Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa Öğrenci Vizesi

Kişiler yurt dışına çıkmak istedikleri zaman pasaporta ek olarak vize de almak durumundadırlar. Pek çok dünya ülkesi bu uygulamaya sahiptir. Kişiler farklı amaçlarla yurt dışına çıkmak isteyebilirler. Ortak nokta vize alınması olurken, alınacak vize türü yurt dışına çıkış amacına göre değişiklik göstermektedir. Fransa öğrenci vizesi için, ticari amaçlı, turist olarak ya da orada yaşayan tanıdıklarını ziyaret maksatlı gidebilir. Görüldüğü üzere yurt dışına çıkış amaçları çok farklıdır. Buna paralel olarak alınacak vize türleri ortaya çıkmıştır. Kişiler yurt dışına çıkış amacını çok net ve doğru bir biçimde belirlemeli ve en uygun vize türüne başvuru yapmalıdır.

Fransa’ya hangi amaçla gidilirse gidilsin, tüm vize türleri Schengen kapsamına dâhildir. Yani kişiler Fransa Schengen vizesi alarak, Schengen bölgesine dâhil olan ülkeler arasında rahat bir seyahat olanağına kavuşabilirler. Bahsi geçen Schengen bölgesi, birbirleri arasında anlaşma yapan bazı ülkelerin oluşturdukları bir bölgedir. Bu anlaşmaya göre, bu üye ülkelerden birine vize alan birisi, diğer üye ülkelerde de rahatça seyahat edebilmektedir. Amaç ülkeler arası birlik sağlanmasıdır. Kişiler de yapılan bu anlaşmadan bu şekilde faydalanmaktadır. Yani yurt dışına çıkış amacı ne olursa olsun Schengen vizesine sahip olarak üye olan ülkelerde rahatça seyahat edilebilmektedir. Fransa da Schengen bölgesine üye olan bir ülkedir.

Fransa Öğrenci Vizesi Nedir?

Diğer bir ismi de Erasmus vize olarak geçer. Vize türlerinden bir tanesidir. Eğer kişiler yurt dışına eğitim almak ya da eğitimlerini tamamlamak için çıkıyorlarsa başvurularını Fransa öğrenci vizesi kapsamında yapmalıdırlar.  Bu amaçla çıkılacak seyahatler için ilgili başvuru VFS Global merkezlerinden sağlanabilmektedir. Kişiler bu merkezlerle iletişime geçerek yurt dışına çıkış amacını belirtmeli ve başvuru işlemlerini başlatmalıdır. Öğrenim amaçlı yurt dışına çıkış olacağından, bu kapsamdaki evrak listesi istenmelidir. Çünkü vize başvurularında istenen genel-geçer evraklar olsa da, başvurulan vize türüne göre istenilen evraklar değişikliğe uğrayabilmektedir. Bu nedenle çok iyi bilgi sağlanmalı ve istenen evraklar eksiksiz hazırlanmalıdır.

Bir kişi yurt dışına öğrenim görmek maksatlı gidebilir. Ya da mevcut eğitimine yurt dışında devam etmek isteyebilir. Öğrenimin kapsadığı her durum için başvurulacak vize türü öğrenci vizesidir. Kişiler başvuruda bulunacakları zaman mutlaka çıkış amaçlarının öğrenim olduğunu ilgili merkeze bildirmelidir. Ayrıca bu kapsamda yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin konsolosluğa ibraz etmesi gereken belgeler de olmaktadır. Bunlar; kişinin gideceği okulun kayıt belgesi, konaklama yapılacak yer bilgisi, burs bilgisi, bireyin gelir bilgisi ile ilgili evraklardı. Kişiler yurt dışında eğitim dışında bir faaliyet göstereceklerse, asla bu türe gruba başvuruda bulunmamalıdırlar. Aksi halde başvurularına ret cevabı alırlar. Yurt dışına ne amaçla gidiliyorsa, başvurulacak vize türü de ona göre olmalıdır. Bu, dikkat edilmesi gereken çok önemli bir noktadır.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvurularında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişiler öğrenci vizesine başvuruda bulunurken daha doğrusu her başvuru için çok dikkatli hareket etmelidirler. Çünkü ufak bir detayın atlanması ya da evraklarda sıkıntı yaşanması vize sürecini ve cevabını olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle evrak hazırlıkları çok iyi yapılmalıdır. İstenen belgelerde asla hata ve eksiklik olmamalıdır. Kişiler alacakları vizeye göre hangi evrakların hazırlanması gerektiğini öğrenmeli ve bu doğrultuda hareket etmelidirler.

VFS Global Ankara merkezlerinde başvuru öncesi evrak kontrol hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmet sayesinde hazırlanan evrakların kontrolü başvuru öncesinde uzman kişilerce yapılabilmektedir. Herkes bu hizmetten faydalanabilmektedir. Bu sayede evrak hazırlık aşaması iç rahatlığı ile tamamlanmış olur ve başvuru esnasında sorun çıkmaz. Bireyler öğrenci vizesi almak için evrakların neler olduğunu öğrenmeli ve bu evrakları hazırlamalıdır. Sonrasında da evrakların kontrolünü başvuru öncesinde yaptırmalı ve bu sayede kayıp yaşamamalıdır. Alınan profesyonel hizmet kişilere hızlı, stressiz ve olumlu bir vize başvuru süreci sağlamaktadır. Hata olmadan ilerleme kaydedilmesi de, vizeye olumlu cevap gelmesine katkı sağlamaktadır.

11 Temmuz 2017
1.057 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...