleriniz ve başvurunuz süresince evraklarınızın eksiksiz, vize onaylanma aşamasının stressiz ve seyahatinizin engelsiz başlaması için size ve ailenize en iyi yardımcınız TRA Pasaport 7/24 canlı destek vermektedir. Tüm soru ve sorunlarınız için uzman ekiplerimizden ücretsiz destek alabilirsiniz. 7/24Destek Hattı: +9(0312) 429 0724
TÜMÜNÜ GÖR

VFSglobal Fransa Vizesi

VFS Global Fransa Vizesi Başvurusu ve Randevusu

VFSglobal Fransa vizesi başvurularında yetkili kurumdur. 90 gün ve altındaki Fransa vize başvuru işlemleri VFS Global aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. VFSglobal Fransa vizesi başvurularında şehirlere göre bölge ayrımı yapılmaktadır. Bu illerde ikamet eden kişiler zorunlu olarak başvurularını bağlı bulundukları ilden yapmak zorundadırlar.

Şehir dışından gelecekler dikkat.
Şehir dışından gelecekler dikkat etmelidir ki başvuru için gerekli evrakları hazırlamadan önce çağrı merkezimizi arayarak ön bilgi alabilirler. Alınacak ön bilgiler sayesinde evraklarınızı hazırlama süreciniz sizin için daha rahat olacaktır. Farklı bir durumda başvurulacak vizenin çeşidi karıştırıldığı gözlemlenmiştir. Bu gibi hatalar  başvurulara olumsuz etki ettiği gibi randevu gününde de eksik evrak ile başvuruların yapılamadığını hatırlatırız.

İstanbul Fransa Başkonsolosluğuna Bağlı İller
İstanbul, Aydın, Balıkesir, Edirne, Bilecik, Denizli, Bursa, Çanakkale, İzmir, Tekirdağ, Kırklareli, Sakarya, Muğla, Kocaeli, Manisa, Kütahya, Yalova ve Uşak.
Ankara Fransa Büyükelçiliğine Bağlı İller
Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak
AKLINIZDA SORU İŞARETİ KALMASIN
Fransa Vize Başvurusu için Siz değerli müşterilerimize sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.

Fransa Vize Başvuruları nereye yapılır?
90 gün ve altı kısa süreli vize başvuruları Ankara, İstanbul illerinde bulunan konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu mercilere 90 günden fazla vize talep edilmesi durumlarında Ankara, İstanbul konsolosluklarına gidilere yapılmaktadır. yapılmaktadır.
Fransa Vize Başvurusunu kaç gün önce yapabilirim?
Talep edilen vize başlangıç tarihinden 90 gün öncesinde vize başvurunuzu yapmanıza imkan tanınmaktadır.
Fransa Vize Başvurusu kaç günde sonuçlanır?
Yasal süreç net olarak kanunlarda belirtilmemiştir. Ancak Ankara Fransa konsolosluğu ve İstanbul Fransa Başkonsolosluğu 3-5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.
Başvuru Merkezine gelmek zorundamıyım?
Parmak izi kayıtlarınız Schengen veri tabanına kayıt olur ve 5 yıl geçerliliği vardır. Daha önce Konsolosluk veya konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu aracı şirketlere parmak izi vermiş kişilerin başvuru merkezlerine gelme zorunlulukları yoktur?
Emniyete Parmak izi verdim yeterli olur mu?
Emniyete verdiğiniz parmak izi Türkiye Bilgi Güvenliği sistemine kayıt olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti devleti Schengen üye ülkesi olmadığı için Konsolosluk veya konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu aracı şirketlere 1 defaya mahsus parmak izi vermeniz zorunludur.
VFSglobal Kimdir?
Fransa konsolosluklarının yetkilendirmiş olduğu Türkiye'de ki yetkili özel aracı şirketidir. Firmamız TRA-Pasaport Vize Danışmanlık ofisi ile herhangi bir bağlantısı yoktur.
TRA-Pasaport Kimdir?
Tüm Schengen üye ülkeleri ve Schengen üye ülkeleri olmayan tüm dünya ülke vatandaşlarının Türkiye'de çalışma ve ikamet izni müsaadelerine ayrıca Türkiye vatandaşı olsun olmasın Türkiye'den yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin kısa süreli vizeleri, Çalışma izni ve aile birleşimlerinde kişilere danışmanlık hizmeti verip iş takibi yapan öncü ve lider bir kuruluştur.

VFS Global üzerinden 90 güne kadar olan Fransa vizelerinizi ve uzun süreli öğrenci vizesi alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fransa bir Schengen ülkesi olması sebebiyle Fransa’ya seyahat etmek isteyen kişilere Schengen vizesi verilmektedir. 90 güne kadar olan vizeler kısa dönem vize olarak değerlendirilmektedir. Schengen vize başvurusu yaparken  ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğuna veya en uzun süreli kalacağınız ülkenin konsolosluğuna başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğer ilk giriş yapacağınız veya en uzun süre kalacağınız Schengen ülkesi Fransa ise kısa dönem vize başvurularınızı VFS Global üzerinden gerçekleştirmelisiniz. Uzun süreli vize almak isteyen kişilerin doğrudan Fransa Büyükelçiliğine veya Fransa Başkonsolosluğuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir.  VFS Global üzerinden gerçekleştireceğiniz tüm vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunan firmamız aracılığıyla hızlı, güvenli ve sorunsuz bir şekilde vizenizi alabilirsiniz.

FRANSA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Fransa vizesi için gerekli evraklar iki ana maddede incelenir.
1. Vize başvurusu yapacak birey ya da sponsorların gelir belgeleri.
2. Vize alacak kişiye ait randevu bilgileri, dilekçeler, uçak ve otel rezervasyonları, yapacakları seyahat planlaması ve evrak takibi.

Fransa vizesi için gerekli evrakların yukarıda iki ana maddede incelendiğini anlattık. 1. Alışılagelmiş durumlarda gerekli olan bilgileri veya yapılabilecekleri hemen hemen her yerde bulabilmektesiniz. 2. Maddede ise vize alacak kişilere ait özel bilgilerden faydalanılması gerektiği için kişiye ait genel bilgilerin olduğu dosyanın bizlere ulaştıktan sonra yapılacak işlemdir.  Fransa vizesi alacak bireyler için sitemiz tarafından bu süreç için gerekli bilgilendirmenin yapılmasının yanı sıra konsolosluk takibi ve vize başvurusu sırasında yapılacaklar hakkında da bilgi verilmektedir.

Evraklar hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir.

1- Randevu almadan yapılan başvurular asla kabul görmemektedir.
2- Vize başvurularına ait işlemler vizenin alış tarihinden 90 gün önce yapılmaktadır.

   Fransa vizesi için gerekli evraklar hazırlandığında kargo ile firmamıza gönderilmelidir. Vize başvurusundan önce yapılacak olan bu işlem vize başvurusu sırasında herhangi bir sorun çıkma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Vize başvurusunda gerekli evrakların eksiksiz hazırlanması vize başvuru sürecini olumlu olarak etkilediği gibi evraklarda yapılacak hata ya da var olacak eksikler başvuru sürecini olumsuz etkileyerek başvuru süresinin uzamasına sebep olmaktadır.

Fransa Ticari Vize

Ankara ticaret antlaşması gereği Fransa Ticari vize başvuruları turist vize başvurularından daha değerli ve daha fazla önem arz etmektedir. Fransa ticari vize başvurusunda bulunabilmeniz için Yabancı ülkelerden gelen ticari bir davetiyeye ihtiyacınız olmaktadır.  Herhangi bir fuar katılım belgesi ya da ticari bir belgeye sahip olunmaması durumlarında başvurununuz ticari olarak sayılmamaktadır. Ticari vize başvuruları sırasında bireylerin yurtdışında kalacakları otel bilgilerini konsolosluğa bildirmeleri gerekmektedir. Fransa Ticari Vize hakkında ayrıntılı bilgi için çağrı merkezimizle iletişime geçiniz.

Fransa Aile, Akraba veya Arkadaş Ziyareti

Fransa Aile, akraba veya arkadaş ziyaretlerinde bulunacak bireyler için yurtdışında bulunan belediyeler ya da yabancılar şubesinden resmi onaylı davetiyeye ihtiyaç vardır. Elinizde herhangi resmi bir davetiye bulunmadığı taktirde Fransa aile, akraba veya arkadaş ziyareti için vize başvurusu yapmanıza olanak sağlanmamaktadır. AB ülkeleri için ise 1. Derecede yakını olan kişiler bu kategoride vize başvurusu yapabilmektedir. Çağrı merkezimizi arayarak ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Fransa Turist Vizesi

Fransa turist vizesi başvurusunda bulunacak bireylerin öncelikli olarak bir seyahat planlamasına ihtiyaçları vardır. Yapılacak olan seyahat planlaması dahilinde uçak ve konaklanacak otel bilgileri ile gezilip görülecek yerler hakkındaki bilgilerin olduğu dilekçeler konsolosluğa iletilmelidir. Vize başvurusu için yapılacak olan seyahat planlaması için çağrı merkezimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Fransa Erasmus Vizesi (Öğrenci Vizesi )

Yurtdışında eğitim almak ya da görülen eğitimi tamamlamak için yapılacak olan vize başvurusuna Erasmus vizesi denir. Fransa Erasmus Vizesi (öğrenci vizesi) için konsolosluğa eğitim bilgileri, öğrenim görülecek okula kayıt belgesi, konaklama bilgileri, burs belgesi ve gelir belgesinin bildirilmesi gerekmektedir. Fransa da eğitimden farklı amaçlarda bulunacak olan bireyler Erasmus çerçevesinde değerlendirilmemektedir. Erasmus vizesi için detaylı bilgiyi çağrı merkezimizden alabilirsiniz.

Fransa Ulusal Vize ( Uzun süreli Vize )

Fransa’da 90 günden fazla zaman geçirebilmek için geçici ikamet sağlayan vize türüne Ulusak Vize denir. Fransa Ulusal Vize (uzun süreli vize) randevuları firmamız tarafından alınıyor olsa da başvurular için bireyler direk olarak konsolosluğa müracaat etmeleri gerekmektedir. Müracaat sonrası bireyler konsolosluklarda mülakata tabi tutulmaktadır. Fransa ulusal vize hakkında detaylı bilgi çağrı merkezimiz tarafından verilmektedir.

Sizden Hazırlamanızı İstediğimiz Evrak Listenize bir Göz Atın

İş Yeri Sahipleri ?

 • Pasaportun Aslı var ise eski Pasaportlar
 • 2 adet Biyometrik Fotograf (son 6 ay içerisinde çekilmiş arka fon beyaz)
 • Yabancı devletten gelen Davetiye' nin Aslı
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Bağkur Hizmet Dökümü
 • Vergi Levhası (Fotokopisi)
 • İmza Sirküsü (İmza Beyannamesi)
 • Ticaret Odası Kaydı (Oda Kayıt Belgesi) Aslı
 • Faaliyet Belgesi (Aslı)
 • Ticaret Gazetesi Kaydı(Fotokopisi)
 • Son 4 aylık Banka Hesap Hareketleri (Bankadan Kaşeli ve İmzalı)
 • Ekstra olarak Üzerinize olan taşınmazlar ( Tapu, Ruhsat vss.) Fotokopisi

Çalışanlar ?

 • Pasaportun Aslı var ise eski Pasaportlar
 • 2 adet Biometrik Fotograf (son 6 ay içerisinde çekilmiş arka fon beyaz)
 • Yabancı devletten gelen Davetiye' nin Aslı
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • SGK Hizmet Dökümü
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • İş Yeri İzin Belgesi ( Antetli Kağıda Kaşe ve İmzalı)
 • Son 3 aylık Maaş Bordrosu
 • Son 4 Aylık Banka Hesap Dökümleri (Bankadan Kaşeli ve İmzalı)
 • Ekstra olarak Üzerinize olan taşınmazlar ( Tapu, Ruhsat vss.) Fotokopisi

Emekliler ?

 • Pasaportun Aslı var ise eski Pasaportlar
 • 2 adet Biyometrik Fotograf (son 6 ay içerisinde çekilmiş arka fon beyaz)
 • Yabancı devletten gelen Davetiye' nin Aslı
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Emeklilik Belgesi
 • Son 4 aylık Banka Hesap Dökümü ( Maaş aldığı Bankadan) (Bankadan Kaşeli ve İmzalı)
 • Ekstra olarak Üzerinize olan taşınmazlar ( Tapu, Ruhsat vss.) Fotokopisi

Öğrenciler ?

 • Pasaportun Aslı var ise eski Pasaportlar
 • 2 adet Biyometrik Fotograf (son 6 ay içerisinde çekilmiş arka fon beyaz)
 • Yabancı devletten gelen Davetiye' nin Aslı
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Öğrenim Gördüğü Okuldan Öğrenci Belgesi
 • Öğrenim Gördüğü Okuldan İzin Belgesi
 • Sponsor evrakları
 • Sponsor Dilekçesi
 • Ekstra olarak Üzerinize olan taşınmazlar ( Tapu, Ruhsat vss.) Fotokopisi

Ev Hanımları ?

 • Pasaportun Aslı var ise eski Pasaportlar
 • 2 adet Biometrik Fotograf (son 6 ay içerisinde çekilmiş arka fon beyaz)
 • Yabancı devletten gelen Davetiye' nin Aslı
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Sponsor Evrakları
 • Ekstra olarak Üzerinize olan taşınmazlar ( Tapu, Ruhsat vss.) Fotokopisi

Ticari Vize?
BAŞVURU FORM Dolum işlemi ( Firmamız tarafından sağlanmaktadır).

 • Pasaportun Aslı var ise eski Pasaportlar
 • 2 adet Biyometrik Fotograf (son 6 ay içerisinde çekilmiş arka fon beyaz)
 • Yabancı devletten gelen Ticari Davetiye' nin Aslı
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Vergi Levhası (Fotokopisi yeni tarihli)
 • İmza Sirküleri (Fotokopileri)
 • Ticaret Odası Kaydı (Oda Kayıt Belgesi- Aslı)
 • Faaliyet Belgesi (Aslı)
 • Ticaret gazetesi kaydı
 • Şirketin Son 4 aylık Banka Hesap dökümleri

GİDECEK KİŞİ ŞİRKET ÇALIŞANI İSE İLAVETEN

 • SGK Hizmet Dökümü
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • İş Yeri İzin Belgesi ( Antetli Kağıda Kaşe ve İmzalı)
 • Son 4 aylık Maaş Bordrosu
 • Son 3 Aylık Banka Hesap Dökümleri (Bankadan Kaşeli ve İmzalı)
 • Şirketin Antetli kağıdına gidilecek ülke konsolosluğuna hitaben yazılmış garanti yazısı

Önemli:  Bu alanda yer alan evraklar sizlerin hazırlaması gereken evrak listesidir. Evrakların tamamı değildir.

Evraklarla İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Sunulacak olan tüm belgeler 3 ay süresinden daha yeni olmalıdır.
 • Belgelerin aslıyla birlikte fotokopileri de sunulmalıdır.
 • Burada belirtilen belgelerin dışında ek belge talepleri konsolosluk tarafından yapılabilir.
 • Vize talepleri randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Schengen yönetmeliği uyarınca istenen bir veya daha fazla belgenin eksik olması durumunda vize başvurusu reddedilebilir. Vize başvurunuzu riske atmamak için firmamızdan ön bilgi alabilir, vizenizi güven içerisinde çıkartabilirsiniz.


Hemen Ara 08:30 – 18:00
Tıkla ara: 0312 429 0312

Hemen Ara: 18:30 – 24:00
Tıkla ara: 0312 429 0724

Hemen Ara Mobil
Tıkla ara: 0543 882 1065


Online Vize Randevusu

(Vize randevu talebinde bulunan başvuru sahipleri; Gün içi mesai saatleri içerisinde firmamız tarafından aranacaksınız.)