Fransa Vize Başvurusu

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Vize Başvurusu

Yurt dışına çıkış için gerekli olan evrak vizedir. Pasaporta ek olarak bulunan vizeye, VFS Global merkezlerinden başvuru yapılarak sahip olunabilir. Vize başvurularında izlenen süreç genel anlamda aynıdır. Ancak vizenin alınacağı ülkeye ve başvurulan vize türüne göre süreçte değişiklikler olabilmektedir. Kişiler bu nedenle Fransa vize başvurusu yaparken bazı noktalara dikkat etmelidirler. Başvuru yapacakları vize türüne ve gitmeyi planladıkları ülkenin taleplerine göre hareket etmelidirler.

Vize başvurularında kişileri en çok korkutan noktalardan biri de mülakatlardı. Ancak burada bilinmesi gerekli olan nokta, başvuruda bulunurken kimseye mülakat yapılmadığıdır. Eğer vize alımı ile ilgili olarak mülakata gerek duyulursa, bunu Fransa konsolosluğu bizzat yapmaktadır. Yani kişiler vize başvurusuna gittiklerinde mülakata tutulmayacaklarını bilmelidirler. Stres olmalarına gerek yoktur. Fransa konsolosluğu gerekli görürse, başvuru sahibini bizzat mülakata çağırmaktadır. Başvuru yapmaya giderken mülakat nedeni ile stres olmaya, panik yapmaya gerek yoktur.

Fransa Vize Başvurusunda Vize Türleri ve Schengen Vizesi

Kişiler Fransa Schengen vizesi alarak, Schengen bölgesinde seyahat serbestliği elde edebilirler. Fransa Schengen anlaşmasına dahil olmuş bir ülkedir. Yani AB’ye üye olan bazı ülkelerin aralarındaki anlaşma neticesinde sınır kontrollerini kaldırdıkları ve bu ülkeler arasındaki seyahatin rahat bir hal aldığı vize, Schengen vizesidir. Fransa için de bu vizeye başvuruda bulunulabilir. Fransa vize başvurusu yapmış ve alınmış olan bu vize sayesinde diğer Schengen ülkelerinde de rahatça seyahat edilebilmektedir. Schengen vizesine tüm vize türleri için başvuru yapılabilmektedir. Yani kişiler Fransa’ya ve aldıkları vize sayesinde diğer üye ülkelere turist olarak, ticari amaçlı, aile veya arkadaş ziyareti için, kültürel veya spor gezilerine katılmak için ve öğrenim amaçlı seyahat edebilmektedirler.

Burada önemli olan nokta başvuruda bulunulacak vize türüne doğru karar vermektir. Seyahat amacına uygun olmayan bir vize türüne başvuru yapılması demek, başvuruya ret cevabı gelecek demektir. Yani bir kişi Fransa’ya turistik gezi maksatlı gidiyorsa aldığı turist vizesi ile orada çalışamayacağını veya öğrenim göremeyeceğini bilmelidir. Alınan vizenin kapsamı neyse seyahatte de yapılan faaliyetler o yönde olmalıdır.

Fransa Vize Başvurusunda Evrak İşlemleri

Kişiler Fransa vize randevusu alarak başvuru işlemlerini yapmalıdırlar. Olumlu sonuçlanan süreçten sonra aldıkları vizeyle seyahat planlarını gerçekleştirebilirler. Ancak burada sürecin olumlu ilerlemesi ve başvuruya olumlu yanıt gelmesi için en çok dikkat edilen nokta, evrak işlemleridir. Bu nedenle bireyler mutlaka VFS Global Ankara merkezlerinden ya da ilgili iletişim kanallarından gerekli olan evrakları öğrenmelidir. Öğrenilen bilgi doğrultusunda evraklar tam ve hatasız olarak hazırlanmalıdır. Ufacık bir hata veya atlanılan bir detay vizeye ret cevabı gelmesine ve planların ertelenmesine sebebiyet verebilmektedir. Vize başvurusuna ret cevabından sonra tekrar başvuruda bulunulabilme de zaman ve para kaybı yaşanmış olacaktır. Bu nedenle evrak listesi eksiksiz olmalıdır.

Fransa vize başvurusu işlemleri randevu ile yapılmaktadır. Randevu almadan başvuru yapılamayacağı gibi, randevusuz başvuru yapmak için uğraşılması da maddi ve manevi kayıp demektir. Kişiler randevu aldıkları gün ve saatte tüm hazırlıkları bitmiş olarak ilgili merkezde bulunmalıdırlar. Yani tüm evraklar hatasız ve eksiksiz hazırlanmış olmalıdır. Bu noktada VFS Global hizmetlerinden fayda sağlanabilmektedir. Kişiler hazırladıkları evrakların teyidini, başvuru öncesinde uzman kişilere yaptırabilmektedirler. İsterlerse VFS Global ofislerine kendileri evrakları götürerek, isterlerse de kargo ile evrakları yollayarak kontrol işlemini sağlayabilirler. Bu sayede başvuru esnasında sorun yaşamazlar ve zaman kaybına uğramazlar. Olabilecek şeyleri olanaksız hale getirmemek için işi uzmanına bırakmakta fayda vardır. Seyahatlerin ertelenmemesi için ve kayıplar yaşamamak için VFS Global bünyesindeki danışmanlık hizmetlerinden yardım alınması kişilerin yararınadır.

 

15 Temmuz 2017
1.087 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...