Kuzey Kıbrıs Sınır Kapısında Vize Uygulaması Tarih Oldu

Kuzey Kıbrıs Sınır Kapısında Vize Uygulaması Tarih Oldu

16 Mayıs 2015 tarihli yayımlanan genelge ile KKTC’ dan Güney Kıbrıs’a ve Güney Kıbrıs’ tan KKTC’ ye geçişlerde vatandaşlarımız ve yabancılar tarafından kullanılan geçiş belgeleri ”artık kullanılmayacaktır” denildi.

Kıbrıs müzakere süreci güven yaratıcı önlemler arasında KKTC kara sınır kapılarında bu gece yarısından itibaren yeni bir uygulamaya geçiliyor. Uygulama kapsamında KKTC’den Rum tarafına geçişlerde artık vize kağıdı ve mühür kullanılmayacak, geçiş yapacak kişinin kimlik belgesini görevli memura göstererek kayıt yaptırması yeterli olacaktır.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in görüşmesinin ardından BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından da Kıbrıs Türk tarafının güven yaratıcı önlemleri arasında açıklanan yeni uygulamayla ilgili, İçişleri Bakanlığı basın bürosundan da açıklama geldi.

Artık Herşey Daha Kolay

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, uygulamanın kendileri için büyük bir kolaylık olduğunu söyledi. Tolun, uygulamanın yürürlüğe girmesi ile artık sınır kapılarında beklemelerin son bulacağını söyledi.

Müzakerelerin başladığı bir dönemde böyle bir karar alınmasının barışa psikolojik katkı sağlayacağını ifade eden Tolun, “Bu adaya yeni bir renk yeni bir heyecan katacaktır. Hayırlı olmasını dileriz” dedi.

Lefkoşa’da bulunan Lokmacı Sınır Kapısı’ndan geçen vatandaşlar da vize uygulamasının kaldırılması ile iki taraf arasında daha rahat geçiş yapabileceklerini belirterek, uygulamanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki kapılar 23 Nisan 2003’te açılmıştı.
Kuzey Kıbrıs Sınır Kapısında Vize Uygulaması Tarih Oldu. 16 Mayıs 2015

30 Haziran 2015
3.848 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Düşüncelerinizi belirtin Bizlere yardımcı olun...