TRA Pasaport Hizmetin Avantajları

Vize işlemleriniz ve başvurunuz süresince evraklarınızın eksiksiz, vize onaylanma aşamasının stressiz ve seyahatinizin engelsiz başlaması için size ve ailenize en iyi yardımcınız TRA Pasaport 7/24 canlı destek vermektedir. Tüm soru ve sorunlarınız için uzman ekiplerimizden ücretsiz destek alabilirsiniz. 7/24Destek Hattı: +9(0312) 429 0724
TÜMÜNÜ GÖR

YURT DIŞI BORÇLANMA EMEKLİLİK

YURT DIŞI BORÇLANMA EMEKLİLİK

Yurt dışı borçlanma emeklilik emekli olmak isteyen  kişilerin SGK tarafından belirlenmiş olan şartlar içinde sigortalı yapıda gerekli kadar gün sayısındaki çalışma günlerini doldurması ile gerçekleşir. Ayrıca bunun yanı sıra gerekli olan tüm primlerin eksiksiz de ödenmesi gerekmektedir. Bunların yapılması durumunda son işlemler emeklilik hallerine geçirilerek çalışmadan da emekli olarak aylık alma süreci olmaktadır. Yurt dışında çalışıp da emekli olmak isteyenler için hem çalışanlar hem de mavi kartlılar için geçerli olarak bulunan yurt dışında da çalışanlara emeklilik müjdesi verilmiştir. Yeni gelen yasalar ile artık sorun ortadan kalkarak rahat bir şekilde işlemlerin tamamlanması da yapılacaktır.

Yurt dışında çalışmakta bulunan vatandaşlar için torba yasası adı altında yeni bir yasa çıkarıldı. Bu sayede mavi kartlı olarak bulunan borçlanma yolu ve emeklilik işlemlerini de ülke içinde rahatlık ile gerçekleştirebileceklerdir.

MAVİ KART

Mavi kart; yaşadıkları ülke içinde bulunan kişilerin vatandaşlığına geçmek isteyen insanların izinli olmaları dahilinde o ülkenin vatandaşlıklarından çıkma haklarına verilmesi olmaktadır. Bu işlemler yapılırken kişilere ait olan tüm kimlik kartları da eksiksiz olarak iptal edilir. Bu güne kadar sürekli yurt dışında yaşayan çalışanların, emeklilik müjdesi kapsamı içinde olan bu kişilerin de sigortalı olarak bulunmalarından dolayı gerekli işlemleri yapmaları gerekir. Bunların başında ise çalışılan sürelerin borçlanarak emeklilik işlemlerini Türkiye içine geçirmeleri olmaktadır. Tabi ki de bu kadarı ile sınırlı kalmıyor. Aynı zaman dilimi içinde kişilerin yurt dışında eğer işsiz kalmış ve bu çalışamadıkları süre ortalama olarak bir yılın altında kaldıysa da borçlanma kapsamına girerek bunlardan faydalanma hakkına sahip olacaklardır. Bunun üzerine ek olarak yurt dışında kaldıkları süre içinde çalışmadan ev hanımı olarak ikametlerini gerçekleştiren bayanlar da bu hizmetlerden oldukça rahat bir şekilde yararlanma hakkına sahip olacaktır. Bu yapılarda olan kişiler istedikleri an tüm gerekli şeylerden birine sahipse borçlanma kapsamı içerisine girerek bundan yararlanabilecekler.

YURT DIŞINDA BORÇLANMA EMEKLİLİK İŞLEMLERİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

Yurt dışı borçlanması seçeneklerinden yararlanmak isteyen kişilerin de gerekli kategoriler içinde bulunması gerekir. Eğer kişiler gerekli şartlara uyuyorsa bu sayede istedikleri an rahat bir şekilde yararlanabilecekler. Yararlanabilecek kişilerin kim olduğuna bakılacak olursa;

 • İlk olarak Türkiye içinde bulunmaları ve TC vatandaşları olarak yerlerini almaları gerekir.
 • Yurt dışı içinde kısa bir süre içerisinde de olsa bulunarak bu sayede yararlanma hakkına sahip olmak
 • Yurt dışında kaldıkları süre boyunca çalıştıkları yerlerin ve yılların belgeler olarak ispat edilmesini sağlamak
 • Eğer çalışmak yerine yurt dışında ev hanımı olarak da bulundularsa bunun için en son işlem yazılı müracaatların da yapılması gerekir.

Borçlanma işlemlerinden yararlanmak için bu koşullara sahip olan kişilerin yurt dışında çalışmaları dahilinde emekli olma haklarına sahip olacakları bildirilmektedir. Bu farklı yapıda olan şartlara sahip olan kişilerden istenilen tek şart olarak en az on sekiz yaş ve bunun üzerinde olmak gerekmektedir. Bu emeklilik hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler için beş ülke de müjdesini verdi. Yapılacak müracaatların kapsamı olarak Almanya, KKTC, Kebek, Kanada ve Avusturya olarak bilinmektedir. Emeklilik adına yapılacak olan işlemlerin yapılan ikili anlaşmalar  gereğinde olan bu ülkelerin içinde çalışan vatandaşlar da borçlanma durumu alternatiflerinde kabul etmeyeceklerdir. Yurt dışında çalışılmış olan süreler borçlanılma yapılmadan da adeta Türkiye içinde çalışılmış gibi zamanı geldikleri zaman emekli olma haklarına sahip olacaklardır.

 YURT DIŞI BORÇLANMASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yurt dışı borçlanması hakkında bilinmesi gereken noktalar da bulunmaktadır. Bu merak edilen ve bilinmesi gereken noktalar;

 • Yurt dışı borçlanması nedir?

Vatandaşların yurt dışında yaşadıkları ve buna ek olarak çalıştıkları sürelerin belgelenmesi gerekir. Bu işlemlerin yapılmasının ardından çalışma sürelerinin hesaplanması bu hesaplanan miktarda primin SGK kurumuna istenmesi durumunda ödenmesine denir.

 • Yurt dışı borçlanmasına sahip olmak isteyenlerin sürelerinin ne kadar olması gerekir?

Yurt dışında çalışan kişilerin emekli olmak için borçlanmalardan yararlanmak isteyebilirler. Bunun için de gerekli süreçlerin neler olduğunun dikkatli olarak bilinmesi gerekir. Bu süreler;

– Yurt dışı içinde çalışma sürecinde elde edilen sigortalık dönemleri

– Çalışılmış olan sürelerin baş ya da son kısmına kadar işsizlik süreleri

– Ev hanımı olarak bulunan çalışmamış kadınlar

– Yurt dışında kadınların ev kadını olarak geçirdikleri süreler

– Kadınların medeni durumlarına bakılmadan yapılan işlemler

– Kadın ya da erkek fark etmeden herkesin sigortalı oldukları süre dışında ek olarak yurt dışında bulunmaları da bu süreleri ifade etmektedir.

 • Yurt dışına ait olan borçlanmalarının faydası nelerdir?

Yurt dışında olan kişilerin emekli olmasına ait çıkan kanuna göre yurt dışına ait borçlanmalar yapması çalışanların primlerinin gün sayısına eklenmesi ve emekliliklerine daha erken kavuşmalarını da sağlamaktadır.

 • Emekli olmak isteyen kişiler için yurt dışı borçlanması nasıl hesaplanır?

Bireylerin emekli olmak adına yurt dışı borçlanması sigortalı ya da hak sahiplerinin primlerine esas olarak günlük kazançlarının hem alt hem üst sınırları arasında olması gerekir. Bunların hesaplanması için kendilerince belirlenecek olan günlük kazançlarının da yüzde otuz ikisinin üzerinde olarak hesaplanması yapılacaktır. Borç hesaplama; borçlanmanın yapılacak istenildiği dönem içerisinde geçerli  primlere göre esas alınan günlük kazançların alt ve üst sınırlarından yardım alınarak yapılmaktadır.

 • Yurt dışı borçlanmasının bir kısmını borçlanmak mümkün mü?

Yurt dışı çalışanlarının her zaman ülkesinde emekli olmak için uzun sürelerin borçlanmasına da ihtiyaç duyulmayabilir. Yani yurt dışında olan sürelerin illa tamamı olacak diye bir şey yok ve bunların belirli kısımlarının da borçlanması yapılabilir. Buna örnek verilecek olursa yaşlılıklara ait aylık için ortalama olarak 60 gün kadar bir süreye ihtiyacınız varsa sadece çalışma süreniz için iki aylık borçlanmanız da yeterli olacaktır.

 • Bir kere yurt dışı borçlanması yapıldıktan sonra ikincisi yapılabilir mi?

Yurt dışında olan kişiler bir kere yurt dışı borçlanması yapmış olabilir. Fakat ilerleyen zamanlarda tekrar yurt dışında çalışmalara devam edilmişse de tekrar kalan kısmı ile borçlanmasının istenilerek ikincisi yapılabilir. Bunun için sadece tekrar başvuru yapılması da yeterli olacaktır.

 • Emeklilik adına yurt dışı borçlanması nasıl yapılmaktadır?

Emekli olmak adına yapılan yurt dışı borçlanma belirli adımlarla yapılacaktır. SGK kurumuna borçlanmak isteyen kişiler;

 1. Bu güne kadar Türkiye sınırları içinde çalışma durumu bulunmayanlar ile son defa işçi olarak bulunan kişiler ve ev hanımı olarak yurt dışında ikamet ederek ev kadınlığında geçen süreleri borçlanmak isteyen kişilerin SGK İl müdürlüğü ya da o iller içinde bulunan ilgili kurumlara başvuruda bulunmaları gerekir.
 2. Türkiye içinde son defa olarak devlet memuru kademesi içinde çalışmakta olanlar ile SGK sözleşmelerine ek olarak devlet memuru konumunda aylık alanlar ve bunun kapsamında aylık talebinde olan kişilerin SGK müdürlüğü ve Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire başkanlıklarına giderek işlemleri yapmaları yeterli olacaktır.
 • Yurt dışı borçlanması süresinde çıkan primler ne zaman ödenmeye başlanmalıdır?

SGK tarafından emekli olmak isteyen kişilerin prim borçları hesaplanır. Bu borçların hesaplanması ardından tebliğ edilen tarihten ek olarak en fazla bir ay geçmesi ve bu ay içinde ödenmeye başlanması gerekir. Bir ay içinde ödenmesi gereken borçların ödenmemesi durumunda tekrar başvuru yapılması da gerekecektir. Bu ödenmeyen işlemler için en ufak bir cezai işlem yerini almamakta. Hesaplanmış ve ödenmesi gereken primlerin ödenmeyen kısımları borçlanma süreleri hizmetten de sayılmayacaktır.

 • Yurt dışı emeklilik için borçlanmada geri vazgeçilme durumunda primler alınabilir mi?

Yurt dışı emeklilik süreleri içerisinde emeklilik tarihlerin hesaplanması yapıldığı zaman ya da farklı bir durumda herhangi bir etkisinin olmadığı fark edildiği zaman tekrar prim talebi oluşabilir. Fakat her ne kadar ret işlemleri yapılsa bile ödenen primlerin tekrar alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden işlemler yapılmadan ve borçlanma işlemlerine başvurulmadan önce sürelerin ve gerekli koşulların tam olarak incelenmesi yapıldıktan sonra başvurunun da yapılması gerekir.

 • Yurt dışına ait olan borçlanmaları hesaplamak için sistemler var mı?

Yurt dışı emeklilik borçlanması hesaplamak isteyen kişilerin farklı sistemlerden yararlanması sağlamaktadır. Bu sistemler sayesinde sorun yaşanmadan hesaplamalar yapılırken  akıllı yapıda olan telefon ya da tablete eklenmesi yapılabilir. Yurt dışı borçlanması hesaplama araçlarını eklemeniz dahilinde kendinize göre düzenlenen yapılara göre özelleştirebilir tamamen de eklemelerini yapabilirsiniz.

GEREKLİ GÜNCELLEMELER

2016 yılının başından itibaren yurt dışında çalışmış olan ve mavi kartlı olarak bulunan kişilerin Türkiye’de emekli olmak için borçlanma tutarları çalışma kademesine göre değişmiştir. 13,584 olarak bulunan eski borç yeni gelen yasalar ile 17,568 olarak değişmesi de dikkatleri çekmektedir. Belirtilen borçların ödenmesi durumunda yapılacak olan emeklilik ile istenildiği an gerekli durumlar yapılacaktır.

Yurt dışı emeklilik ile kişilerin ne kadar maaş alacakları da merak edilmektedir. Fakat bunun tek bir cevabı olmamasından dolayı 900 TL ve 1650 TL arasında değişiklik göstermesi de dikkatleri çekecektir. Bu ücretlendirmeden yararlanmak isteyen kişilerde fiyat farklılıklarının gözetilmesinin ana nedeni, başvuru yapan kişilerin yaş durumları, yurt dışında çalışmaya başladıkları tarih, emekli olmak adına yapılan borçlanma sırasında tercih edilen süreler, yatırılan borçlanma günlerine göre ya da farklı faktörlerin gözler önüne gelmesinden dolayı maaşlarda farklı durumlar gözetilmektedir.

Bu işlemler yapılırken hem yurt dışında hem de Türkiye içinde emekli olmak isteyen kişiler bulunacaktır. Fakat insanlar arasında merak edilen noktalardan bir tanesi de Türkiye içinde olan emekliliklerin yurt dışında olan emeklilikleri etkileyecek olup olmadığı olmaktadır. İsteyenler Türkiye içinde emekli olmak adına yurt dışından borçlanma yaparak sunulmaktadır. Yurt dışında yapılan sigortalık dönemleri ya da emeklilikleri ile Türkiye sınırlarında olan emeklilik bir hayli farklılıkları da göstermektedir. Bu sebepten dolayı da her iki taraf içinde emekli olunsa bile en ufak bir sorun olmayacaktır. Aynı anda her iki yerden emekli maaşını rahatlık ile alabileceksiniz.

YURT DIŞINDA ÇALIŞIRKEN TÜRKİYE DE EMEKLİ OLMAK

İnsanlar hem yurt dışında çalışmak hem de Türkiye içinde emekli olmak isteyebilir. Her iki yerden aynı anda geliri ede etmek isteyebilirler. Fakat;

 • Yurt dışında çalışıyor olmak
 • Yurt dışında hala ikamet ediliyor olmak
 • yurt dışında ikamet sırasında herhangi bir kuruma ya da birime dayalı olarak sosyal yardım almak gibi durumlar kişilerin emekli olmasına engel olmaktadır. 2015 yılı seçimlerinde bu durumların değiştirilmesi için yapılandırmalar yapılacak olduğu dile getirilse bile hala işlemler tam olarak oturtulması da sağlanmamıştır.

Bunun gibi nedenlere ek olarak yurt dışında çalışma ya da sosyal yardım alma durumlarında Türkiye içinde emekli olmaya en  ufak olanak yoktur. Mini işlerde çalışıyor olmanız dahi emekli olmak konusunda engel olarak yerini almakta.

Türkiye içerisinde yer alan SGK birçok ülke ile birlikte çalışarak iş birliği içerisinde yapılması sağlanmaktadır. Gelişen iletişimden ve internet imkanlarından dolayı tüm işlemler daha rahat yapılması da sağlanmaktadır.

YURT DIŞINDA ÇALIŞIRKEN YAPILAN BORÇLANMA

Yurt dışı çalışmaları devam ederken kişiler bir yandan borçlanmalara başlayarak işlemlerin kısa süre içerisinde sonuçlanmasını istiyor da olabilir. Bunun için yasalar her geçen gün gelişmeleri takip ederek farklı yapıların olmasını da sağlıyor.  Yurt dışında bir yandan çalışmalar devam ederken bir yandan emekli olmak arada bir engel değildi. Türkiye içinde emekli olmak konusunda bir engel belirtmiyor olmasından dolayı borçlanmaları da sorun olarak görünmemesi sağlanmaktadır. Türkiye içinde emekli olmak isteyen kişilerin çalışmalara devam etmesi ya da yaşların ne olduğu fark edilmeden borçlanma sürelerine devam edilmesi sorun belirtmemektedir. İlerleyen zaman dilimleri içinde maaş alma koşullarınız tamamlanmış olacak, işlemleriniz de daha kısa sürede hazır hale gelmiş de olacaktır.

Fakat yapılan işlemleri oldukça dikkatli bir şekilde yapmak gerekir. Çünkü işlemleri yaparken yanlış bir borçlanma yapısını seçmiş olursanız, yüksek maaş alma umudu ile beklerken maaşların düşük olmasına neden olmuş olabilir. Borçlanmaların fazla olmasına dikkat etmezseniz zarar edilmesi de söz konusu olabilir. Bu fazla borçlanmalardan dolayı gereken yaşta emekli olamayıp daha geç sürelerde emekli olunması söz konusu olabilirken daha farklı sorunlar yaşanmasına da neden olabilir. Bundan dolayı yurt dışı emeklilik borçlanması gibi işlemler yapılırken her şeyin a dan z ye kadar dikkatli ve kontrollü bir şekilde yapılması sağlanmalıdır.

AYLIK BAĞLANMASINDA GEREKLİ ŞARTLAR

Borçlandırılması yapılan işlemlerin bir an önce gerçekleşmesi için yerine getirilmesi şart olan durumlar da bulunmaktadır. Bunun için şartlar ön planda tutulmaktadır. Bunların neler olduğuna bakılacak olursa;

 • Borçlanma adına başvuru yapan kişilerin kesin olarak yurda kesin dönüş yapmaları gerekmektedir.
 • Borçlanma sırasında sunulan tahakkuk borçlarının aylık bağlanmasının yetecek durumda olması ve buna en az süre ve gün olarak karşılıkların kadar ödenmesi
 • Kurumlarda istekte bulunmak adına başvuruların da yazılı olarak yapılmasını sağlamak
 • Mülga olarak bulunan sosyal güvenlik kurumlarından kanunlarına kadar yürürlükte veya da 5510 sayılı kanunlarının gereğince bunlara dayalı hak kazanmış olmaları da gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta geri dönüş kısmı olmaktadır. Çünkü kişilerin ülkeleri içine kesin olarak girmeleri de gerekecektir. Bu aylık tahsisi yapmak için kişilerin dilekçede bulunmalarının ardından kişilerin yurt dışı içinde çalışmalarının sona eriyor olması, ikametlerine dayalı olarak yapılan sosyal yardımların bulunmaması gerekir. Buna ek olarak yardım ödeneği gibi durumları da almaması gerekir. Fakat insanlar arasında yanlış anlaşılmalar olarak yurt dışından gelen kişilerin bir daha yurt dışına gitmeyecekleri de anlaşılıyor olabilir. Tabi ki de durum böyle olmuyor. Çünkü yurt dışında olan kişiler gerekli koşulları yerine getirdikten sonra istedikleri an Türkiye ya da yurt dışında bulunma hakkına sahip olmaktadır.

Kendiniz için yurt dışında her ne kadar çalışma olmuş olursa olsun kişilerin yaşları ya da nerede oldukları fark etmeden emekli olma haklarından yararlanabilecekler. Kişiler bu avantajları rahatlık ile sahibi olması adına sürekli farklı yasalar geliştirilerek yurt dışı borçlanması gibi işlemlerin sunulmasını da sağlamaktadır.