Fransa Schengen Vizesi 2017

Fransa Schengen Vizesi 2017

Fransa Schengen Vizesi 2017

Schengen vizesi, kişilere Schengen Bölgesi denilen alanda seyahat serbestliği tanıyan bir vizedir. AB’ye üye olan bazı ülkeler kendi aralarında bir anlaşma sağlamış ve Schengen Bölgesi denilen bir alan oluşturmuşlardır. Bu alandan kasıt, bu ülkeler arasında geçiş serbestliği olmasıdır. Schengen anlaşmasına üye olan bir ülke için alınan vize ile bu anlaşmaya üye olan diğer ülkelere de geçiş yapılabilmektedir. Schengen vizesi bu şekilde oluşturulmuş olup, ülkeler arası birlik gayesi taşımaktadır. Kişiler gerekli evrak hazırlıklarını ve başvurularını tamamlayarak seyahatlerini yapabilirler. Bu noktada alınan Schengen vizesinin hangi ülkeden alındığı önem taşımamaktadır. Yani anlaşma dâhilinde olan tüm ülkeler için seyahat özgürlüğü söz konusudur. Fransa da anlaşma dâhilinde olan bir ülkedir. Bu nedenle Fransa Schengen vizesi alınarak, hem Fransa’ya hem de üye olan diğer ülkelere geçiş serbestliği yakalamak mümkündür.

Schengen bölgesindeki ülkeler için tanınan seyahat izni 90 gündür. Kişiler bu süreye uyarak diledikleri vize türüne başvuruda bulunabilirler. Schengen vizesi kapsamında turistik geziler, ticaret amaçlı seyahatler, aile veya arkadaş ziyaretleri, eğitim amaçlı yurt dışına çıkışlar, spor ve kültürel alandaki geziler yapılabilmektedir. Fransa vize başvurusu yapılarken, hangi amaçla yurt dışına çıkış yapılacağı doğru bir şekilde belirlenmiş olmalıdır.  Bu amaca uygunluğa göre, bahsettiğimiz vize türlerinden birine başvuru sağlanmaktadır. Alınacak Schengen vizesi ile anlaşma dâhilindeki tüm ülkelere seyahat etmek mümkündür.

Schengen Vizesi Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Schengen vizesi AB’ye üye olan bazı ülkelerin kendi aralarında yapmış oldukları anlaşma neticesinde, bu ülkeler arasında geçiş kolaylığı sağlayan bir vizedir. Kişiler VFS Global merkezlerinden vize başvurularını yaparak ve olumlu değerlendirme sonrasında vizelerini alarak bu ülkelere seyahat edebilmektedir. VFS Global Fransa vizesi Schengen bölgesi kapsamında olup, bunun dışında anlaşmaya üye olan ülkeler için de bu vize başvurusu yapılabilmektedir. Schengen vizesi birçok ülkede geçerli olan bir vizedir. Bu ülkeler; İtalya, Fransa, Macaristan, Hollanda, Portekiz, Danimarka, Slovenya, Estonya, İzlanda, İsviçre, Avusturya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, İspanya, Norveç, İsveç, Lihtenştayn şeklindedir. Kişiler Schengen vizesine sahip olarak Fransa’ya ve devamında bu ülkelerden dilediklerine kolayca seyahat edebilmektedirler. Burada kişiler seyahat serbestliği olduğunu bildikleri kadar alınan vizensin geçiş garantisine sahip olmadığını da bilmelidirler. Sınırda görevli olan kimsenin durum ile ilgili değişiklik yapma hakkının olduğu akılların bir köşesinde mutlaka olmalıdır. Bu durum her başvurunun olumlu sonuçlanacak diye bir şartının olmaması ile eş değerdir.

Schengen Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Kişiler Schengen vizesine başvuru yaparlarken her noktaya özen göstermelidir. Ancak bazı noktalar vizenin değerlendirilme sürecinde çok daha fazla önem taşır. Bu nedenle bazı noktalarda çok daha hassas hareket etmek gerekir. Hatta VFS Global Ankara merkezlerinden gerekli olan bilgi mutlaka sağlanmalı, sunulan danışmanlık hizmetlerinden faydalanılmalıdır. Bu sayede çok daha hızlı, güvenli ve hata payı düşük bir süreç geçirilir. Bu da vizenin olumlu değerlendirilmesine katkı sağlar.

Vize başvurusu yapılırken en önemli noktalardan biri, doğru kategorideki vize türü için başvuruda bulunmak gerektiğidir. Pek çok işinin başvurusu yanlış vize türüne başvuru yapıldığından reddedilmektedir. Uygun vize türü de kişilerin yapacağı seyahatin amacına göre belirlenmektedir. Eğer bir kişi Fransa’ya ticari amaçlarla gidiyorsa turistik vizeye başvuruda bulunamaz. Ya da başka bir örnek gerekirse eğitim almak isteyen biri de ticari vizeye başvuruda bulunamaz. Kişiler Schengen ülkelerine ne amaçla seyahat edeceklerse, o amaca uyan vize türüne başvuru yapmalıdırlar. Aksi halde vize başvurusuna ret cevabı almak kaçınılmazdır.

Diğer önemli bir nokta da başvuru için gerekli olan evrakların tam ve hatasız hazırlanmasıdır. Bu da çok önemli bir kıstastır. Başvurulan vize türü için gerekli olan evraklar öğrenilmeli ve bu doğrultuda eksiksiz hazırlanmalıdır. Eksik ya da hata olduğunda vize başvurusuna ret gelebilir ve tekrar bir zaman kaybı yaşanabilir. Ret durumunda tekrar başvuru yapılabilse de maddi-manevi kayıp yaşanmış olur. Bu nedenle evraklarla ilgili çok dikkatli olunmalıdır. İhtiyaç duyulan bilgiler ve danışmanlık hizmetleri VFS Global ofislerinde mevcuttur.

 

 

15 Temmuz 2017
931 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...